Valresultat Hallsberg 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hallsberg med 43,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,6 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hallsberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 11 773
- Avgivna röster
- 10 393
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 485 | 43,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 713 | 16,7 % |
| MModeraterna | 1 505 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 635 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 519 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 4,3 % |
| KDKristdemokraterna | 446 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 300 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 162 | 1,6 % |
| Övriga partier | 68 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 805 | 47,0 % |
| MModeraterna | 1 365 | 13,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 339 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 669 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 586 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 496 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 445 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 385 | 3,8 % |
| Övriga partier | 130 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Hallsberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 689 | 45,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 423 | 13,8 % |
| MModeraterna | 1 307 | 12,7 % |
| CCenterpartiet | 817 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 689 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 488 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 427 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 382 | 3,7 % |
| Övriga partier | 66 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Hallsberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hallsberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,2 % | 44,8 % | 43,6 % | 36,9 % | 35,5 % | 32,6 % |
| SD | 4,6 % | 6,7 % | 16,7 % | 21,7 % | 27,2 % | 22,6 % |
| M | 14,7 % | 20,7 % | 14,6 % | 13,8 % | 14,7 % | 15,7 % |
| C | 8,8 % | 6,2 % | 6,2 % | 7,9 % | 6,1 % | 5,3 % |
| V | 5,9 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,6 % | 4,8 % | 5,5 % |
| MP | 3,4 % | 4,9 % | 4,3 % | 2,6 % | 2,9 % | 3,6 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,7 % |
| L | 4,9 % | 4,8 % | 2,9 % | 3,2 % | 2,9 % | 3,5 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,3 % | 5,5 % |
| Valdeltagande | 82,9 % | 86,2 % | 88,3 % | 88,6 % | 85,6 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Hallsberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hallsberg 2014
Så skiljer sig Hallsberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,6 % i Hallsberg mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,6
- SD +3,8
- C +0,1
Svagare än i riket
- M −8,7
- MP −2,5
- FP −2,5
- FI −1,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hallsberg, från 6,7 % till 16,7 % (+10,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,7 % till 14,6 % (−6,0).
- SD +10,0
- M −6,0
- FP −1,9
- FI +1,4
- S −1,2
- KD −0,9
- V −0,8
- MP −0,5
Valdeltagande i Hallsberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,3 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hallsberg på plats 42 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hallsberg är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Hässleberg till 89,9 % i Kårstahult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hässleberg (57,6 %) och sitt svagaste i Sköllersta (34,6 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hallsberg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 16,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- SD −2,8
- S +1,9
- M −1,9
- C +1,8
- V +1,6
- KD +0,4
- MP −0,2
Största parti i Hallsberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hallsberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,6 % | 88,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,2 % | 82,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Hallsberg 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Hallsberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bo | S | 36,2 % | S | 28,9 % | 88,5 % |
| Hässleberg | S | 57,6 % | S | 61,6 % | 79,9 % |
| Kårstahult | S | 49,7 % | S | 51,5 % | 89,9 % |
| Långängen | S | 48,5 % | S | 55,1 % | 89,6 % |
| Pålsboda | S | 40,9 % | S | 39,5 % | 85,6 % |
| Sköllersta | S | 34,6 % | S | 37,9 % | 89,2 % |
| Svennevad | S | 35,4 % | S | 31,8 % | 86,1 % |
| Vadsbron | S | 43,9 % | S | 44,4 % | 86,7 % |
| Vingen | S | 47,9 % | S | 50,3 % | 86,2 % |
| Vretstorp | S | 39,2 % | S | 41,0 % | 87,7 % |
| Östansjö | S | 36,7 % | S | 39,1 % | 88,6 % |