Valresultat Hällefors 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hällefors med 51,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hällefors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 5 587
- Avgivna röster
- 4 621
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 332 | 51,2 % |
| MModeraterna | 812 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 330 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 329 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 215 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 203 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 165 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 114 | 2,5 % |
| Övriga partier | 56 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 428 | 54,5 % |
| MModeraterna | 676 | 15,2 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 335 | 7,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 217 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 160 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 128 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 106 | 2,4 % |
| Övriga partier | 4 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 549 | 33,7 % |
| HOBHOB | 623 | 13,5 % |
| MModeraterna | 579 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 520 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 509 | 11,1 % |
| GLGL | 486 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 128 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 103 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 81 | 1,8 % |
| Övriga partier | 20 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Hällefors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hällefors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,9 % | 51,2 % | 47,2 % | 39,7 % | 38,3 % | 34,6 % |
| M | 12,2 % | 17,8 % | 12,9 % | 11,9 % | 13,0 % | 14,4 % |
| SD | 3,6 % | 7,2 % | 18,0 % | 24,7 % | 29,5 % | 22,3 % |
| V | 8,6 % | 7,2 % | 6,6 % | 9,0 % | 5,9 % | 6,6 % |
| C | 7,6 % | 4,7 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,1 % |
| MP | 2,6 % | 4,5 % | 3,1 % | 1,8 % | 2,6 % | 3,4 % |
| L | 2,7 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,1 % | 2,1 % | 3,0 % |
| KD | 3,0 % | 2,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 3,1 % | 5,1 % |
| Övr | 1,8 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,2 % | 6,5 % |
| Valdeltagande | 78,0 % | 82,7 % | 82,5 % | 84,1 % | 81,6 % | 80,9 % |
Valdeltagande i Hällefors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hällefors 2010
Så skiljer sig Hällefors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 51,2 % i Hällefors mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 20,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +20,5
- V +1,6
- SD +1,5
Svagare än i riket
- M −12,2
- FP −3,4
- KD −3,1
- MP −2,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hällefors, från 12,2 % till 17,8 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 57,9 % till 51,2 % (−6,7).
- S −6,7
- M +5,6
- SD +3,6
- C −2,9
- MP +1,9
- V −1,4
- FP +1,0
- KD −0,5
Valdeltagande i Hällefors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,7 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hällefors på plats 214 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hällefors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Centrum till 83,7 % i Kronhagen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (60,4 %) och sitt svagaste i Hjulsjö (37,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hällefors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 33,7 % i kommunvalet mot 51,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,5 procentenheter.
- S −17,5
- C +6,4
- M −5,2
- SD −4,5
- V +4,1
- FP −3,2
- MP −2,7
Största parti i Hällefors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hällefors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 80,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,3 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 84,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,9 % | 78,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Hällefors 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Hällefors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 60,4 % | S | 43,7 % | 77,3 % |
| Gillershöjden | S | 53,1 % | S | 34,8 % | 83,2 % |
| Grythyttan | S | 43,8 % | GL | 37,6 % | 81,6 % |
| Hjulsjö | S | 37,5 % | C | 36,2 % | 79,0 % |
| Kronhagen | S | 50,6 % | S | 34,5 % | 83,7 % |