Valresultat Örebro 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 82,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örebro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 81 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,4 %
- Röstberättigade
- 98 117
- Avgivna röster
- 80 834
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 341 | 38,2 % |
| MModeraterna | 16 593 | 20,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 901 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 6 453 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 4 975 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 717 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 714 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 828 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 894 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 520 | 39,0 % |
| MModeraterna | 15 366 | 19,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 706 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 7 287 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 5 344 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 4 869 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 159 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 783 | 3,6 % |
| Övriga partier | 294 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Örebro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 177 | 37,9 % |
| MModeraterna | 15 087 | 18,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 866 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 7 054 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 5 180 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 5 114 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 587 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 274 | 4,1 % |
| Övriga partier | 311 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Örebro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örebro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- C
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,2 % | 34,1 % | 32,4 % | 31,5 % | 32,6 % | 30,5 % |
| M | 20,9 % | 26,0 % | 21,0 % | 17,9 % | 17,5 % | 17,5 % |
| L | 8,7 % | 7,6 % | 5,4 % | 5,7 % | 5,9 % | 4,9 % |
| KD | 8,1 % | 7,0 % | 6,2 % | 7,7 % | 5,6 % | 6,3 % |
| C | 6,3 % | 4,8 % | 5,1 % | 8,0 % | 7,0 % | 6,3 % |
| MP | 5,9 % | 8,1 % | 8,4 % | 4,8 % | 5,2 % | 6,1 % |
| V | 5,9 % | 5,8 % | 5,7 % | 8,5 % | 7,3 % | 9,6 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 11,6 % | 14,4 % | 17,1 % | 13,7 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 4,3 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 82,4 % | 86,2 % | 86,9 % | 87,8 % | 84,1 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Örebro 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örebro 2006
Så skiljer sig Örebro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 20,9 % i Örebro mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,0
- KD +1,5
- FP +1,2
- MP +0,8
Svagare än i riket
- M −5,2
- C −1,6
Valdeltagande i Örebro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,4 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Örebro på plats 66 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örebro är indelad i 81 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,1 % i Vivalla östra till 90,8 % i Adolfsberg östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vivalla östra (67,0 %) och sitt svagaste i Adolfsberg västra (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 76, Moderaterna i 5 av 81 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 8,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- FP +2,4
- M −1,9
- KD +0,7
- V +0,6
- SD +0,5
- S −0,3
- MP −0,2
- C +0,2
Största parti i Örebro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 86,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 82,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Örebro 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 81 valdistrikten i Örebro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg västra | M | 38,5 % | M | 35,7 % | 88,9 % |
