Valresultat Lekeberg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Lekeberg med 22,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (34,6 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lekeberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 6 415
- Avgivna röster
- 5 701
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2026 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 266 | 22,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 255 | 22,3 % |
| MModeraterna | 1 119 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 485 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 483 | 8,6 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 281 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 267 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 231 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 199 | 3,5 % |
| Övriga partier | 53 | 0,9 % |
Regionvalet 2026 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 274 | 22,8 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 1 152 | 20,6 % |
| MModeraterna | 1 103 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 574 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 481 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 443 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 237 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 162 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 159 | 2,8 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Kommunvalet 2026 i Lekeberg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Lekeberg har 35 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Centerpartiet med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 909 | 34,6 % | 12(+2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 150 | 20,8 % | 8(+1) |
| CCenterpartiet | 725 | 13,1 % | 5(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 612 | 11,1 % | 4(−1) |
| KDKristdemokraterna | 376 | 6,8 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 204 | 3,7 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 201 | 3,6 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 181 | 3,3 % | 1(±0) |
| FLFramtidspartiet i Lekeberg | 155 | 2,8 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Lekeberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lekeberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,1 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- Örebr
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,7 % | 7,5 % | 18,2 % | 23,9 % | 27,5 % | 22,5 % |
| S | 35,0 % | 30,7 % | 30,0 % | 25,9 % | 25,3 % | 22,3 % |
| M | 18,9 % | 24,8 % | 16,9 % | 15,7 % | 17,2 % | 19,8 % |
| C | 17,3 % | 12,9 % | 13,4 % | 13,2 % | 9,5 % | 8,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,9 % | 6,8 % | 8,7 % | 8,1 % | 8,6 % |
| Örebr | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 5,0 % |
| L | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,8 % | 4,7 % |
| Övr | 6,0 % | 5,5 % | 7,4 % | 7,0 % | 5,2 % | 4,5 % |
| MP | 3,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 2,7 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,4 % | 88,4 % | 90,8 % | 89,3 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Lekeberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lekeberg 2026
Så skiljer sig Lekeberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 22,3 % i Lekeberg mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,0
- Örebr +4,4
- KD +2,4
- C +1,6
Svagare än i riket
- S −5,8
- V −4,9
- MP −2,0
- L −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Lekeberg, från 0,0 % till 5,0 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,5 % till 22,5 % (−5,1).
- SD −5,1
- Örebr +5,0
- S −3,1
- M +2,6
- L +1,0
- C −0,9
- MP +0,7
- KD +0,5
Valdeltagande i Lekeberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,9 %, vilket är 4,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lekeberg på plats 19 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lekeberg är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,8 % i Fjugesta Östra till 90,4 % i Lanna.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kräcklinge m.fl. (26,1 %) och sitt svagaste i Lanna (15,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 1, Socialdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lekeberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 34,6 % i kommunvalet mot 19,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,8 procentenheter.
- M +14,8
- SD −11,4
- C +4,5
- KD −1,8
- S −1,4
- L −1,1
- MP −0,8
- V +0,2
Största parti i Lekeberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Lekeberg under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 22,5 % | 88,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 89,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 90,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lekeberg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lekeberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fjugesta Västra | S | 26,2 % | M | 35,8 % | 79,4 % |
| Fjugesta Östra | SD | 25,9 % | M | 28,9 % | 73,8 % |
| Hidinge | SD | 22,4 % | M | 35,7 % | 85,8 % |
| Kräcklinge m.fl. | SD | 26,1 % | M | 30,9 % | 82,7 % |
| Lanna | M | 31,3 % | M | 44,4 % | 90,4 % |
| Mullhyttan | SD | 21,5 % | M | 35,9 % | 83,5 % |