Valresultat Hällefors 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hällefors med 38,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 81,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hällefors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,6 %
- Röstberättigade
- 5 010
- Avgivna röster
- 4 087
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 537 | 38,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 185 | 29,5 % |
| MModeraterna | 524 | 13,0 % |
| VVänsterpartiet | 237 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 170 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 126 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 84 | 2,1 % |
| Övriga partier | 47 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 383 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 756 | 18,9 % |
| MModeraterna | 708 | 17,7 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 313 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 152 | 3,8 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 91 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 74 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 70 | 1,8 % |
| Övriga partier | 56 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 149 | 28,0 % |
| MModeraterna | 1 044 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 689 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 468 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 413 | 10,1 % |
| GrythGrythyttelistan | 248 | 6,0 % |
| Övriga partier | 91 | 2,2 % |
Partiernas utveckling i Hällefors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hällefors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,9 % | 51,2 % | 47,2 % | 39,7 % | 38,3 % | 34,6 % |
| SD | 3,6 % | 7,2 % | 18,0 % | 24,7 % | 29,5 % | 22,3 % |
| M | 12,2 % | 17,8 % | 12,9 % | 11,9 % | 13,0 % | 14,4 % |
| V | 8,6 % | 7,2 % | 6,6 % | 9,0 % | 5,9 % | 6,6 % |
| C | 7,6 % | 4,7 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,1 % |
| KD | 3,0 % | 2,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 3,1 % | 5,1 % |
| MP | 2,6 % | 4,5 % | 3,1 % | 1,8 % | 2,6 % | 3,4 % |
| L | 2,7 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,1 % | 2,1 % | 3,0 % |
| Övr | 1,8 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,2 % | 6,5 % |
| Valdeltagande | 78,0 % | 82,7 % | 82,5 % | 84,1 % | 81,6 % | 80,9 % |
Valdeltagande i Hällefors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hällefors 2022
Så skiljer sig Hällefors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,5 % i Hällefors mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,0
- S +7,9
Svagare än i riket
- M −6,1
- L −2,5
- C −2,5
- MP −2,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hällefors, från 24,7 % till 29,5 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 9,0 % till 5,9 % (−3,1).
- SD +4,8
- V −3,1
- C −1,8
- S −1,5
- M +1,2
- MP +0,8
- KD −0,2
- L −0,0
Valdeltagande i Hällefors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 81,6 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hällefors på plats 258 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hällefors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,9 % i Centrum till 83,4 % i Grythyttan.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (46,0 %) och sitt svagaste i Grythyttan (30,6 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hällefors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 29,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- SD −12,7
- M +12,4
- S −10,3
- C +5,8
- V +5,5
- KD −2,3
Största parti i Hällefors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hällefors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 80,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,3 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 84,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,9 % | 78,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Hällefors 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Hällefors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 46,0 % | S | 36,2 % | 76,9 % |
| Gillershöjden | S | 39,5 % | S | 30,3 % | 79,8 % |
| Grythyttan | S | 30,6 % | M | 28,5 % | 83,4 % |
| Hjulsjö-Kronhagen | S | 37,8 % | S | 29,3 % | 80,8 % |