Valresultat Nora 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Nora med 40,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,9 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Nora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
8 073
Avgivna röster
6 851
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2010 i Nora

Riksdagsvalet 2010 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 72540,4 %
MModeraterna1 63124,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4336,4 %
CCenterpartiet4176,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4126,1 %
SDSverigedemokraterna3895,8 %
KDKristdemokraterna3715,5 %
VVänsterpartiet3014,5 %
Övriga partier661,0 %

Landstingsvalet 2010 i Nora

Landstingsvalet 2010 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 26749,9 %
MModeraterna1 35120,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4256,5 %
CCenterpartiet3645,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3144,8 %
KDKristdemokraterna2984,5 %
SDSverigedemokraterna2624,0 %
VVänsterpartiet2604,0 %
Övriga partier100,2 %

Kommunvalet 2010 i Nora

Kommunvalet 2010 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 85042,9 %
MModeraterna98914,9 %
NORNOR90113,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4626,9 %
CCenterpartiet4566,9 %
KDKristdemokraterna3164,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2714,1 %
VVänsterpartiet2483,7 %
SDSverigedemokraterna1522,3 %
Övriga partier60,1 %

Partiernas utveckling i Nora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • C
  • MP
  • SD
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nora per valår
Parti200620102014201820222026
S43,3 %40,4 %39,5 %33,7 %32,9 %29,7 %
M18,5 %24,2 %16,3 %14,7 %15,0 %16,7 %
L6,6 %6,4 %3,5 %3,6 %3,7 %4,3 %
C9,1 %6,2 %7,5 %8,9 %6,0 %5,7 %
MP4,5 %6,1 %5,1 %3,4 %4,4 %5,7 %
SD4,1 %5,8 %15,4 %21,4 %25,8 %21,1 %
KD6,2 %5,5 %3,9 %6,3 %5,6 %5,8 %
V5,4 %4,5 %5,4 %6,3 %4,7 %5,6 %
Övr2,3 %1,0 %3,3 %1,7 %1,8 %5,3 %
Valdeltagande79,9 %84,9 %85,9 %86,9 %86,1 %85,2 %

Valdeltagande i Nora 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nora 2010

Så skiljer sig Nora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 40,4 % i Nora mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,7
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • M −5,9
  • MP −1,2
  • V −1,1
  • FP −0,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Nora, från 18,5 % till 24,2 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,3 % till 40,4 % (−2,9).

  • M +5,7
  • S −2,9
  • C −2,9
  • SD +1,7
  • MP +1,6
  • V −1,0
  • KD −0,7
  • FP −0,2

Valdeltagande i Nora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Nora på plats 119 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nora är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Karlsäng till 86,4 % i Born.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gyttorp (51,2 %) och sitt svagaste i Järnboås (20,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 2 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nora är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,9 % i kommunvalet mot 24,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.

  • M −9,3
  • SD −3,5
  • S +2,5
  • MP −2,0
  • KD −0,7
  • V −0,7
  • C +0,7
  • FP +0,5

Största parti i Nora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,7 %85,2 %
2022Socialdemokraterna32,9 %86,1 %
2018Socialdemokraterna33,7 %86,9 %
2014Socialdemokraterna39,5 %85,9 %
2010Socialdemokraterna40,4 %84,9 %
2006Socialdemokraterna43,3 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nora 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Nora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nora, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BornM37,7 %M25,2 %86,4 %
GyttorpS51,2 %S50,3 %80,6 %
JärnboåsM23,5 %C24,7 %81,7 %
Järntorget VästraS41,5 %S46,6 %84,3 %
Järntorget ÖstraS40,4 %S47,2 %83,3 %
KarlsängS45,5 %S47,7 %75,7 %
Pershyttan-HitorpS41,4 %S42,9 %83,0 %
Ringshyttan-ÅsS45,6 %S46,1 %84,6 %
VikerS33,7 %S31,7 %83,9 %

Utforska valdistrikten i Nora på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2010 · Alla kommuner 2010