Valresultat Kronobergs län 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kronobergs län med 36,2 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 81,5 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Kronobergs län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,5 %
Röstberättigade
137 017
Avgivna röster
111 678
Kommuner i länet
8

Riksdagsvalet 2006 i Kronobergs län

Riksdagsvalet 2006 i Kronobergs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna39 62936,2 %
MModeraterna26 89924,5 %
CCenterpartiet12 38411,3 %
KDKristdemokraterna8 7178,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 2455,7 %
VVänsterpartiet5 3674,9 %
MPMiljöpartiet de gröna4 5494,2 %
SDSverigedemokraterna3 7823,5 %
Övriga partier1 9731,8 %

Landstingsvalet 2006 i Kronobergs län

Landstingsvalet 2006 i Kronobergs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna38 78236,2 %
MModeraterna24 67723,1 %
CCenterpartiet14 45413,5 %
KDKristdemokraterna8 8888,3 %
VVänsterpartiet7 2546,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 5556,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3 8093,6 %
SDSverigedemokraterna2 2972,1 %
Övriga partier2540,2 %

Kommunvalet 2006 i Kronobergs län

Kommunvalet 2006 i Kronobergs län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna36 26032,9 %
MModeraterna24 64322,4 %
CCenterpartiet15 61414,2 %
KDKristdemokraterna8 9118,1 %
VVänsterpartiet6 9956,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 8255,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3 9593,6 %
SDSverigedemokraterna2 4312,2 %
ALVALV2 1582,0 %
ALTERALTER1 4221,3 %
Övriga partier1 8371,7 %

Partiernas utveckling i Kronobergs län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kronobergs län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kronobergs län per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %30,5 %32,4 %29,6 %31,0 %27,7 %
M24,5 %29,8 %21,9 %19,2 %19,5 %20,0 %
C11,3 %9,9 %9,1 %9,4 %6,0 %6,2 %
KD8,0 %6,1 %5,0 %7,6 %6,8 %8,0 %
L5,7 %5,7 %3,4 %3,5 %3,1 %4,4 %
V4,9 %4,6 %4,5 %6,0 %5,0 %7,6 %
MP4,2 %6,0 %5,4 %3,2 %3,5 %4,4 %
SD3,5 %6,4 %15,6 %20,3 %23,6 %20,3 %
Övr1,8 %0,9 %2,7 %1,2 %1,5 %1,4 %
Valdeltagande81,5 %85,1 %86,7 %88,2 %85,4 %85,6 %

Valdeltagande i Kronobergs län 2006–2026

Länet mot riket.

808284868890%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Kronobergs län 2006

Så skiljer sig Kronobergs län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 11,3 % i Kronobergs län mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +3,4
  • KD +1,3
  • S +1,0
  • SD +0,5

Svagare än i riket

  • FP −1,8
  • M −1,5
  • MP −1,0
  • V −0,9

Valdeltagande i Kronobergs län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,5 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Kronobergs län är indelad i 122 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 62,9 % i Nydala till 92,0 % i Gamla Hovshaga.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Traryd S 1 (58,9 %) och sitt svagaste i Torpa (15,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 96, Moderaterna i 16, Centerpartiet i 10 av 122 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kronobergs län är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,9 % i kommunvalet mot 36,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.

  • S −3,2
  • C +2,9
  • M −2,2
  • V +1,5
  • SD −1,2
  • MP −0,6
  • FP −0,4
  • KD +0,1

Största parti i Kronobergs län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kronobergs län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kronobergs län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,7 %85,6 %
2022Socialdemokraterna31,0 %85,4 %
2018Socialdemokraterna29,6 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,4 %86,7 %
2010Socialdemokraterna30,5 %85,1 %
2006Socialdemokraterna36,2 %81,5 %

Valresultat per kommun i Kronobergs län 2006

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Kronobergs län, riksdagsvalet 2006
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
AlvestaS36,9 %81,6 %
LesseboS48,6 %81,4 %
LjungbyS35,9 %80,8 %
MarkarydS41,6 %77,5 %
TingsrydS33,8 %79,7 %
UppvidingeS37,9 %79,9 %
VäxjöS34,1 %83,0 %
ÄlmhultS37,8 %79,8 %

Andra län 2006

Valresultat för alla kommuner 2006