Valresultat Askersund 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Askersund med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Askersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,5 %
- Röstberättigade
- 9 171
- Avgivna röster
- 7 935
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 205 | 28,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 969 | 25,1 % |
| MModeraterna | 1 297 | 16,5 % |
| KDKristdemokraterna | 573 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 476 | 6,1 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 347 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 313 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 311 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 300 | 3,8 % |
| Övriga partier | 69 | 0,9 % |
Regionvalet 2026 i Askersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 269 | 29,1 % |
| MModeraterna | 1 510 | 19,4 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 1 269 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 072 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 443 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 435 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 328 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 232 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 205 | 2,6 % |
| Övriga partier | 24 | 0,3 % |
Kommunvalet 2026 i Askersund — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Askersund har 33 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 293 | 29,8 % | 10(±0) |
| MModeraterna | 1 863 | 24,2 % | 8(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 423 | 18,5 % | 6(−1) |
| CCenterpartiet | 584 | 7,6 % | 3(+1) |
| KDKristdemokraterna | 384 | 5,0 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 328 | 4,3 % | 1(±0) |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 308 | 4,0 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 286 | 3,7 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 227 | 2,9 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 7 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Askersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Askersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- Övr
- Örebr
- L
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,0 % | 39,4 % | 37,9 % | 32,2 % | 32,0 % | 28,1 % |
| SD | 3,7 % | 5,8 % | 17,7 % | 23,3 % | 29,6 % | 25,1 % |
| M | 18,5 % | 25,6 % | 17,4 % | 16,4 % | 15,6 % | 16,5 % |
| KD | 7,5 % | 6,0 % | 4,4 % | 6,8 % | 5,6 % | 7,3 % |
| C | 10,9 % | 8,1 % | 8,5 % | 9,2 % | 6,5 % | 6,1 % |
| Övr | 4,8 % | 5,7 % | 6,7 % | 3,7 % | 4,5 % | 4,7 % |
| Örebr | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,4 % |
| L | 5,2 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 4,0 % |
| V | 5,4 % | 4,6 % | 4,4 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Valdeltagande | 81,6 % | 84,8 % | 86,7 % | 88,5 % | 86,5 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Askersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Askersund 2026
Så skiljer sig Askersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,1 % i Askersund mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- Örebr +3,8
- KD +1,1
- S +0,0
Svagare än i riket
- V −4,4
- M −3,4
- MP −2,3
- L −1,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Askersund, från 0,0 % till 4,4 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,6 % till 25,1 % (−4,6).
- SD −4,6
- Örebr +4,4
- S −4,0
- KD +1,7
- L +1,2
- MP +0,9
- M +0,9
- V +0,6
Valdeltagande i Askersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,5 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Askersund på plats 76 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Askersund är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Sjöängen till 86,7 % i Snavlunda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sjöängen (34,6 %) och sitt svagaste i Hammar (21,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Askersund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,2 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- M +7,7
- SD −6,6
- KD −2,3
- S +1,7
- C +1,5
- L −1,0
- V +0,3
- MP −0,1
Största parti i Askersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Askersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 86,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 84,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,0 % | 81,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Askersund 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Askersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hammar | SD | 28,8 % | M | 28,8 % | 85,4 % |
| Klockarbacken-Olshammar | SD | 25,6 % | M | 28,4 % | 83,0 % |
| Närlunda | S | 32,7 % | S | 36,4 % | 81,8 % |
| Rönneshytta-Mariedamm | SD | 28,3 % | S | 24,7 % | 84,1 % |
| Sjöängen | S | 34,6 % | S | 35,3 % | 79,5 % |
| Snavlunda | S | 24,7 % | S | 25,7 % | 86,7 % |
| Åmmeberg-Zinkgruvan | S | 29,3 % | S | 31,5 % | 83,2 % |
| Åsbro | S | 29,5 % | S | 30,2 % | 83,1 % |