Valresultat Älmhult 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Älmhult med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älmhult ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Älmhult på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
11 703
Avgivna röster
10 092
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2014 i Älmhult

Riksdagsvalet 2014 i Älmhult: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 36033,5 %
MModeraterna2 25122,5 %
SDSverigedemokraterna1 49815,0 %
CCenterpartiet1 00010,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5235,2 %
KDKristdemokraterna5135,1 %
VVänsterpartiet3373,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3143,1 %
FIFeministiskt initiativ1451,4 %
Övriga partier770,8 %

Landstingsvalet 2014 i Älmhult

Landstingsvalet 2014 i Älmhult: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 67737,3 %
MModeraterna1 95619,8 %
CCenterpartiet1 32213,4 %
SDSverigedemokraterna9159,3 %
KDKristdemokraterna5645,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5565,6 %
VVänsterpartiet5455,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3033,1 %
Övriga partier250,3 %

Kommunvalet 2014 i Älmhult

Kommunvalet 2014 i Älmhult: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 67436,8 %
CCenterpartiet1 88518,9 %
MModeraterna1 79317,9 %
SDSverigedemokraterna8468,5 %
VVänsterpartiet5055,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4874,9 %
KDKristdemokraterna4784,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2993,0 %
Övriga partier230,2 %

Partiernas utveckling i Älmhult 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Älmhult i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Älmhult per valår
Parti200620102014201820222026
S37,8 %31,5 %33,5 %29,6 %31,9 %28,1 %
M23,9 %29,9 %22,5 %18,7 %19,4 %21,2 %
SD4,7 %7,3 %15,0 %21,3 %24,5 %20,7 %
C12,8 %11,0 %10,0 %11,1 %6,6 %7,5 %
MP3,5 %5,5 %5,2 %3,0 %2,9 %4,2 %
KD7,9 %5,9 %5,1 %7,1 %6,9 %7,4 %
V3,4 %3,3 %3,4 %4,8 %3,9 %5,8 %
L4,8 %4,8 %3,1 %3,4 %2,7 %3,7 %
Övr1,1 %0,9 %2,2 %1,1 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande79,8 %84,7 %86,2 %87,7 %85,3 %84,6 %

Valdeltagande i Älmhult 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Älmhult 2014

Så skiljer sig Älmhult från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 10,0 % i Älmhult mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,9
  • S +2,5
  • SD +2,1
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • V −2,4
  • FP −2,3
  • FI −1,7
  • MP −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Älmhult, från 7,3 % till 15,0 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,9 % till 22,5 % (−7,4).

  • SD +7,7
  • M −7,4
  • S +2,0
  • FP −1,6
  • FI +1,2
  • C −1,0
  • KD −0,8
  • MP −0,2

Valdeltagande i Älmhult

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,2 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Älmhult på plats 125 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Älmhult är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Haganäs till 87,5 % i Klöxhult.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haganäs (58,1 %) och sitt svagaste i Häradsbäck-Bråthult (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älmhult är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,9 procentenheter.

  • C +8,9
  • SD −6,5
  • M −4,5
  • S +3,2
  • V +1,7
  • MP −0,3
  • KD −0,3
  • FP −0,1

Största parti i Älmhult sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Älmhult i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Älmhult per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,1 %84,6 %
2022Socialdemokraterna31,9 %85,3 %
2018Socialdemokraterna29,6 %87,7 %
2014Socialdemokraterna33,5 %86,2 %
2010Socialdemokraterna31,5 %84,7 %
2006Socialdemokraterna37,8 %79,8 %

Valresultat per valdistrikt i Älmhult 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Älmhult. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Älmhult, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS37,8 %S41,9 %80,5 %
Diö-StenbrohultS36,6 %S39,4 %81,6 %
Gemön-MöckelnS35,3 %S40,7 %85,4 %
GöterydS25,0 %C29,8 %85,4 %
HaganäsS58,1 %S60,4 %75,7 %
Häradsbäck-BråthultSD23,1 %C35,2 %86,6 %
KlöxhultS32,3 %S38,3 %87,5 %
NorregårdS31,9 %S36,9 %86,7 %
Virestad-EnerydaS34,0 %S33,8 %83,3 %

Utforska valdistrikten i Älmhult på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014