Valresultat Ljusnarsberg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ljusnarsberg med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,0 %). Valdeltagandet var 79,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljusnarsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,4 %
- Röstberättigade
- 3 459
- Avgivna röster
- 2 745
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 801 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 748 | 27,7 % |
| MModeraterna | 454 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 161 | 6,0 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 139 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 126 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 87 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 84 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 66 | 2,4 % |
| Övriga partier | 38 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Ljusnarsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 774 | 28,4 % |
| MModeraterna | 515 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 482 | 17,7 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 468 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 203 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 79 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 73 | 2,7 % |
| CCenterpartiet | 70 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 59 | 2,2 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Kommunvalet 2026 i Ljusnarsberg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Ljusnarsberg har 21 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 974 | 36,0 % | 8(−1) |
| MModeraterna | 741 | 27,4 % | 6(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 669 | 24,8 % | 5(−1) |
| VVänsterpartiet | 233 | 8,6 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 85 | 3,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Ljusnarsberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ljusnarsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−7,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- Örebr
- KD
- Övr
- C
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,5 % | 44,4 % | 42,0 % | 33,8 % | 32,8 % | 29,6 % |
| SD | 6,0 % | 9,6 % | 23,7 % | 31,2 % | 34,9 % | 27,7 % |
| M | 14,2 % | 19,4 % | 12,3 % | 11,3 % | 13,7 % | 16,8 % |
| V | 8,9 % | 7,9 % | 6,6 % | 7,0 % | 5,4 % | 6,0 % |
| Örebr | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 5,1 % |
| KD | 3,9 % | 3,6 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 4,7 % |
| Övr | 5,0 % | 6,4 % | 5,7 % | 3,8 % | 4,2 % | 3,8 % |
| C | 10,4 % | 5,5 % | 5,1 % | 6,0 % | 3,0 % | 3,2 % |
| L | 3,1 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,7 % | 1,8 % | 3,1 % |
| Valdeltagande | 74,1 % | 80,5 % | 83,7 % | 83,7 % | 81,0 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Ljusnarsberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ljusnarsberg 2026
Så skiljer sig Ljusnarsberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,7 % i Ljusnarsberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,2
- Örebr +4,6
- S +1,6
Svagare än i riket
- C −3,8
- MP −3,7
- M −3,1
- V −2,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Ljusnarsberg, från 0,0 % till 5,1 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 34,9 % till 27,7 % (−7,2).
- SD −7,2
- Örebr +5,1
- S −3,2
- M +3,1
- L +1,3
- KD +0,5
- MP +0,5
- V +0,5
Valdeltagande i Ljusnarsberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 79,4 %, vilket är 5,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ljusnarsberg på plats 280 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ljusnarsberg är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 65,7 % i Tingshuset, Kopparberg till 72,2 % i Bångbro-Kyrkbacksskolan.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tingshuset, Kopparberg (34,7 %) och sitt svagaste i Hörken-Ställdalen (24,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljusnarsberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,4 % i kommunvalet mot 16,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- M +10,6
- S +6,4
- KD −4,0
- SD −2,9
- V +2,7
- L −2,6
- C −2,4
Största parti i Ljusnarsberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Ljusnarsberg under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,9 % | 81,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,0 % | 83,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,5 % | 74,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ljusnarsberg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Ljusnarsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bångbro-Kyrkbacksskolan | S | 28,1 % | S | 36,7 % | 72,2 % |
| Hörken-Ställdalen | SD | 37,8 % | SD | 33,9 % | 67,0 % |
| Tingshuset, Kopparberg | S | 34,7 % | S | 39,3 % | 65,7 % |