Valresultat Örebro län 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro län med 43,4 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 81,5 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,5 %
- Röstberättigade
- 210 761
- Avgivna röster
- 171 767
- Kommuner i länet
- 12
Riksdagsvalet 2006 i Örebro län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 73 152 | 43,4 % |
| MModeraterna | 31 497 | 18,7 % |
| CCenterpartiet | 12 591 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 12 106 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 144 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 10 214 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 574 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 440 | 3,8 % |
| Övriga partier | 3 964 | 2,3 % |
Landstingsvalet 2006 i Örebro län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 72 539 | 43,8 % |
| MModeraterna | 29 430 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 13 240 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 12 947 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 12 130 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 11 451 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 721 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 948 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 134 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Örebro län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 70 720 | 41,8 % |
| MModeraterna | 29 062 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 15 976 | 9,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 13 220 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 12 580 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 12 334 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 109 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 712 | 3,4 % |
| Övriga partier | 2 298 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Örebro län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örebro län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,4 % | 38,8 % | 36,9 % | 33,1 % | 33,2 % | 30,3 % |
| M | 18,7 % | 24,0 % | 18,6 % | 16,6 % | 16,7 % | 17,6 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,6 % | 7,8 % | 6,3 % | 5,7 % |
| KD | 7,2 % | 6,2 % | 5,2 % | 6,9 % | 5,3 % | 6,2 % |
| L | 6,6 % | 6,3 % | 4,3 % | 4,6 % | 4,5 % | 4,4 % |
| V | 6,1 % | 5,7 % | 5,4 % | 7,6 % | 6,1 % | 7,8 % |
| MP | 4,5 % | 6,5 % | 6,4 % | 3,7 % | 4,1 % | 4,9 % |
| SD | 3,8 % | 6,1 % | 14,4 % | 18,2 % | 22,1 % | 17,8 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,6 % | 5,2 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 85,5 % | 86,7 % | 87,7 % | 84,7 % | 85,9 % |
Valdeltagande i Örebro län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Örebro län 2006
Så skiljer sig Örebro län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 43,4 % i Örebro län mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 8,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,2
- SD +0,9
- KD +0,6
- V +0,2
Svagare än i riket
- M −7,4
- FP −0,9
- MP −0,7
- C −0,4
Valdeltagande i Örebro län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,5 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Örebro län är indelad i 192 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 61,1 % i Vivalla östra till 90,8 % i Adolfsberg östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vivalla östra (67,0 %) och sitt svagaste i Löa (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 183, Moderaterna i 6, Centerpartiet i 3 av 192 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro län är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 9,5 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,0 procentenheter.
- C +2,0
- S −1,5
- M −1,5
- V +1,4
- FP +1,2
- SD −0,4
- MP −0,3
- KD +0,1
Största parti i Örebro län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 85,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 81,5 % |
Valresultat per kommun i Örebro län 2006
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Askersund | S | 44,0 % | 81,6 % |
| Degerfors | S | 57,8 % | 81,7 % |
| Hallsberg | S | 49,2 % | 82,9 % |
| Hällefors | S | 57,9 % | 78,0 % |
| Karlskoga | S | 49,8 % | 80,0 % |
| Kumla | S | 47,6 % | 83,1 % |
| Laxå | S | 54,0 % | 80,0 % |
| Lekeberg | S | 35,0 % | 81,8 % |
| Lindesberg | S | 43,8 % | 80,0 % |
| Ljusnarsberg | S | 48,5 % | 74,1 % |
| Nora | S | 43,3 % | 79,9 % |
| Örebro | S | 38,2 % | 82,4 % |