Valresultat Askersund 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Askersund med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Askersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 9 144
- Avgivna röster
- 7 914
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 504 | 32,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 317 | 29,6 % |
| MModeraterna | 1 223 | 15,6 % |
| CCenterpartiet | 505 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 438 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 262 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 231 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 219 | 2,8 % |
| Övriga partier | 118 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 503 | 32,4 % |
| MModeraterna | 1 549 | 20,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 535 | 19,9 % |
| KDKristdemokraterna | 525 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 508 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 332 | 4,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 304 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 191 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 173 | 2,2 % |
| Övriga partier | 94 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 539 | 32,5 % |
| MModeraterna | 1 858 | 23,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 618 | 20,7 % |
| CCenterpartiet | 581 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 395 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 167 | 2,1 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 166 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 164 | 2,1 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Askersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Askersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,0 % | 39,4 % | 37,9 % | 32,2 % | 32,0 % | 28,1 % |
| SD | 3,7 % | 5,8 % | 17,7 % | 23,3 % | 29,6 % | 25,1 % |
| M | 18,5 % | 25,6 % | 17,4 % | 16,4 % | 15,6 % | 16,5 % |
| C | 10,9 % | 8,1 % | 8,5 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,1 % |
| KD | 7,5 % | 6,0 % | 4,4 % | 6,8 % | 5,6 % | 7,3 % |
| V | 5,4 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| MP | 3,5 % | 4,9 % | 4,1 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,8 % |
| L | 5,2 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 4,0 % |
| Övr | 1,3 % | 0,7 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 5,3 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 84,8 % | 86,7 % | 88,5 % | 86,5 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Askersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Askersund 2022
Så skiljer sig Askersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,6 % i Askersund mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,1
- S +1,7
- KD +0,3
Svagare än i riket
- M −3,5
- V −3,4
- MP −2,1
- L −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Askersund, från 23,3 % till 29,6 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,2 % till 6,5 % (−2,7).
- SD +6,3
- C −2,7
- V −2,1
- KD −1,2
- M −0,8
- MP +0,7
- L −0,2
- S −0,1
Valdeltagande i Askersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,5 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Askersund på plats 80 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Askersund är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Sjöängen till 86,4 % i Snavlunda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sjöängen (39,2 %) och sitt svagaste i Klockarbacken (27,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 4 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Askersund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,7 % i kommunvalet mot 29,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,9 procentenheter.
- SD −8,9
- M +8,1
- C +1,0
- V +0,6
- KD −0,5
- S +0,5
Största parti i Askersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Askersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 86,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Askersund 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Askersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hammar-Olshammar | SD | 36,2 % | S | 28,3 % | 81,6 % |
| Klockarbacken | SD | 28,3 % | S | 28,8 % | 81,6 % |
| Mariedamm-Lerbäck | SD | 30,2 % | S | 28,7 % | 82,8 % |
| Närlunda | S | 37,1 % | S | 39,5 % | 80,7 % |
| Sjöängen | S | 39,2 % | S | 38,5 % | 78,1 % |
| Snavlunda | S | 28,7 % | S | 28,3 % | 86,4 % |
| Åmmeberg-Zinkgruvan | SD | 36,1 % | S | 32,2 % | 83,0 % |
| Åsbro | S | 30,9 % | S | 30,7 % | 84,9 % |