Valresultat Älmhult 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Älmhult med 37,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,2 %). Valdeltagandet var 79,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älmhult ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,8 %
- Röstberättigade
- 11 828
- Avgivna röster
- 9 442
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2006 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 503 | 37,8 % |
| MModeraterna | 2 215 | 23,9 % |
| CCenterpartiet | 1 184 | 12,8 % |
| KDKristdemokraterna | 731 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 448 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 437 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 322 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 316 | 3,4 % |
| Övriga partier | 101 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 549 | 39,3 % |
| MModeraterna | 2 027 | 22,4 % |
| CCenterpartiet | 1 370 | 15,2 % |
| KDKristdemokraterna | 747 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 470 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 326 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 270 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 253 | 2,8 % |
| Övriga partier | 17 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 367 | 36,2 % |
| CCenterpartiet | 1 985 | 21,4 % |
| MModeraterna | 1 938 | 20,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 649 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 636 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 255 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 249 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 200 | 2,2 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Älmhult 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älmhult i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- SD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,5 % | 33,5 % | 29,6 % | 31,9 % | 28,1 % |
| M | 23,9 % | 29,9 % | 22,5 % | 18,7 % | 19,4 % | 21,2 % |
| C | 12,8 % | 11,0 % | 10,0 % | 11,1 % | 6,6 % | 7,5 % |
| KD | 7,9 % | 5,9 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,7 % | 3,7 % |
| SD | 4,7 % | 7,3 % | 15,0 % | 21,3 % | 24,5 % | 20,7 % |
| MP | 3,5 % | 5,5 % | 5,2 % | 3,0 % | 2,9 % | 4,2 % |
| V | 3,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % | 3,9 % | 5,8 % |
| Övr | 1,1 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,7 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Älmhult 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älmhult 2006
Så skiljer sig Älmhult från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 12,8 % i Älmhult mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,9
- S +2,6
- SD +1,8
- KD +1,3
Svagare än i riket
- FP −2,7
- V −2,4
- M −2,1
- MP −1,7
Valdeltagande i Älmhult
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,8 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Älmhult på plats 160 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älmhult är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,8 % i Centrum till 85,9 % i Klöxhult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (48,3 %) och sitt svagaste i Häradsbäck-Bråthult (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älmhult är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,4 % i kommunvalet mot 12,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.
- C +8,6
- M −3,1
- SD −2,6
- FP +2,1
- S −1,6
- KD −1,1
- MP −0,7
- V −0,7
Största parti i Älmhult sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älmhult i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älmhult 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Älmhult. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 48,3 % | S | 48,7 % | 71,8 % |
| Diö-Möckeln | S | 43,0 % | S | 43,3 % | 79,0 % |
| Froafälle | S | 45,7 % | S | 43,9 % | 74,5 % |
| Gemön | S | 36,4 % | S | 36,4 % | 81,3 % |
| Göteryd-Hallaryd | S | 28,4 % | C | 36,9 % | 80,2 % |
| Häradsbäck-Bråthult | M | 27,2 % | C | 41,2 % | 83,7 % |
| Klöxhult | S | 40,7 % | S | 40,1 % | 85,9 % |
| Norregård-Pjätteryd | S | 34,5 % | S | 34,3 % | 80,9 % |
| Virestad-Eneryda | S | 35,9 % | C | 41,6 % | 81,1 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006