Valresultat Lekeberg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Lekeberg med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 90,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lekeberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 90,8 %
- Röstberättigade
- 5 903
- Avgivna röster
- 5 362
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2018 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 369 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 264 | 23,9 % |
| MModeraterna | 830 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 698 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 460 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 279 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 160 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 144 | 2,7 % |
| Övriga partier | 89 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 399 | 27,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 892 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 884 | 17,2 % |
| MModeraterna | 811 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 475 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 257 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 142 | 2,8 % |
| Övriga partier | 91 | 1,8 % |
Kommunvalet 2018 i Lekeberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 609 | 30,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 044 | 20,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 870 | 16,7 % |
| MModeraterna | 687 | 13,1 % |
| FLFL | 282 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 250 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 190 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 132 | 2,5 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Lekeberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lekeberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,0 % | 30,7 % | 30,0 % | 25,9 % | 25,3 % | 22,3 % |
| SD | 4,7 % | 7,5 % | 18,2 % | 23,9 % | 27,5 % | 22,5 % |
| M | 18,9 % | 24,8 % | 16,9 % | 15,7 % | 17,2 % | 19,8 % |
| C | 17,3 % | 12,9 % | 13,4 % | 13,2 % | 9,5 % | 8,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,9 % | 6,8 % | 8,7 % | 8,1 % | 8,6 % |
| V | 4,0 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,3 % | 3,6 % | 3,5 % |
| L | 4,8 % | 4,4 % | 3,1 % | 3,0 % | 3,8 % | 4,7 % |
| MP | 3,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 2,7 % | 3,4 % | 4,1 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,1 % | 1,7 % | 1,6 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,4 % | 88,4 % | 90,8 % | 89,3 % | 88,9 % |
Valdeltagande i Lekeberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lekeberg 2018
Så skiljer sig Lekeberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,9 % i Lekeberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,3
- C +4,6
- KD +2,4
Svagare än i riket
- M −4,2
- V −2,7
- L −2,5
- S −2,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Lekeberg, från 18,2 % till 23,9 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,0 % till 25,9 % (−4,1).
- SD +5,7
- S −4,1
- KD +1,9
- FI −1,6
- MP −1,5
- M −1,2
- ÖVR −1,2
- V +1,0
Valdeltagande i Lekeberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 90,8 %, vilket är 3,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Lekeberg på plats 17 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lekeberg är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,5 % i Knista Norra Och Östra till 89,6 % i Kvistbro Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Knista Västra (33,7 %) och sitt svagaste i Kräcklinge Mfl (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lekeberg är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,8 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,6 procentenheter.
- C +17,6
- SD −7,2
- S −5,9
- KD −3,9
- M −2,5
- V −1,6
- L −0,1
Största parti i Lekeberg sedan 2006
Största parti har skiftat i Lekeberg under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 22,5 % | 88,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 89,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 90,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,0 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Lekeberg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lekeberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hidinge | S | 24,4 % | C | 23,3 % | 88,9 % |
| Knista Norra Och Östra | S | 29,5 % | C | 32,4 % | 81,5 % |
| Knista Västra | S | 33,7 % | C | 30,0 % | 85,3 % |
| Kräcklinge Mfl | SD | 27,8 % | C | 36,7 % | 87,5 % |
| Kvistbro Västra | S | 26,1 % | C | 34,4 % | 86,8 % |
| Kvistbro Östra | SD | 27,6 % | C | 31,3 % | 89,6 % |