Valresultat Örebro 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,4 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örebro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 82 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 102 988
- Avgivna röster
- 88 805
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2010 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 969 | 34,1 % |
| MModeraterna | 22 812 | 26,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 100 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 653 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 6 139 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 118 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 866 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 4 198 | 4,8 % |
| Övriga partier | 933 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 34 692 | 40,6 % |
| MModeraterna | 19 279 | 22,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 915 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 6 262 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 5 421 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 377 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 038 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 3 422 | 4,0 % |
| Övriga partier | 106 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 887 | 39,4 % |
| MModeraterna | 18 735 | 21,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 809 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 5 869 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 5 481 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 348 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 471 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 4 035 | 4,7 % |
| Övriga partier | 293 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Örebro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örebro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- M
- MP
- L
- KD
- V
- SD
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,2 % | 34,1 % | 32,4 % | 31,5 % | 32,6 % | 30,5 % |
| M | 20,9 % | 26,0 % | 21,0 % | 17,9 % | 17,5 % | 17,5 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 8,4 % | 4,8 % | 5,2 % | 6,1 % |
| L | 8,7 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,7 % | 5,9 % | 4,9 % |
| KD | 8,1 % | 7,0 % | 6,2 % | 7,7 % | 5,6 % | 6,3 % |
| V | 5,9 % | 5,8 % | 5,7 % | 8,5 % | 7,3 % | 9,6 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 11,6 % | 14,4 % | 17,1 % | 13,7 % |
| C | 6,3 % | 4,8 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,0 % | 6,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 4,3 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,2 % | 86,9 % | 87,8 % | 84,1 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Örebro 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örebro 2010
Så skiljer sig Örebro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 26,0 % i Örebro mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,5
- KD +1,4
- MP +0,7
- FP +0,5
Svagare än i riket
- M −4,1
- C −1,8
- SD −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Örebro, från 20,9 % till 26,0 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,2 % till 34,1 % (−4,1).
- M +5,1
- S −4,1
- MP +2,2
- SD +2,0
- C −1,5
- KD −1,1
- FP −1,1
- V −0,1
Valdeltagande i Örebro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,2 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Örebro på plats 58 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örebro är indelad i 82 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,8 % i Vivalla östra till 92,3 % i Nya Hjärsta östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vivalla östra (67,9 %) och sitt svagaste i Adolfsberg västra (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 52, Moderaterna i 30 av 82 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 39,4 % i kommunvalet mot 34,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- S +5,3
- M −4,2
- MP −1,9
- FP +1,5
- V +0,5
- SD −0,3
- KD −0,2
- C −0,1
Största parti i Örebro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 86,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Örebro 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 82 valdistrikten i Örebro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg västra | M | 42,9 % | M | 36,6 % | 91,6 % |
