Valresultat Örebro 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örebro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 100 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 117 940
- Avgivna röster
- 99 207
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 963 | 32,6 % |
| MModeraterna | 17 186 | 17,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 16 734 | 17,1 % |
| VVänsterpartiet | 7 195 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 6 914 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 795 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 5 516 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 093 | 5,2 % |
| Övriga partier | 1 722 | 1,8 % |
Regionvalet 2022 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 31 805 | 32,6 % |
| MModeraterna | 17 239 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 422 | 11,7 % |
| VVänsterpartiet | 8 726 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 7 097 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 6 624 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 125 | 6,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 4 014 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 563 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 052 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 014 | 30,6 % |
| MModeraterna | 16 709 | 17,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 506 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 8 278 | 8,4 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 7 780 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 7 345 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 677 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 5 760 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 654 | 3,7 % |
| Övriga partier | 1 509 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Örebro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örebro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,2 % | 34,1 % | 32,4 % | 31,5 % | 32,6 % | 30,5 % |
| M | 20,9 % | 26,0 % | 21,0 % | 17,9 % | 17,5 % | 17,5 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 11,6 % | 14,4 % | 17,1 % | 13,7 % |
| V | 5,9 % | 5,8 % | 5,7 % | 8,5 % | 7,3 % | 9,6 % |
| C | 6,3 % | 4,8 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,0 % | 6,3 % |
| L | 8,7 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,7 % | 5,9 % | 4,9 % |
| KD | 8,1 % | 7,0 % | 6,2 % | 7,7 % | 5,6 % | 6,3 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 8,4 % | 4,8 % | 5,2 % | 6,1 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 4,3 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,2 % | 86,9 % | 87,8 % | 84,1 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Örebro 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örebro 2022
Så skiljer sig Örebro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 17,1 % i Örebro mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,3
- L +1,3
- V +0,6
- C +0,3
Svagare än i riket
- SD −3,5
- M −1,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Örebro, från 14,4 % till 17,1 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 7,7 % till 5,6 % (−2,1).
- SD +2,7
- KD −2,1
- V −1,1
- S +1,1
- C −1,0
- MP +0,4
- M −0,4
- L +0,3
Valdeltagande i Örebro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Örebro på plats 187 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örebro är indelad i 100 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 54,7 % i Vivalla västra till 93,0 % i Rinkaby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Solhaga (50,5 %) och sitt svagaste i Asker (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 87, Sverigedemokraterna i 9, Moderaterna i 4 av 100 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,7 % i kommunvalet mot 17,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,4 procentenheter.
- SD −6,4
- S −2,0
- MP −1,5
- V +1,1
- L +0,9
- M −0,5
- C +0,4
- KD +0,2
Största parti i Örebro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 86,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Örebro 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 100 valdistrikten i Örebro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg västra | M | 29,6 % | M | 29,8 % | 89,9 % |
| Adolfsberg östra | S | 32,1 % | S | 30,6 % | 91,5 % |
| Almby | S | 33,8 % | S | 31,9 % | 85,3 % |
| Asker | SD | 35,7 % | SD | 28,1 % | 90,1 % |
| Axberg | S | 27,9 % | S | 25,5 % | 86,8 % |
| Baronbackarna | S | 43,3 % | S | 43,7 % | 63,4 % |
| Bettorp | S | 30,5 % | S | 31,2 % | 81,6 % |
| Birgitta | S | 30,3 % | S | 28,8 % | 85,6 % |
| Björkhaga | S | 42,0 % | S | 40,1 % | 89,1 % |