| Adolfsberg östra | S | 32,5 % | S | 30,4 % | 90,8 % |
| Almby norra | S | 30,5 % | S | 30,2 % | 87,1 % |
| Almby södra | S | 31,8 % | S | 32,6 % | 84,8 % |
| Asker | S | 31,3 % | S | 28,3 % | 82,9 % |
| Axberg | S | 32,0 % | S | 30,9 % | 84,4 % |
| Baronbackarna | S | 56,4 % | S | 58,5 % | 69,7 % |
| Birgitta | S | 29,9 % | S | 29,8 % | 85,4 % |
| Björkhaga | S | 46,0 % | S | 43,9 % | 89,9 % |
| Brickebacken norra | S | 48,5 % | S | 49,0 % | 73,4 % |
| Brickebacken södra | S | 50,9 % | S | 51,4 % | 74,2 % |
| Brickeberg | S | 27,5 % | S | 27,6 % | 85,5 % |
| Brolyckan | S | 42,9 % | S | 43,0 % | 79,2 % |
| Bromsplan | S | 36,4 % | S | 36,1 % | 80,4 % |
| Brunnsgärdet | S | 35,5 % | S | 35,7 % | 88,5 % |
| Centrum-Stortorget | M | 35,0 % | M | 31,9 % | 85,0 % |
| Eklunda | S | 30,6 % | S | 29,4 % | 84,6 % |
| Ervalla | S | 26,8 % | C | 32,7 % | 82,0 % |
| Gamla Hjärsta | S | 29,8 % | S | 28,9 % | 88,8 % |
| Glanshammar-Ödeby | S | 30,6 % | S | 29,3 % | 83,9 % |
| Gällersta | S | 31,3 % | S | 32,4 % | 85,2 % |
| Hagaby | S | 39,3 % | S | 38,7 % | 82,7 % |
| Hjortstorp | S | 37,7 % | S | 36,6 % | 80,9 % |
| Hovsta västra | S | 33,4 % | S | 33,8 % | 88,6 % |
| Hovsta östra | S | 35,2 % | S | 35,9 % | 85,3 % |
| Järntorget | M | 32,7 % | M | 30,2 % | 85,3 % |
| Karlslund | S | 40,9 % | S | 41,2 % | 88,7 % |
| Karolinska | S | 31,3 % | S | 31,7 % | 84,6 % |
| Kil | S | 29,7 % | S | 26,6 % | 83,5 % |
| Kilsmo-Brevens Bruk | S | 47,1 % | S | 47,0 % | 83,2 % |
| Kåvi-Lillån | S | 34,4 % | S | 34,3 % | 86,5 % |
| Ladugårdsängen | S | 36,2 % | S | 34,9 % | 83,1 % |
| Lillkyrka | S | 34,7 % | S | 32,2 % | 85,9 % |
| Lillån Bettorp | S | 29,9 % | S | 29,0 % | 88,4 % |
| Lundby norra | S | 45,5 % | S | 45,6 % | 79,2 % |
| Lundby södra | S | 40,6 % | S | 39,0 % | 85,9 % |
| Lännäs-Vinön | S | 31,0 % | S | 29,8 % | 86,5 % |
| Markbacken | S | 53,9 % | S | 55,2 % | 72,5 % |
| Marklyckan | S | 39,1 % | S | 39,5 % | 76,6 % |
| Mellringe | S | 37,7 % | S | 37,3 % | 80,7 % |
| Mikael | S | 36,0 % | S | 35,5 % | 82,3 % |
| Mosjö | S | 35,4 % | S | 34,1 % | 85,5 % |
| Mosjö-Täby | S | 28,6 % | S | 28,4 % | 87,2 % |
| Nasta | S | 33,1 % | S | 31,6 % | 88,1 % |
| Norrby | S | 57,8 % | S | 57,0 % | 81,3 % |
| Norrbyås | S | 27,1 % | S | 26,8 % | 85,4 % |
| Nya Hjärsta västra | S | 34,1 % | S | 33,5 % | 90,3 % |
| Nya Hjärsta östra | S | 38,5 % | S | 37,6 % | 89,8 % |
| Näbbtorget | S | 49,3 % | S | 50,7 % | 75,2 % |
| Odensbacken | S | 42,3 % | S | 41,1 % | 80,7 % |
| Oskarsparken | M | 29,4 % | S | 29,8 % | 85,2 % |
| Oxhagen | S | 61,6 % | S | 64,2 % | 70,2 % |
| Pettersberg-Ringstorp | S | 45,3 % | S | 43,9 % | 82,3 % |
| Rinkaby | S | 33,3 % | S | 32,3 % | 89,0 % |
| Rosta västra | S | 40,0 % | S | 40,2 % | 81,6 % |
| Rosta östra | S | 41,4 % | S | 41,3 % | 79,2 % |
| Rudbeck | S | 38,5 % | S | 37,5 % | 79,2 % |
| Rynninge-Grenadjärstaden | S | 32,2 % | S | 32,2 % | 87,5 % |
| Skebäck | M | 31,8 % | M | 29,8 % | 86,2 % |
| Sofia | S | 41,1 % | S | 41,5 % | 78,2 % |
| Solhaga | S | 52,7 % | S | 51,0 % | 86,0 % |
| Stora Mellösa | S | 38,6 % | S | 37,7 % | 86,2 % |
| Södermalm | S | 40,4 % | S | 39,6 % | 76,6 % |
| Sörby norra | S | 34,2 % | S | 34,0 % | 81,3 % |
| Sörby södra | S | 38,0 % | S | 38,1 % | 85,2 % |
| Sörbyängen | S | 39,4 % | S | 40,7 % | 89,6 % |
| Tegnér | S | 40,9 % | S | 38,3 % | 78,6 % |
| Trängen | S | 45,5 % | S | 45,5 % | 84,2 % |
| Tybble | S | 45,6 % | S | 46,8 % | 78,0 % |
| Tysslinge-Garphyttan | S | 51,8 % | S | 50,9 % | 85,8 % |
| Tysslinge-Latorp | S | 33,1 % | S | 31,4 % | 88,6 % |
| Varberga västra | S | 49,2 % | S | 50,9 % | 69,2 % |
| Varberga östra | S | 52,0 % | S | 54,3 % | 68,5 % |
| Vasa | S | 38,6 % | S | 37,9 % | 83,1 % |
| Viktoria | S | 33,8 % | S | 33,0 % | 82,8 % |
| Vintrosa | S | 36,4 % | S | 35,9 % | 85,3 % |
| Vivalla norra | S | 61,0 % | S | 63,3 % | 64,9 % |
| Vivalla västra | S | 57,0 % | S | 56,1 % | 67,4 % |
| Vivalla östra | S | 67,0 % | S | 68,6 % | 61,1 % |
| Västhaga | S | 61,5 % | S | 60,1 % | 79,9 % |
| Örnsro | S | 39,3 % | S | 38,8 % | 77,1 % |