| Adolfsberg östra | M | 40,5 % | M | 32,9 % | 92,2 % |
| Almby mellersta | M | 31,3 % | S | 30,8 % | 90,3 % |
| Almby västra | S | 30,7 % | S | 35,6 % | 85,0 % |
| Almby östra | M | 42,1 % | M | 38,1 % | 90,5 % |
| Asker | S | 30,9 % | S | 33,6 % | 86,1 % |
| Axberg | M | 31,0 % | S | 32,5 % | 88,3 % |
| Baronbackarna | S | 58,9 % | S | 63,5 % | 74,6 % |
| Birgitta | M | 28,4 % | S | 31,8 % | 86,8 % |
| Björkhaga | S | 39,8 % | S | 46,9 % | 91,5 % |
| Brickebacken norra | S | 56,4 % | S | 61,6 % | 76,4 % |
| Brickebacken södra | S | 56,8 % | S | 61,5 % | 77,8 % |
| Brickeberg | S | 30,3 % | S | 36,8 % | 87,3 % |
| Brolyckan | S | 36,5 % | S | 43,4 % | 79,6 % |
| Bromsplan | S | 30,0 % | S | 36,1 % | 81,4 % |
| Brunnsgärdet | M | 36,0 % | S | 33,6 % | 87,9 % |
| Centrum-Stortorget | M | 34,0 % | M | 32,5 % | 88,2 % |
| Eklunda | M | 32,4 % | S | 31,2 % | 88,5 % |
| Ervalla | S | 28,4 % | C | 36,2 % | 84,5 % |
| Gamla Hjärsta | S | 32,0 % | S | 36,7 % | 86,9 % |
| Glanshammar-Ödeby | M | 29,7 % | S | 32,7 % | 88,2 % |
| Gällersta | M | 30,1 % | S | 32,5 % | 88,8 % |
| Hagaby | S | 32,4 % | S | 36,8 % | 85,3 % |
| Hjortstorp | S | 37,9 % | S | 41,6 % | 81,8 % |
| Hovsta västra | M | 31,7 % | S | 32,0 % | 91,0 % |
| Hovsta östra | S | 30,3 % | S | 37,7 % | 90,2 % |
| Järntorget | M | 33,9 % | M | 29,9 % | 84,8 % |
| Karlslund | S | 38,9 % | S | 44,8 % | 89,9 % |
| Karolinska | M | 29,6 % | S | 34,9 % | 83,5 % |
| Kil | M | 29,7 % | S | 30,2 % | 88,6 % |
| Kilsmo-Brevens Bruk | S | 43,9 % | S | 44,3 % | 79,8 % |
| Kåvi-Lillån | M | 33,3 % | S | 36,8 % | 91,1 % |
| Ladugårdsängen | S | 31,9 % | S | 36,0 % | 83,8 % |
| Lillkyrka | M | 30,3 % | S | 30,8 % | 89,9 % |
| Lillån Bettorp | M | 36,7 % | M | 32,5 % | 91,0 % |
| Lundby norra | S | 38,1 % | S | 42,2 % | 81,3 % |
| Lundby södra | S | 35,3 % | S | 39,7 % | 85,4 % |
| Lännäs-Vinön | M | 28,5 % | S | 27,7 % | 89,1 % |
| Markbacken | S | 55,5 % | S | 59,5 % | 77,4 % |
| Marklyckan | S | 37,0 % | S | 40,5 % | 80,7 % |
| Mellringe | S | 33,3 % | S | 37,5 % | 78,7 % |
| Mikael | S | 31,2 % | S | 36,2 % | 84,3 % |
| Mosjö | M | 31,5 % | S | 35,5 % | 89,3 % |
| Mosjö-Täby | M | 34,2 % | M | 31,1 % | 89,4 % |
| Nasta | M | 33,6 % | S | 32,2 % | 90,0 % |
| Norrby | S | 51,2 % | S | 53,3 % | 84,8 % |
| Norrbyås | M | 30,1 % | S | 27,2 % | 87,8 % |
| Nya Hjärsta västra | S | 30,8 % | S | 36,4 % | 89,2 % |
| Nya Hjärsta östra | S | 32,9 % | S | 39,0 % | 92,3 % |
| Näbbtorget | S | 48,2 % | S | 53,4 % | 78,8 % |
| Odensbacken | S | 37,3 % | S | 39,6 % | 84,1 % |
| Oskarsparken | M | 32,6 % | M | 30,1 % | 86,5 % |
| Oxhagen | S | 64,4 % | S | 66,0 % | 74,7 % |
| Pettersberg-Ringstorp | S | 36,6 % | S | 41,7 % | 86,2 % |
| Rinkaby | M | 28,0 % | S | 28,7 % | 90,8 % |
| Rosta västra | S | 37,2 % | S | 40,9 % | 84,1 % |
| Rosta östra | S | 36,5 % | S | 41,3 % | 82,5 % |
| Rudbeck | S | 33,4 % | S | 38,6 % | 81,1 % |
| Rynninge-Grenadjärstaden | M | 33,9 % | S | 31,9 % | 89,7 % |
| Skebäck | M | 32,7 % | S | 30,9 % | 86,0 % |
| Sofia | S | 38,1 % | S | 42,1 % | 81,8 % |
| Solhaga | S | 46,6 % | S | 51,4 % | 87,0 % |
| Stora Mellösa | S | 34,1 % | S | 38,4 % | 88,0 % |
| Södermalm | S | 35,7 % | S | 40,7 % | 78,9 % |
| Sörby norra | M | 31,7 % | S | 33,9 % | 84,8 % |
| Sörby södra | M | 30,9 % | S | 36,6 % | 88,9 % |
| Sörbyängen | S | 34,5 % | S | 41,8 % | 90,4 % |
| Tegnér | S | 36,7 % | S | 40,4 % | 81,9 % |
| Trängen | S | 43,8 % | S | 49,6 % | 83,0 % |
| Tybble | S | 41,6 % | S | 46,9 % | 80,9 % |
| Tysslinge-Garphyttan | S | 46,8 % | S | 52,5 % | 88,9 % |
| Tysslinge-Latorp | M | 28,0 % | S | 33,7 % | 90,2 % |
| Varberga västra | S | 52,6 % | S | 54,5 % | 74,3 % |
| Varberga östra | S | 57,4 % | S | 60,4 % | 68,7 % |
| Vasa | S | 31,4 % | S | 34,9 % | 86,0 % |
| Viktoria | S | 31,2 % | S | 35,1 % | 84,3 % |
| Vintrosa | S | 30,8 % | S | 39,3 % | 88,4 % |
| Vivalla norra | S | 64,0 % | S | 67,4 % | 68,4 % |
| Vivalla västra | S | 64,2 % | S | 67,9 % | 69,4 % |
| Vivalla östra | S | 67,9 % | S | 72,0 % | 66,8 % |
| Västhaga | S | 57,8 % | S | 61,0 % | 81,9 % |
| Örnsro | S | 40,7 % | S | 43,2 % | 77,8 % |