Valresultat Degerfors 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Degerfors med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Degerfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 7 334
- Avgivna röster
- 6 223
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 129 | 34,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 449 | 23,5 % |
| MModeraterna | 910 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 452 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 358 | 5,8 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 259 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 215 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 176 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 159 | 2,6 % |
| Övriga partier | 56 | 0,9 % |
Regionvalet 2026 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 867 | 30,6 % |
| MModeraterna | 976 | 16,0 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 966 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 910 | 14,9 % |
| VVänsterpartiet | 589 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 282 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 253 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 141 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 115 | 1,9 % |
| Övriga partier | 9 | 0,1 % |
Kommunvalet 2026 i Degerfors — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Degerfors har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (+1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 7 och Moderaterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 698 | 28,0 % | 8(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 413 | 23,3 % | 7(+1) |
| MModeraterna | 1 129 | 18,6 % | 6(+2) |
| VVänsterpartiet | 925 | 15,2 % | 5(−5) |
| CCenterpartiet | 365 | 6,0 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 302 | 5,0 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 177 | 2,9 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 62 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Degerfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Degerfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- Örebr
- Övr
- C
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,8 % | 52,7 % | 51,2 % | 44,1 % | 39,6 % | 34,5 % |
| SD | 2,9 % | 5,4 % | 14,4 % | 19,9 % | 26,6 % | 23,5 % |
| M | 9,7 % | 13,8 % | 10,6 % | 10,6 % | 12,0 % | 14,8 % |
| V | 11,2 % | 10,8 % | 8,1 % | 10,2 % | 7,7 % | 7,3 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,8 % |
| Örebr | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 4,2 % |
| Övr | 4,7 % | 5,6 % | 6,3 % | 3,5 % | 3,7 % | 3,5 % |
| C | 5,4 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,3 % | 3,9 % | 3,5 % |
| L | 3,2 % | 3,1 % | 1,9 % | 2,4 % | 2,3 % | 2,9 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 86,1 % | 86,4 % | 87,1 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Degerfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Degerfors 2026
Så skiljer sig Degerfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 34,5 % i Degerfors mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,5
- SD +6,0
- Örebr +3,6
Svagare än i riket
- M −5,1
- MP −3,5
- C −3,5
- L −2,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Degerfors, från 0,0 % till 4,2 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,6 % till 34,5 % (−5,1).
- S −5,1
- Örebr +4,2
- SD −3,1
- M +2,8
- KD +1,7
- L +0,6
- V −0,4
- C −0,4
Valdeltagande i Degerfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,9 %, vilket är 0,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Degerfors på plats 136 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Degerfors är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Jannelund till 88,5 % i Strömtorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jannelund (42,4 %) och sitt svagaste i Åtorp (24,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Degerfors är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.
- V +7,9
- S −6,6
- M +3,8
- C +2,5
- KD −0,8
- SD −0,2
Största parti i Degerfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Degerfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,7 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,8 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Degerfors 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Degerfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bossåsen | S | 31,7 % | S | 26,1 % | 85,3 % |
| Bruket | S | 33,3 % | S | 25,6 % | 84,6 % |
| Jannelund | S | 42,4 % | S | 37,4 % | 72,2 % |
| Stora Valla | S | 39,3 % | S | 33,2 % | 81,1 % |
| Strömtorp | S | 34,0 % | S | 27,6 % | 88,5 % |
| Svartå | S | 31,8 % | SD | 26,5 % | 86,3 % |
| Åtorp | SD | 25,4 % | C | 25,2 % | 86,0 % |