Valresultat Kumla 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Kumla med 47,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,4 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kumla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 14 480
- Avgivna röster
- 12 028
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 620 | 47,6 % |
| MModeraterna | 1 932 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 043 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 877 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 721 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 546 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 512 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 332 | 2,8 % |
| Övriga partier | 206 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 670 | 49,2 % |
| MModeraterna | 1 714 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 051 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 874 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 860 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 548 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 445 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 304 | 2,6 % |
| Övriga partier | 58 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Kumla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 099 | 51,4 % |
| MModeraterna | 1 618 | 13,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 037 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 1 008 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 792 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 525 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 433 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 309 | 2,6 % |
| Övriga partier | 30 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kumla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kumla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- L
- V
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,6 % | 41,1 % | 38,2 % | 32,5 % | 33,2 % | 29,4 % |
| M | 16,4 % | 23,4 % | 18,0 % | 16,9 % | 17,3 % | 18,4 % |
| KD | 8,8 % | 6,9 % | 5,8 % | 8,0 % | 5,6 % | 6,9 % |
| C | 7,4 % | 5,2 % | 5,1 % | 7,1 % | 5,6 % | 5,4 % |
| L | 6,1 % | 6,3 % | 5,0 % | 5,0 % | 4,7 % | 5,3 % |
| V | 4,6 % | 4,2 % | 4,3 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,1 % |
| SD | 4,3 % | 7,2 % | 16,2 % | 21,1 % | 25,6 % | 20,1 % |
| MP | 2,8 % | 4,7 % | 5,0 % | 2,7 % | 2,6 % | 3,2 % |
| Övr | 1,8 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,2 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 86,5 % | 87,7 % | 88,6 % | 86,9 % | 86,7 % |
Valdeltagande i Kumla 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kumla 2006
Så skiljer sig Kumla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 47,6 % i Kumla mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 12,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,4
- KD +2,2
- SD +1,4
Svagare än i riket
- M −9,7
- MP −2,3
- FP −1,4
- V −1,2
Valdeltagande i Kumla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,1 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Kumla på plats 51 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kumla är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Stadshuset till 89,2 % i Skogstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kumlaby (57,4 %) och sitt svagaste i Åbytorp-Hardemo (35,1 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kumla är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 51,4 % i kommunvalet mot 47,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- S +3,8
- M −2,7
- C +1,1
- SD −0,7
- FP +0,6
- V −0,2
- KD −0,1
Största parti i Kumla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kumla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 86,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 86,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,6 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kumla 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Kumla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeby-Kvarntorp | S | 39,8 % | S | 38,4 % | 83,8 % |
| Fylsta | S | 46,9 % | S | 51,6 % | 81,4 % |
| Haga | S | 47,6 % | S | 51,9 % | 86,0 % |
| Hällabrottet | S | 47,4 % | S | 51,2 % | 87,1 % |
| Kumlaby | S | 57,4 % | S | 59,6 % | 81,0 % |
| Malmen | S | 55,8 % | S | 59,1 % | 84,0 % |
| Skogstorp | S | 43,4 % | S | 49,7 % | 89,2 % |
| Stadshuset | S | 52,0 % | S | 58,6 % | 75,2 % |
| Åbytorp-Hardemo | S | 35,1 % | S | 38,5 % | 82,0 % |
| Åsen | S | 47,1 % | S | 52,1 % | 81,4 % |