Valresultat Växjö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Växjö med 31,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Växjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 50 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,9 %
- Röstberättigade
- 64 648
- Avgivna röster
- 56 820
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2014 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 623 | 31,3 % |
| MModeraterna | 13 525 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 885 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 4 307 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 051 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 927 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 807 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 416 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 368 | 2,4 % |
| Övriga partier | 410 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 030 | 34,0 % |
| MModeraterna | 13 221 | 23,6 % |
| VVänsterpartiet | 5 383 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 4 573 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 055 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 948 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 799 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 645 | 4,7 % |
| Övriga partier | 334 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 18 193 | 32,3 % |
| MModeraterna | 16 095 | 28,6 % |
| CCenterpartiet | 4 615 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 252 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 104 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 959 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 053 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 008 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 655 | 1,2 % |
| Övriga partier | 383 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Växjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Växjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−7,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,1 % | 28,8 % | 31,3 % | 30,0 % | 32,5 % | 29,1 % |
| M | 26,6 % | 31,6 % | 24,0 % | 21,4 % | 21,4 % | 21,7 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,2 % | 15,4 % | 17,9 % | 15,6 % |
| C | 8,7 % | 7,5 % | 7,6 % | 9,1 % | 6,3 % | 6,3 % |
| MP | 5,4 % | 7,7 % | 7,2 % | 4,2 % | 4,5 % | 5,6 % |
| V | 5,4 % | 5,2 % | 5,2 % | 7,2 % | 6,0 % | 9,0 % |
| KD | 7,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,6 % |
| L | 7,2 % | 7,1 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,7 % | 87,9 % | 89,3 % | 86,4 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Växjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Växjö 2014
Så skiljer sig Växjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 7,6 % i Växjö mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 1,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +1,5
- M +0,7
- KD +0,4
- MP +0,3
Svagare än i riket
- FP −1,1
- FI −0,7
- SD −0,6
- V −0,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Växjö, från 5,1 % till 12,2 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,6 % till 24,0 % (−7,5).
- M −7,5
- SD +7,1
- FP −2,9
- S +2,5
- FI +2,1
- KD −0,9
- MP −0,5
- C +0,2
Valdeltagande i Växjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,9 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Växjö på plats 54 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Växjö är indelad i 50 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,8 % i Dalbo Centrum till 94,4 % i Söder.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Araby (61,2 %) och sitt svagaste i Berg (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 34, Moderaterna i 15, Centerpartiet i 1 av 50 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Växjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,6 % i kommunvalet mot 12,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- SD −4,7
- M +4,6
- V +2,1
- KD −1,4
- S +1,0
- FP −0,6
- C +0,5
- MP −0,2
Största parti i Växjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Växjö under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Växjö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 50 valdistrikten i Växjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Araby | S | 61,2 % | S | 57,0 % | 66,8 % |
| Berg | M | 20,9 % | M | 23,4 % | 86,6 % |
| Bergunda | M | 29,5 % | M | 34,6 % | 88,2 % |
| Bondegård | S | 34,4 % | S | 35,7 % | 90,7 % |
| Braås | S | 37,9 % | S | 36,6 % | 85,6 % |
| Bäckaslöv | M | 33,2 % | M | 40,0 % | 87,0 % |
| Centrum | M | 31,9 % | M | 38,4 % | 83,1 % |
| Dalbo Centrum | S | 60,5 % | S | 57,3 % | 64,8 % |
| Dädesjö | C | 24,7 % | C | 25,4 % | 89,0 % |
| Evedal | M | 31,5 % | M | 40,3 % | 90,7 % |
| Fagrabäck | S | 34,5 % | S | 34,1 % | 86,1 % |
| Furuby | S | 24,2 % | M | 27,4 % | 88,5 % |
| Furutå | S | 31,9 % | S | 33,9 % | 86,6 % |
| Gamla Hovshaga | M | 33,8 % | M | 42,1 % | 93,6 % |
| Gemla | S | 28,5 % | S | 29,2 % | 88,9 % |
| Hollstorp | M | 32,3 % | M | 37,9 % | 87,4 % |
| Hovshaga Centrum | S | 39,7 % | S | 41,4 % | 82,9 % |
| Högstorp | M | 35,8 % | M | 40,1 % | 89,5 % |
| Ingelstad | S | 33,3 % | S | 34,2 % | 87,5 % |
| Kronoberg | S | 37,3 % | S | 37,7 % | 89,7 % |
| Kungsmad | S | 32,4 % | S | 34,3 % | 81,0 % |
| Kvarnhagen | S | 31,6 % | S | 32,2 % | 87,1 % |
| Lammhult | S | 28,1 % | S | 29,1 % | 83,9 % |
| Lasarettet | M | 27,8 % | M | 34,7 % | 86,1 % |
| Ljungfälle-Teleborg Östra | S | 38,1 % | S | 38,1 % | 85,4 % |
| Norr | S | 30,2 % | M | 31,9 % | 88,1 % |
| Norrelid | S | 40,4 % | S | 39,3 % | 82,9 % |
| Nya Hovshaga | M | 32,2 % | M | 39,5 % | 91,6 % |
| Nydala | S | 54,5 % | S | 53,4 % | 67,0 % |
| Nöbbele | S | 27,9 % | S | 27,3 % | 89,9 % |
| Pilbäcken | S | 45,7 % | S | 47,3 % | 74,5 % |
| Ringsberg | S | 29,5 % | M | 32,3 % | 84,5 % |
| Rottne Norra | S | 35,4 % | S | 35,2 % | 89,6 % |
| Rottne Södra | S | 31,6 % | S | 32,5 % | 87,1 % |
| Sandsbro Västra | S | 31,3 % | S | 34,8 % | 88,6 % |
| Sandsbro Östra | M | 28,0 % | M | 33,3 % | 91,2 % |
| Stallvägen | S | 24,9 % | S | 27,9 % | 83,4 % |
| Söder | M | 34,4 % | M | 40,1 % | 94,4 % |
| Teleborg Centrum | S | 41,3 % | S | 40,9 % | 77,0 % |
| Telestad | S | 34,7 % | S | 34,8 % | 91,3 % |
| Torparängen | S | 39,0 % | S | 42,1 % | 85,9 % |
| Tävelsås-Uråsa | S | 21,6 % | S | 23,3 % | 89,7 % |
| Universitetet | M | 26,8 % | M | 31,1 % | 84,1 % |
| Vederslöv | S | 25,4 % | S | 26,5 % | 88,8 % |
| Väster | S | 28,0 % | M | 36,9 % | 83,9 % |
| Västra Mark | M | 31,5 % | M | 37,1 % | 86,6 % |
| Åby | S | 24,6 % | M | 27,0 % | 91,8 % |
| Åryd | S | 29,2 % | S | 31,0 % | 89,0 % |
| Öjaby | M | 34,7 % | M | 40,2 % | 89,3 % |
| Öster | S | 27,3 % | M | 30,6 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014