Valresultat Hallsberg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hallsberg med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,3 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 11 930
- Avgivna röster
- 10 207
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2022 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 575 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 744 | 27,2 % |
| MModeraterna | 1 480 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 613 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 480 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 465 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 296 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 292 | 2,9 % |
| Övriga partier | 128 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 647 | 36,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 975 | 19,6 % |
| MModeraterna | 1 617 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 648 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 550 | 5,5 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 534 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 523 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 297 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 214 | 2,1 % |
| Övriga partier | 78 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 763 | 37,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 192 | 21,7 % |
| MModeraterna | 1 819 | 18,0 % |
| CCenterpartiet | 825 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 565 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 389 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 282 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 220 | 2,2 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Hallsberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hallsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,2 % | 44,8 % | 43,6 % | 36,9 % | 35,5 % | 32,6 % |
| SD | 4,6 % | 6,7 % | 16,7 % | 21,7 % | 27,2 % | 22,6 % |
| M | 14,7 % | 20,7 % | 14,6 % | 13,8 % | 14,7 % | 15,7 % |
| C | 8,8 % | 6,2 % | 6,2 % | 7,9 % | 6,1 % | 5,3 % |
| V | 5,9 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,5 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,7 % |
| MP | 3,4 % | 4,9 % | 4,3 % | 2,6 % | 2,9 % | 3,6 % |
| L | 4,9 % | 4,8 % | 2,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 3,5 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,3 % | 5,5 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 86,2 % | 88,3 % | 88,6 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Hallsberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hallsberg 2022
Så skiljer sig Hallsberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,2 % i Hallsberg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,7
- S +5,2
Svagare än i riket
- M −4,4
- MP −2,1
- V −2,0
- L −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hallsberg, från 21,7 % till 27,2 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,9 % till 6,1 % (−1,8).
- SD +5,5
- C −1,8
- V −1,8
- S −1,4
- KD −1,3
- M +0,9
- MP +0,4
- L −0,3
Valdeltagande i Hallsberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,6 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hallsberg på plats 112 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hallsberg är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,4 % i Hässleberg till 90,4 % i Svennevad.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleberg (47,4 %) och sitt svagaste i Vretstorp (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 3 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallsberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,7 % i kommunvalet mot 27,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- SD −5,5
- M +3,3
- C +2,1
- S +1,8
- V +0,8
- KD −0,8
Största parti i Hallsberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hallsberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 88,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,2 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hallsberg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Hallsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bo | SD | 32,5 % | S | 31,1 % | 80,6 % |
| Hässleberg | S | 47,4 % | S | 50,0 % | 72,4 % |
| Kårstahult | S | 38,5 % | S | 42,4 % | 80,4 % |
| Långängen | S | 45,1 % | S | 49,1 % | 87,2 % |
| Pålsboda | S | 32,1 % | S | 31,8 % | 82,8 % |
| Sköllersta | S | 28,4 % | S | 27,1 % | 86,7 % |
| Svennevad | S | 29,3 % | S | 27,4 % | 90,4 % |
| Vadsbron | S | 36,7 % | S | 39,0 % | 81,1 % |
| Vingen | S | 39,5 % | S | 41,9 % | 82,7 % |
| Vretstorp | SD | 34,3 % | SD | 30,3 % | 85,3 % |
| Östansjö | SD | 33,5 % | S | 29,8 % | 87,3 % |