Valresultat Hällefors 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Hällefors med 57,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,5 %). Valdeltagandet var 78,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hällefors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,0 %
- Röstberättigade
- 5 803
- Avgivna röster
- 4 527
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 589 | 57,9 % |
| MModeraterna | 547 | 12,2 % |
| VVänsterpartiet | 385 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 341 | 7,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 161 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 132 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 119 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 115 | 2,6 % |
| Övriga partier | 81 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 486 | 56,8 % |
| MModeraterna | 538 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 454 | 10,4 % |
| CCenterpartiet | 451 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 123 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 116 | 2,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 102 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 94 | 2,1 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Hällefors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 063 | 45,5 % |
| CCenterpartiet | 635 | 14,0 % |
| MModeraterna | 557 | 12,3 % |
| HOBHOB | 556 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 556 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 80 | 1,8 % |
| Övriga partier | 90 | 2,0 % |
Partiernas utveckling i Hällefors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hällefors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- V
- C
- SD
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,9 % | 51,2 % | 47,2 % | 39,7 % | 38,3 % | 34,6 % |
| M | 12,2 % | 17,8 % | 12,9 % | 11,9 % | 13,0 % | 14,4 % |
| V | 8,6 % | 7,2 % | 6,6 % | 9,0 % | 5,9 % | 6,6 % |
| C | 7,6 % | 4,7 % | 4,7 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,1 % |
| SD | 3,6 % | 7,2 % | 18,0 % | 24,7 % | 29,5 % | 22,3 % |
| KD | 3,0 % | 2,5 % | 2,1 % | 3,4 % | 3,1 % | 5,1 % |
| L | 2,7 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,1 % | 2,1 % | 3,0 % |
| MP | 2,6 % | 4,5 % | 3,1 % | 1,8 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 1,8 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,4 % | 1,2 % | 6,5 % |
| Valdeltagande | 78,0 % | 82,7 % | 82,5 % | 84,1 % | 81,6 % | 80,9 % |
Valdeltagande i Hällefors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hällefors 2006
Så skiljer sig Hällefors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 57,9 % i Hällefors mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 22,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +22,7
- V +2,8
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −13,8
- FP −4,8
- KD −3,7
- MP −2,6
Valdeltagande i Hällefors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,0 %, vilket är 2,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Hällefors på plats 220 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hällefors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,1 % i Centrum till 79,9 % i Kronhagen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (65,4 %) och sitt svagaste i Hjulsjö (45,7 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hällefors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 45,5 % i kommunvalet mot 57,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,4 procentenheter.
- S −12,4
- C +6,4
- V +3,6
- SD −1,8
- M +0,0
Största parti i Hällefors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hällefors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 80,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,3 % | 81,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 84,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,2 % | 82,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,9 % | 78,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Hällefors 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Hällefors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 65,4 % | S | 52,4 % | 76,1 % |
| Gillershöjden | S | 59,6 % | S | 43,7 % | 79,5 % |
| Grythyttan | S | 50,8 % | S | 47,3 % | 77,1 % |
| Hjulsjö | S | 45,7 % | C | 48,4 % | 77,8 % |
| Kronhagen | S | 57,8 % | S | 44,2 % | 79,9 % |