Valresultat Laxå 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Laxå med 49,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,0 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laxå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 4 623
- Avgivna röster
- 3 897
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 887 | 49,1 % |
| MModeraterna | 750 | 19,5 % |
| KDKristdemokraterna | 244 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 219 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 212 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 198 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 115 | 3,0 % |
| Övriga partier | 23 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 949 | 52,1 % |
| MModeraterna | 514 | 13,7 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 239 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 195 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 147 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 121 | 3,2 % |
| Övriga partier | 3 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 708 | 45,0 % |
| MModeraterna | 448 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 439 | 11,6 % |
| CCenterpartiet | 357 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 322 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 257 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 118 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 76 | 2,0 % |
| LALA | 72 | 1,9 % |
| Övriga partier | 2 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Laxå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laxå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,3 procentenheter).
- S
- M
- KD
- C
- SD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,0 % | 49,1 % | 43,9 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,3 % |
| M | 13,2 % | 19,5 % | 13,8 % | 12,0 % | 12,2 % | 14,4 % |
| KD | 8,0 % | 6,3 % | 5,4 % | 9,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| C | 7,6 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,1 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 18,1 % | 24,1 % | 30,7 % | 25,5 % |
| L | 4,3 % | 5,2 % | 2,9 % | 2,8 % | 2,9 % | 3,2 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 3,2 % | 1,6 % | 2,1 % | 3,0 % |
| Övr | 1,8 % | 0,6 % | 1,7 % | 1,2 % | 1,4 % | 5,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,9 % | 86,8 % | 85,3 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Laxå 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laxå 2010
Så skiljer sig Laxå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,1 % i Laxå mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 18,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,4
- KD +0,7
Svagare än i riket
- M −10,6
- MP −4,3
- FP −1,9
- C −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Laxå, från 13,2 % till 19,5 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 54,0 % till 49,1 % (−4,9).
- M +6,3
- S −4,9
- SD +1,9
- C −1,9
- KD −1,7
- MP +1,0
- FP +0,9
- V −0,5
Valdeltagande i Laxå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,3 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Laxå på plats 148 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laxå är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Finnerödja till 86,4 % i Röfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Laxå Centrala (56,1 %) och sitt svagaste i Finnerödja (39,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laxå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 11,8 % i kommunvalet mot 19,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- M −7,7
- KD +5,2
- S −4,1
- C +3,7
- SD −3,5
- V +3,3
- FP +1,6
Största parti i Laxå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Laxå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,0 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Laxå 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Laxå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Finnerödja | S | 39,5 % | S | 35,4 % | 78,4 % |
| Laxå Centrala | S | 56,1 % | S | 49,5 % | 81,0 % |
| Laxå-Kanalområdet | S | 51,2 % | S | 47,6 % | 83,6 % |
| Röfors | S | 50,4 % | S | 49,8 % | 86,4 % |
| Skagershult | S | 52,6 % | S | 48,9 % | 83,0 % |