Valresultat Lindesberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Lindesberg med 30,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lindesberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 18 038
- Avgivna röster
- 15 236
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 544 | 30,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 534 | 30,1 % |
| MModeraterna | 2 337 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 901 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 811 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 767 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 489 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 405 | 2,7 % |
| Övriga partier | 265 | 1,8 % |
Regionvalet 2022 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 161 | 27,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 247 | 21,8 % |
| MModeraterna | 2 753 | 18,5 % |
| VVänsterpartiet | 999 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 999 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 794 | 5,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 713 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 461 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 387 | 2,6 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 199 | 1,3 % |
| Övriga partier | 194 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Lindesberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 342 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 413 | 22,8 % |
| MModeraterna | 2 849 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 1 238 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 998 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 648 | 4,3 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 580 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 468 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 365 | 2,4 % |
| Övriga partier | 40 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Lindesberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lindesberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 38,6 % | 36,9 % | 31,6 % | 30,2 % | 27,8 % |
| SD | 5,2 % | 9,2 % | 20,9 % | 25,0 % | 30,1 % | 24,4 % |
| M | 18,1 % | 23,5 % | 16,9 % | 15,8 % | 15,5 % | 16,5 % |
| C | 12,4 % | 8,0 % | 7,5 % | 8,5 % | 6,0 % | 5,2 % |
| KD | 5,4 % | 4,8 % | 3,7 % | 6,0 % | 5,4 % | 6,0 % |
| V | 5,3 % | 4,6 % | 4,3 % | 6,1 % | 5,1 % | 6,0 % |
| MP | 3,5 % | 5,2 % | 4,7 % | 2,6 % | 3,2 % | 3,9 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 2,8 % | 2,8 % | 2,7 % | 4,2 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,6 % | 1,8 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,6 % | 86,8 % | 87,6 % | 84,5 % | 84,4 % |
Valdeltagande i Lindesberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lindesberg 2022
Så skiljer sig Lindesberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,1 % i Lindesberg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,6
- KD +0,1
Svagare än i riket
- M −3,6
- L −1,9
- MP −1,8
- V −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Lindesberg, från 25,0 % till 30,1 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,5 % till 6,0 % (−2,5).
- SD +5,1
- C −2,5
- S −1,4
- V −1,0
- MP +0,7
- KD −0,7
- M −0,2
- L −0,1
Valdeltagande i Lindesberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,5 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lindesberg på plats 172 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lindesberg är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Lindesbergs Nordöstra till 87,6 % i Frövi Östra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lindesbergs Nordöstra (47,2 %) och sitt svagaste i Rockhammar (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 9, Socialdemokraterna i 7 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lindesberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,8 % i kommunvalet mot 30,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- SD −7,3
- M +3,5
- C +2,3
- V +1,6
- S −1,1
- KD −1,1
- MP −0,8
Största parti i Lindesberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lindesberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 84,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 86,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Lindesberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Lindesberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fellingsbro Västra | SD | 28,1 % | S | 24,1 % | 80,4 % |
| Fellingsbro Östra | SD | 33,0 % | SD | 27,8 % | 83,7 % |
| Frövi Västra | S | 36,7 % | S | 36,3 % | 84,2 % |
| Frövi Östra | S | 29,7 % | S | 30,2 % | 87,6 % |
| Guldsmedshyttan | SD | 39,8 % | SD | 30,7 % | 83,4 % |
| Gusselby | SD | 42,7 % | SD | 34,3 % | 86,7 % |
| Linde | SD | 36,7 % | SD | 27,8 % | 87,0 % |
| Lindesbergs Mellersta | S | 34,4 % | S | 32,7 % | 78,3 % |
| Lindesbergs Nordöstra | S | 47,2 % | S | 50,9 % | 74,2 % |
| Lindesbergs Norra | S | 32,5 % | S | 30,9 % | 82,4 % |
| Lindesbergs Sydöstra | S | 33,7 % | S | 32,7 % | 80,8 % |
| Lindesbergs Västra | S | 34,9 % | S | 32,8 % | 82,9 % |
| Ramshyttan | SD | 33,2 % | SD | 23,9 % | 81,7 % |
| Rockhammar | SD | 36,0 % | SD | 28,0 % | 83,9 % |
| Storå | SD | 41,3 % | SD | 33,4 % | 79,0 % |
| Vedevåg | SD | 32,4 % | S | 26,1 % | 85,1 % |