Valresultat Nora 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Nora med 43,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,2 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Nora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,9 %
Röstberättigade
8 009
Avgivna röster
6 401
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2006 i Nora

Riksdagsvalet 2006 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 71743,3 %
MModeraterna1 15918,5 %
CCenterpartiet5689,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4166,6 %
KDKristdemokraterna3886,2 %
VVänsterpartiet3405,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2844,5 %
SDSverigedemokraterna2584,1 %
Övriga partier1452,3 %

Landstingsvalet 2006 i Nora

Landstingsvalet 2006 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 90047,1 %
MModeraterna1 06017,2 %
CCenterpartiet5699,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4607,5 %
KDKristdemokraterna3976,4 %
VVänsterpartiet3055,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2243,6 %
SDSverigedemokraterna2183,5 %
Övriga partier250,4 %

Kommunvalet 2006 i Nora

Kommunvalet 2006 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 84545,2 %
MModeraterna1 01916,2 %
CCenterpartiet74511,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5899,4 %
KDKristdemokraterna3916,2 %
VVänsterpartiet3125,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2143,4 %
SDSverigedemokraterna1342,1 %
Övriga partier470,7 %

Partiernas utveckling i Nora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nora per valår
Parti200620102014201820222026
S43,3 %40,4 %39,5 %33,7 %32,9 %29,7 %
M18,5 %24,2 %16,3 %14,7 %15,0 %16,7 %
C9,1 %6,2 %7,5 %8,9 %6,0 %5,7 %
L6,6 %6,4 %3,5 %3,6 %3,7 %4,3 %
KD6,2 %5,5 %3,9 %6,3 %5,6 %5,8 %
V5,4 %4,5 %5,4 %6,3 %4,7 %5,6 %
MP4,5 %6,1 %5,1 %3,4 %4,4 %5,7 %
SD4,1 %5,8 %15,4 %21,4 %25,8 %21,1 %
Övr2,3 %1,0 %3,3 %1,7 %1,8 %5,3 %
Valdeltagande79,9 %84,9 %85,9 %86,9 %86,1 %85,2 %

Valdeltagande i Nora 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nora 2006

Så skiljer sig Nora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 43,3 % i Nora mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,1
  • SD +1,2
  • C +1,2

Svagare än i riket

  • M −7,6
  • FP −0,9
  • MP −0,6
  • KD −0,4

Valdeltagande i Nora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nora på plats 155 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nora är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,5 % i Karlsäng till 84,1 % i Born.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gyttorp (57,0 %) och sitt svagaste i Järnboås (23,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nora är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,8 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.

  • C +2,8
  • FP +2,7
  • M −2,3
  • SD −2,0
  • S +1,9
  • MP −1,1
  • V −0,5
  • KD +0,0

Största parti i Nora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,7 %85,2 %
2022Socialdemokraterna32,9 %86,1 %
2018Socialdemokraterna33,7 %86,9 %
2014Socialdemokraterna39,5 %85,9 %
2010Socialdemokraterna40,4 %84,9 %
2006Socialdemokraterna43,3 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nora 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Nora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nora, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BornM29,2 %M26,6 %84,1 %
GyttorpS57,0 %S57,7 %79,7 %
JärnboåsS23,8 %C35,8 %78,3 %
Järntorget VästraS46,1 %S49,1 %80,7 %
Järntorget ÖstraS47,9 %S50,1 %77,8 %
KarlsängS46,7 %S50,4 %75,5 %
Pershyttan-HitorpS41,3 %S42,5 %84,0 %
Ringshyttan-ÅsS46,7 %S51,0 %81,6 %
VikerS34,1 %S34,1 %80,0 %

Utforska valdistrikten i Nora på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2006 · Alla kommuner 2006