Valresultat Degerfors 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Degerfors med 57,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (44,9 %). Valdeltagandet var 81,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Degerfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,7 %
- Röstberättigade
- 7 770
- Avgivna röster
- 6 351
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2006 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 615 | 57,8 % |
| VVänsterpartiet | 699 | 11,2 % |
| MModeraterna | 607 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 338 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 327 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 199 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 181 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 164 | 2,6 % |
| Övriga partier | 128 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 350 | 54,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 002 | 16,4 % |
| MModeraterna | 558 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 352 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 314 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 168 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 126 | 2,1 % |
| Övriga partier | 37 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Degerfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 792 | 44,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 784 | 28,7 % |
| CCenterpartiet | 430 | 6,9 % |
| MModeraterna | 406 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 287 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 246 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 142 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 103 | 1,7 % |
| Övriga partier | 24 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Degerfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Degerfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- C
- KD
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,8 % | 52,7 % | 51,2 % | 44,1 % | 39,6 % | 34,5 % |
| V | 11,2 % | 10,8 % | 8,1 % | 10,2 % | 7,7 % | 7,3 % |
| M | 9,7 % | 13,8 % | 10,6 % | 10,6 % | 12,0 % | 14,8 % |
| C | 5,4 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,3 % | 3,9 % | 3,5 % |
| KD | 5,2 % | 4,5 % | 3,4 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,8 % |
| L | 3,2 % | 3,1 % | 1,9 % | 2,4 % | 2,3 % | 2,9 % |
| SD | 2,9 % | 5,4 % | 14,4 % | 19,9 % | 26,6 % | 23,5 % |
| MP | 2,6 % | 4,9 % | 4,0 % | 2,4 % | 2,4 % | 2,6 % |
| Övr | 2,0 % | 0,6 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,3 % | 5,1 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 86,1 % | 86,4 % | 87,1 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Degerfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Degerfors 2006
Så skiljer sig Degerfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 57,8 % i Degerfors mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 22,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +22,6
- V +5,3
Svagare än i riket
- M −16,4
- FP −4,3
- MP −2,5
- C −2,5
Valdeltagande i Degerfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,7 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Degerfors på plats 85 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Degerfors är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Jannelund till 85,4 % i Svartå.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svartå (62,6 %) och sitt svagaste i Åtorp (39,5 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Degerfors är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 28,7 % i kommunvalet mot 11,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,5 procentenheter.
- V +17,5
- S −12,8
- M −3,2
- C +1,5
- FP +1,4
- KD −1,3
Största parti i Degerfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Degerfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,7 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 57,8 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Degerfors 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Degerfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bossåsen | S | 55,3 % | S | 41,5 % | 82,3 % |
| Bruket | S | 53,9 % | S | 36,8 % | 81,7 % |
| Jannelund | S | 62,6 % | S | 48,9 % | 75,0 % |
| Stora Valla | S | 61,8 % | S | 46,3 % | 83,4 % |
| Strömtorp | S | 60,8 % | S | 48,4 % | 85,1 % |
| Svartå | S | 62,6 % | S | 55,2 % | 85,4 % |
| Åtorp | S | 39,5 % | S | 35,1 % | 79,6 % |