Valresultat Kumla 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kumla med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,4 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kumla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Kumla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,6 %
Röstberättigade
15 951
Avgivna röster
14 129
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2018 i Kumla

Riksdagsvalet 2018 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 54032,5 %
SDSverigedemokraterna2 94021,1 %
MModeraterna2 35316,9 %
KDKristdemokraterna1 1138,0 %
CCenterpartiet9847,1 %
VVänsterpartiet7835,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6975,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3772,7 %
Övriga partier1611,2 %

Landstingsvalet 2018 i Kumla

Landstingsvalet 2018 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 92035,4 %
MModeraterna2 35617,0 %
SDSverigedemokraterna2 06714,9 %
KDKristdemokraterna1 2388,9 %
CCenterpartiet1 0097,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9737,0 %
VVänsterpartiet7815,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3852,8 %
Övriga partier1521,1 %

Kommunvalet 2018 i Kumla

Kommunvalet 2018 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 65633,4 %
MModeraterna2 29316,4 %
SDSverigedemokraterna2 01914,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 50910,8 %
CCenterpartiet1 2849,2 %
KDKristdemokraterna1 0707,7 %
VVänsterpartiet7245,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3762,7 %
Övriga partier300,2 %

Partiernas utveckling i Kumla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kumla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kumla per valår
Parti200620102014201820222026
S47,6 %41,1 %38,2 %32,5 %33,2 %29,4 %
SD4,3 %7,2 %16,2 %21,1 %25,6 %20,1 %
M16,4 %23,4 %18,0 %16,9 %17,3 %18,4 %
KD8,8 %6,9 %5,8 %8,0 %5,6 %6,9 %
C7,4 %5,2 %5,1 %7,1 %5,6 %5,4 %
V4,6 %4,2 %4,3 %5,6 %4,3 %6,1 %
L6,1 %6,3 %5,0 %5,0 %4,7 %5,3 %
MP2,8 %4,7 %5,0 %2,7 %2,6 %3,2 %
Övr1,8 %1,0 %2,5 %1,2 %1,2 %5,1 %
Valdeltagande83,1 %86,5 %87,7 %88,6 %86,9 %86,7 %

Valdeltagande i Kumla 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kumla 2018

Så skiljer sig Kumla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 32,5 % i Kumla mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,3
  • SD +3,5
  • KD +1,7

Svagare än i riket

  • M −3,0
  • V −2,4
  • MP −1,7
  • C −1,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kumla, från 16,2 % till 21,1 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,2 % till 32,5 % (−5,6).

  • S −5,6
  • SD +4,8
  • MP −2,3
  • KD +2,2
  • C +2,0
  • FI −1,4
  • V +1,3
  • M −1,1

Valdeltagande i Kumla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kumla på plats 79 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kumla är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,4 % i Fylsta till 92,1 % i Skogstorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Malmen (42,0 %) och sitt svagaste i Sörby (24,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Moderaterna i 1 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kumla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 21,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.

  • SD −6,6
  • L +5,8
  • C +2,1
  • S +0,8
  • M −0,4
  • V −0,4
  • KD −0,3

Största parti i Kumla sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kumla i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kumla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,4 %86,7 %
2022Socialdemokraterna33,2 %86,9 %
2018Socialdemokraterna32,5 %88,6 %
2014Socialdemokraterna38,2 %87,7 %
2010Socialdemokraterna41,1 %86,5 %
2006Socialdemokraterna47,6 %83,1 %

Valresultat per valdistrikt i Kumla 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Kumla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kumla, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ekeby-KvarntorpS27,2 %S25,1 %87,5 %
FylstaS38,4 %S43,5 %81,4 %
HagaS32,4 %S33,0 %87,5 %
HällabrottetS31,8 %S31,8 %89,2 %
KumlabyS38,3 %S38,0 %81,5 %
MalmenS42,0 %S42,9 %82,8 %
SkogstorpS28,1 %S29,7 %92,1 %
StadshusetS39,1 %S38,8 %85,1 %
SörbyM24,6 %S24,8 %91,3 %
VialundS29,6 %S31,2 %88,7 %
Åbytorp-HardemoS25,7 %S23,4 %87,2 %
ÅsenS32,8 %S34,5 %84,5 %

Utforska valdistrikten i Kumla på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2018 · Alla kommuner 2018