Valresultat Örebro län 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro län med 33,2 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 84,7 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 232 024
- Avgivna röster
- 196 504
- Kommuner i länet
- 12
Riksdagsvalet 2022 i Örebro län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 64 565 | 33,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 42 904 | 22,1 % |
| MModeraterna | 32 508 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 12 159 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 11 873 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 10 368 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 828 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 866 | 4,1 % |
| Övriga partier | 3 119 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Region Örebro län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 61 777 | 32,1 % |
| MModeraterna | 35 605 | 18,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 28 239 | 14,7 % |
| VVänsterpartiet | 15 151 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 12 672 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 12 392 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 116 | 4,7 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 8 593 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 694 | 3,0 % |
| Övriga partier | 3 481 | 1,8 % |
Kommunvalet 2022 i Örebro län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 59 283 | 30,6 % |
| MModeraterna | 38 553 | 19,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 27 412 | 14,1 % |
| VVänsterpartiet | 15 517 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 14 863 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 10 065 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 913 | 5,1 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 7 780 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 857 | 3,0 % |
| Övriga partier | 4 771 | 2,5 % |
Partiernas utveckling i Örebro län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örebro län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,4 % | 38,8 % | 36,9 % | 33,1 % | 33,2 % | 30,3 % |
| SD | 3,8 % | 6,1 % | 14,4 % | 18,2 % | 22,1 % | 17,8 % |
| M | 18,7 % | 24,0 % | 18,6 % | 16,6 % | 16,7 % | 17,6 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,6 % | 7,8 % | 6,3 % | 5,7 % |
| V | 6,1 % | 5,7 % | 5,4 % | 7,6 % | 6,1 % | 7,8 % |
| KD | 7,2 % | 6,2 % | 5,2 % | 6,9 % | 5,3 % | 6,2 % |
| L | 6,6 % | 6,3 % | 4,3 % | 4,6 % | 4,5 % | 4,4 % |
| MP | 4,5 % | 6,5 % | 6,4 % | 3,7 % | 4,1 % | 4,9 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 3,4 % | 1,5 % | 1,6 % | 5,2 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 85,5 % | 86,7 % | 87,7 % | 84,7 % | 85,9 % |
Valdeltagande i Örebro län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Örebro län 2022
Så skiljer sig Örebro län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 33,2 % i Örebro län mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 2,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,9
- SD +1,6
- KD +0,0
Svagare än i riket
- M −2,4
- MP −1,0
- V −0,6
- C −0,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Örebro län, från 18,2 % till 22,1 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 6,9 % till 5,3 % (−1,6).
- SD +3,9
- KD −1,6
- C −1,6
- V −1,5
- MP +0,4
- S +0,1
- M +0,1
- L −0,0
Valdeltagande i Örebro län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Örebro län är indelad i 198 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 54,7 % i Vivalla västra till 93,0 % i Rinkaby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Solhaga (50,5 %) och sitt svagaste i Rockhammar (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 153, Sverigedemokraterna i 40, Moderaterna i 5 av 198 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,1 % i kommunvalet mot 22,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- SD −8,0
- M +3,1
- S −2,7
- V +1,9
- C +1,4
- MP −1,0
- L +0,6
- KD −0,2
Största parti i Örebro län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 85,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,4 % | 81,5 % |
Valresultat per kommun i Örebro län 2022
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Askersund | S | 32,0 % | 86,5 % |
| Degerfors | S | 39,6 % | 84,9 % |
| Hallsberg | S | 35,5 % | 85,6 % |
| Hällefors | S | 38,3 % | 81,6 % |
| Karlskoga | S | 37,4 % | 84,3 % |
| Kumla | S | 33,2 % | 86,9 % |
| Laxå | S | 34,5 % | 85,3 % |
| Lekeberg | SD | 27,5 % | 89,3 % |
| Lindesberg | S | 30,2 % | 84,5 % |
| Ljusnarsberg | SD | 34,9 % | 81,0 % |
| Nora | S | 32,9 % | 86,1 % |
| Örebro | S | 32,6 % | 84,1 % |