Valresultat Karlskoga 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskoga med 37,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskoga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 23 097
- Avgivna röster
- 20 106
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2018 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 469 | 37,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 650 | 18,3 % |
| MModeraterna | 3 578 | 18,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 425 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 1 199 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 964 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 792 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 557 | 2,8 % |
| Övriga partier | 265 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 049 | 35,5 % |
| MModeraterna | 5 676 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 153 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 665 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 1 010 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 871 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 728 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 601 | 3,0 % |
| Övriga partier | 110 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Karlskoga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 435 | 32,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 370 | 31,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 999 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 572 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 1 104 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 890 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 729 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 685 | 3,4 % |
| Övriga partier | 242 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Karlskoga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlskoga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,8 % | 46,3 % | 44,7 % | 37,5 % | 37,4 % | 32,7 % |
| SD | 3,0 % | 4,7 % | 14,4 % | 18,3 % | 23,7 % | 19,6 % |
| M | 19,6 % | 23,2 % | 18,7 % | 18,0 % | 18,9 % | 22,0 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,0 % | 6,6 % |
| C | 4,1 % | 3,1 % | 3,4 % | 6,0 % | 4,1 % | 3,6 % |
| KD | 5,3 % | 4,8 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,8 % |
| L | 4,7 % | 5,3 % | 3,3 % | 4,0 % | 3,0 % | 3,4 % |
| MP | 3,1 % | 5,4 % | 4,8 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,0 % |
| Övr | 4,0 % | 1,9 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,3 % | 4,5 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Karlskoga 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlskoga 2018
Så skiljer sig Karlskoga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 37,5 % i Karlskoga mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,3
- SD +0,8
Svagare än i riket
- C −2,6
- M −1,9
- MP −1,6
- L −1,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlskoga, från 14,4 % till 18,3 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,7 % till 37,5 % (−7,1).
- S −7,1
- SD +4,0
- C +2,6
- V +2,2
- MP −2,0
- KD +1,2
- FI −1,1
- M −0,7
Valdeltagande i Karlskoga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,1 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Karlskoga på plats 159 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlskoga är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,7 % i Landa till 91,3 % i Stråningstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Landa (45,6 %) och sitt svagaste i Karls-Åby (31,7 %). Partiet var största parti i samtliga 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskoga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,1 % i kommunvalet mot 18,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,2 procentenheter.
- M +14,2
- SD −8,4
- S −5,7
- KD −1,2
- V +0,7
- C −0,5
- L +0,5
Största parti i Karlskoga sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskoga i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,7 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlskoga 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Karlskoga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggerud | S | 32,2 % | M | 38,8 % | 91,3 % |
| Bofors | S | 40,9 % | S | 33,9 % | 89,0 % |
| Bohult | S | 38,7 % | S | 34,5 % | 85,8 % |
| Bregården | S | 32,0 % | M | 44,0 % | 83,6 % |
| Bråten | S | 42,4 % | M | 37,1 % | 89,0 % |
| Ekeby | S | 39,2 % | S | 35,5 % | 83,5 % |
| Granbergsdal | S | 32,0 % | M | 28,9 % | 87,0 % |
| Häsängen | S | 32,9 % | M | 35,1 % | 89,4 % |
| Karlberg | S | 38,4 % | M | 34,7 % | 88,7 % |
| Karls-Åby | S | 31,7 % | M | 39,8 % | 89,9 % |
| Landa | S | 45,6 % | S | 46,9 % | 71,7 % |
| Rävåsen | S | 40,6 % | S | 35,0 % | 84,4 % |
| Sandmo | S | 42,7 % | S | 37,2 % | 80,9 % |
| Sandviken | S | 43,7 % | S | 37,3 % | 79,7 % |
| Skranta | S | 34,8 % | S | 32,9 % | 81,3 % |
| Stråningstorp | S | 42,7 % | M | 34,6 % | 91,3 % |
| Österleden | S | 34,1 % | M | 31,6 % | 83,4 % |