Valresultat Kumla 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kumla med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kumla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Kumla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
16 456
Avgivna röster
14 301
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2022 i Kumla

Riksdagsvalet 2022 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 70033,2 %
SDSverigedemokraterna3 61825,6 %
MModeraterna2 44417,3 %
KDKristdemokraterna7885,6 %
CCenterpartiet7875,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6704,7 %
VVänsterpartiet6024,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3622,6 %
Övriga partier1701,2 %

Regionvalet 2022 i Kumla

Regionvalet 2022 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 70833,6 %
MModeraterna2 43017,3 %
SDSverigedemokraterna2 38417,0 %
KDKristdemokraterna9526,8 %
CCenterpartiet8876,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7985,7 %
VVänsterpartiet7415,3 %
ÖrebrÖrebropartiet7335,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2952,1 %
Övriga partier850,6 %

Kommunvalet 2022 i Kumla

Kommunvalet 2022 i Kumla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 64733,0 %
SDSverigedemokraterna2 58218,3 %
MModeraterna2 55118,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3369,5 %
CCenterpartiet1 2318,7 %
VVänsterpartiet7445,3 %
KDKristdemokraterna7015,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2531,8 %
Övriga partier340,2 %

Partiernas utveckling i Kumla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kumla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kumla per valår
Parti200620102014201820222026
S47,6 %41,1 %38,2 %32,5 %33,2 %29,4 %
SD4,3 %7,2 %16,2 %21,1 %25,6 %20,1 %
M16,4 %23,4 %18,0 %16,9 %17,3 %18,4 %
KD8,8 %6,9 %5,8 %8,0 %5,6 %6,9 %
C7,4 %5,2 %5,1 %7,1 %5,6 %5,4 %
L6,1 %6,3 %5,0 %5,0 %4,7 %5,3 %
V4,6 %4,2 %4,3 %5,6 %4,3 %6,1 %
MP2,8 %4,7 %5,0 %2,7 %2,6 %3,2 %
Övr1,8 %1,0 %2,5 %1,2 %1,2 %5,1 %
Valdeltagande83,1 %86,5 %87,7 %88,6 %86,9 %86,7 %

Valdeltagande i Kumla 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kumla 2022

Så skiljer sig Kumla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,6 % i Kumla mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,0
  • S +2,9
  • KD +0,2
  • L +0,1

Svagare än i riket

  • MP −2,5
  • V −2,5
  • M −1,8
  • C −1,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kumla, från 21,1 % till 25,6 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 8,0 % till 5,6 % (−2,4).

  • SD +4,5
  • KD −2,4
  • C −1,5
  • V −1,4
  • S +0,7
  • M +0,4
  • L −0,3
  • MP −0,1

Valdeltagande i Kumla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,9 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kumla på plats 72 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kumla är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Stadshuset till 91,7 % i Sörby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stadshuset (41,8 %) och sitt svagaste i Åbytorp-Hardemo (25,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 2 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kumla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,3 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.

  • SD −7,2
  • L +4,8
  • C +3,2
  • V +1,0
  • M +0,8
  • KD −0,6
  • S −0,2

Största parti i Kumla sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kumla i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kumla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,4 %86,7 %
2022Socialdemokraterna33,2 %86,9 %
2018Socialdemokraterna32,5 %88,6 %
2014Socialdemokraterna38,2 %87,7 %
2010Socialdemokraterna41,1 %86,5 %
2006Socialdemokraterna47,6 %83,1 %

Valresultat per valdistrikt i Kumla 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Kumla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kumla, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ekeby-KvarntorpSD28,3 %S23,9 %86,7 %
FylstaS39,1 %S41,0 %77,9 %
HagaS34,8 %S36,4 %86,7 %
HällabrottetS32,5 %S31,7 %89,7 %
KumlabyS34,7 %S33,7 %82,0 %
MalmenS39,3 %S40,7 %78,1 %
SkogstorpS29,5 %S31,0 %89,6 %
StadshusetS41,8 %S40,5 %77,3 %
SörbyS28,9 %S28,3 %91,7 %
VialundS34,3 %S32,5 %85,2 %
Åbytorp-HardemoSD28,9 %C25,0 %87,9 %
ÅsenS32,5 %S32,5 %82,3 %

Utforska valdistrikten i Kumla på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2022 · Alla kommuner 2022