Valresultat Hallsberg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hallsberg med 36,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,1 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,6 %
- Röstberättigade
- 11 634
- Avgivna röster
- 10 309
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2018 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 763 | 36,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 214 | 21,7 % |
| MModeraterna | 1 410 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 808 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 669 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 600 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 325 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 264 | 2,6 % |
| Övriga partier | 147 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 145 | 40,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 728 | 16,8 % |
| MModeraterna | 1 493 | 14,5 % |
| CCenterpartiet | 856 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 693 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 654 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 356 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 259 | 2,5 % |
| Övriga partier | 125 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 143 | 40,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 732 | 16,7 % |
| MModeraterna | 1 565 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 1 100 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 691 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 503 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 290 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 290 | 2,8 % |
| Övriga partier | 30 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Hallsberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hallsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,2 % | 44,8 % | 43,6 % | 36,9 % | 35,5 % | 32,6 % |
| SD | 4,6 % | 6,7 % | 16,7 % | 21,7 % | 27,2 % | 22,6 % |
| M | 14,7 % | 20,7 % | 14,6 % | 13,8 % | 14,7 % | 15,7 % |
| C | 8,8 % | 6,2 % | 6,2 % | 7,9 % | 6,1 % | 5,3 % |
| V | 5,9 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,5 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,7 % |
| L | 4,9 % | 4,8 % | 2,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 3,5 % |
| MP | 3,4 % | 4,9 % | 4,3 % | 2,6 % | 2,9 % | 3,6 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,3 % | 5,5 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 86,2 % | 88,3 % | 88,6 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Hallsberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hallsberg 2018
Så skiljer sig Hallsberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,9 % i Hallsberg mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,6
- SD +4,2
Svagare än i riket
- M −6,0
- L −2,3
- MP −1,8
- V −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hallsberg, från 16,7 % till 21,7 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,6 % till 36,9 % (−6,7).
- S −6,7
- SD +5,0
- MP −1,8
- C +1,7
- KD +1,5
- V +1,5
- FI −1,3
- M −0,8
Valdeltagande i Hallsberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hallsberg på plats 76 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hallsberg är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Hässleberg till 89,4 % i Kårstahult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleberg (51,5 %) och sitt svagaste i Svennevad (27,6 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallsberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- SD −5,0
- S +3,2
- C +2,7
- M +1,3
- KD −1,0
- L −0,4
- V +0,1
Största parti i Hallsberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hallsberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 88,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,2 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hallsberg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Hallsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bo | S | 32,2 % | S | 29,9 % | 84,5 % |
| Hässleberg | S | 51,5 % | S | 56,9 % | 80,2 % |
| Kårstahult | S | 41,6 % | S | 46,0 % | 89,4 % |
| Långängen | S | 44,1 % | S | 51,7 % | 88,8 % |
| Pålsboda | S | 33,2 % | S | 32,5 % | 86,7 % |
| Sköllersta | S | 29,7 % | S | 29,8 % | 89,3 % |
| Svennevad | S | 27,6 % | S | 26,1 % | 87,1 % |
| Vadsbron | S | 36,5 % | S | 39,5 % | 86,5 % |
| Vingen | S | 36,1 % | S | 42,3 % | 86,3 % |
| Vretstorp | S | 32,5 % | S | 34,6 % | 88,6 % |
| Östansjö | S | 31,1 % | S | 33,5 % | 88,3 % |