Valresultat Nora 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nora med 32,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nora ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Nora på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,1 %
Röstberättigade
8 277
Avgivna röster
7 126
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2022 i Nora

Riksdagsvalet 2022 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 31632,9 %
SDSverigedemokraterna1 81425,8 %
MModeraterna1 05215,0 %
CCenterpartiet4246,0 %
KDKristdemokraterna3965,6 %
VVänsterpartiet3324,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3064,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2613,7 %
Övriga partier1301,8 %

Regionvalet 2022 i Nora

Regionvalet 2022 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23332,1 %
SDSverigedemokraterna1 04615,1 %
MModeraterna1 03214,9 %
CCenterpartiet4626,7 %
KDKristdemokraterna4606,6 %
ÖrebrÖrebropartiet4576,6 %
VVänsterpartiet4336,2 %
LOLandsbygdspartiet Oberoende2563,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2353,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2333,4 %
RARÄDDA AKUTSJUKHUSEN801,2 %
Övriga partier190,3 %

Kommunvalet 2022 i Nora

Kommunvalet 2022 i Nora: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 05029,4 %
MModeraterna1 06515,3 %
LOLandsbygdspartiet Oberoende97814,0 %
SDSverigedemokraterna83111,9 %
NorapNorapartiet6259,0 %
VVänsterpartiet4216,0 %
CCenterpartiet4025,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2403,4 %
KDKristdemokraterna2183,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1141,6 %
Övriga partier390,6 %

Partiernas utveckling i Nora 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nora i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nora per valår
Parti200620102014201820222026
S43,3 %40,4 %39,5 %33,7 %32,9 %29,7 %
SD4,1 %5,8 %15,4 %21,4 %25,8 %21,1 %
M18,5 %24,2 %16,3 %14,7 %15,0 %16,7 %
C9,1 %6,2 %7,5 %8,9 %6,0 %5,7 %
KD6,2 %5,5 %3,9 %6,3 %5,6 %5,8 %
V5,4 %4,5 %5,4 %6,3 %4,7 %5,6 %
MP4,5 %6,1 %5,1 %3,4 %4,4 %5,7 %
L6,6 %6,4 %3,5 %3,6 %3,7 %4,3 %
Övr2,3 %1,0 %3,3 %1,7 %1,8 %5,3 %
Valdeltagande79,9 %84,9 %85,9 %86,9 %86,1 %85,2 %

Valdeltagande i Nora 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nora 2022

Så skiljer sig Nora från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,8 % i Nora mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,3
  • S +2,6
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • M −4,1
  • V −2,0
  • L −0,9
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nora, från 21,4 % till 25,8 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,9 % till 6,0 % (−2,8).

  • SD +4,4
  • C −2,8
  • V −1,6
  • MP +1,0
  • S −0,8
  • KD −0,7
  • M +0,3
  • L +0,1

Valdeltagande i Nora

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,1 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nora på plats 97 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nora är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,0 % i Torget-Gunnarsberg till 89,1 % i Ås-Ringshyttan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karlsäng-Pershyttan (38,8 %) och sitt svagaste i Järnboås-Klacka-Lerberg (20,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nora är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,9 % i kommunvalet mot 25,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,9 procentenheter.

  • SD −13,9
  • S −3,6
  • KD −2,5
  • L −2,1
  • V +1,3
  • MP −0,9
  • M +0,3
  • C −0,3

Största parti i Nora sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nora i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nora per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,7 %85,2 %
2022Socialdemokraterna32,9 %86,1 %
2018Socialdemokraterna33,7 %86,9 %
2014Socialdemokraterna39,5 %85,9 %
2010Socialdemokraterna40,4 %84,9 %
2006Socialdemokraterna43,3 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Nora 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Nora. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nora, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Dalsta-BornS31,6 %S26,7 %82,8 %
Gyttorp-VikerSD31,2 %S25,8 %82,1 %
Hagby-EsstorpS37,8 %S34,4 %80,5 %
Hitorp-AlntorpS33,3 %S29,1 %83,3 %
Järnboås-Klacka-LerbergSD27,5 %LO24,5 %84,3 %
Karlsäng-PershyttanS38,8 %S35,2 %78,1 %
Torget-GunnarsbergS34,0 %S32,3 %78,0 %
Ås-RingshyttanS33,3 %S29,7 %89,1 %

Utforska valdistrikten i Nora på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2022 · Alla kommuner 2022