| Brickebacken norra | S | 36,8 % | S | 38,5 % | 66,0 % |
| Brickebacken södra | S | 40,9 % | S | 36,3 % | 62,5 % |
| Brickeberg | S | 30,4 % | S | 28,8 % | 84,5 % |
| Bromsplan | S | 29,3 % | S | 26,9 % | 79,8 % |
| Brunnsgärdet | S | 36,8 % | S | 32,1 % | 90,2 % |
| Centralstationen | S | 33,2 % | S | 31,7 % | 81,6 % |
| Centrum | S | 30,8 % | S | 29,9 % | 82,0 % |
| Ekeby Almby | M | 28,4 % | M | 28,9 % | 90,0 % |
| Eklunda | S | 28,0 % | S | 24,8 % | 83,8 % |
| Ervalla | SD | 28,7 % | S | 20,5 % | 86,2 % |
| Eyra | S | 30,5 % | S | 29,3 % | 88,0 % |
| Gamla Hjärsta | S | 33,9 % | S | 32,7 % | 86,1 % |
| Glanshammar-Ödeby | S | 25,6 % | S | 23,1 % | 84,7 % |
| Grönpepparparken | S | 31,6 % | S | 29,7 % | 82,4 % |
| Gustavsvik | M | 29,0 % | M | 29,4 % | 83,8 % |
| Gällersta | SD | 26,5 % | S | 23,9 % | 88,6 % |
| Hagaby-Ringstorp | S | 33,6 % | S | 30,1 % | 88,8 % |
| Hagastrand | S | 32,4 % | S | 28,4 % | 86,2 % |
| Heden | S | 31,3 % | S | 28,8 % | 75,7 % |
| Hovsta västra | S | 33,2 % | S | 33,4 % | 90,2 % |
| Hovsta östra | S | 36,8 % | S | 36,3 % | 88,1 % |
| Karla | S | 35,8 % | S | 32,6 % | 74,5 % |
| Karlslund | S | 40,5 % | S | 38,2 % | 82,5 % |
| Kil | SD | 27,6 % | S | 20,7 % | 90,3 % |
| Kilsmo-Brevens Bruk | SD | 34,4 % | SD | 28,2 % | 81,0 % |
| Krämartorget | S | 39,9 % | S | 34,8 % | 75,3 % |
| Ladugårdsängen västra | S | 34,1 % | S | 32,9 % | 83,4 % |
| Ladugårdsängen östra | S | 30,1 % | S | 27,3 % | 81,8 % |
| Lillkyrka | S | 27,9 % | S | 26,9 % | 89,0 % |
| Lillån västra | S | 32,8 % | S | 30,7 % | 87,8 % |
| Lillån östra | S | 29,9 % | S | 26,9 % | 89,1 % |
| Lindhult | M | 27,5 % | M | 26,4 % | 86,1 % |
| Lundby norra | S | 41,4 % | S | 37,8 % | 76,9 % |
| Lundby södra | S | 34,9 % | S | 33,5 % | 80,8 % |
| Längbrotorg | S | 30,6 % | S | 28,1 % | 81,9 % |
| Lännäs-Vinön | SD | 28,3 % | SD | 22,3 % | 85,7 % |
| Marieberg | S | 30,1 % | S | 26,6 % | 88,9 % |
| Markbacken | S | 42,1 % | S | 40,9 % | 63,0 % |
| Mellringe | S | 26,3 % | S | 26,3 % | 79,8 % |
| Mikael | S | 30,2 % | S | 29,0 % | 82,5 % |
| Mosås | S | 26,3 % | S | 25,0 % | 89,4 % |
| Nasta | S | 30,6 % | S | 28,6 % | 88,0 % |
| Norrby | S | 36,8 % | S | 34,7 % | 72,9 % |
| Norrbyås | S | 25,9 % | S | 22,7 % | 84,7 % |
| Nya Hjärsta | S | 32,1 % | S | 30,9 % | 88,7 % |
| Nyponlunden | S | 26,7 % | S | 23,5 % | 82,9 % |
| Näbbtorget | S | 38,0 % | S | 36,4 % | 77,7 % |
| Näsby | S | 34,6 % | S | 33,0 % | 90,4 % |
| Odensbacken | SD | 32,1 % | S | 25,0 % | 83,3 % |
| Olaus Petri | S | 41,7 % | S | 39,5 % | 74,9 % |
| Ormesta | S | 30,4 % | S | 27,6 % | 92,9 % |
| Oskarsparken | S | 32,8 % | S | 29,2 % | 86,8 % |
| Oxhagen | S | 41,5 % | S | 39,5 % | 62,6 % |
| Rinkaby | SD | 24,0 % | S | 21,0 % | 93,0 % |
| Rosta västra | S | 34,6 % | S | 30,7 % | 77,3 % |
| Rosta östra | S | 38,0 % | S | 36,9 % | 81,5 % |
| Rudbeck | S | 28,9 % | S | 26,6 % | 85,6 % |
| Rynninge | S | 34,3 % | S | 31,2 % | 92,9 % |
| Rynningeåsen | S | 35,0 % | S | 35,8 % | 87,3 % |
| Slottet | S | 29,3 % | S | 24,8 % | 84,2 % |
| Sofia | S | 31,7 % | S | 29,8 % | 85,0 % |
| Solhaga | S | 50,5 % | S | 45,2 % | 85,9 % |
| Stadsparken | S | 30,3 % | S | 28,3 % | 82,0 % |
| Stora Mellösa | S | 30,5 % | S | 27,7 % | 85,9 % |
| Svampen | S | 32,5 % | S | 30,3 % | 82,4 % |
| Södermalm | S | 32,9 % | S | 31,8 % | 73,2 % |
| Sörby norra | S | 30,0 % | S | 30,5 % | 86,6 % |
| Sörby södra | S | 34,2 % | S | 32,6 % | 88,5 % |
| Sörbyängen norra | S | 33,3 % | S | 29,8 % | 90,4 % |
| Sörbyängen södra | S | 34,2 % | S | 32,9 % | 85,1 % |
| Tegnér | S | 32,5 % | S | 31,2 % | 83,1 % |
| Trängen | S | 40,7 % | S | 37,3 % | 75,8 % |
| Tybble | S | 41,5 % | S | 36,2 % | 75,0 % |
| Tybblelund | S | 29,3 % | S | 29,2 % | 91,2 % |
| Tysslinge-Garphyttan | S | 34,3 % | S | 29,5 % | 84,2 % |
| Tysslinge-Latorp | S | 32,2 % | S | 29,2 % | 89,9 % |
| Universitetet | S | 27,6 % | S | 26,6 % | 77,0 % |
| Universitetssjukhuset | S | 30,9 % | S | 29,1 % | 83,3 % |
| Varberga västra | S | 39,4 % | S | 37,9 % | 57,1 % |
| Varberga östra | S | 37,1 % | S | 39,9 % | 57,3 % |
| Vasastan mellersta | S | 36,2 % | S | 34,8 % | 76,4 % |
| Vasastan norra | S | 33,4 % | S | 31,3 % | 76,8 % |
| Vasastan södra | S | 32,1 % | S | 29,2 % | 84,0 % |
| Vintrosa | SD | 27,9 % | S | 27,0 % | 89,7 % |
| Vivalla norra | S | 47,5 % | S | 43,9 % | 55,2 % |
| Vivalla västra | S | 44,8 % | S | 41,8 % | 54,7 % |
| Vivalla östra | S | 45,4 % | S | 40,8 % | 55,0 % |
| Västhaga | S | 42,7 % | S | 38,7 % | 77,7 % |
| Åkullen | S | 36,9 % | S | 35,2 % | 80,5 % |
| Örnsro | S | 35,3 % | S | 32,9 % | 78,9 % |
| Österplan | S | 28,0 % | S | 26,1 % | 87,2 % |