Valresultat Laxå 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Laxå med 43,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Laxå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 4 425
- Avgivna röster
- 3 799
- Län
- Örebro län
Riksdagsvalet 2014 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 649 | 43,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 679 | 18,1 % |
| MModeraterna | 518 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 209 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 207 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 203 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 110 | 2,9 % |
| Övriga partier | 63 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 605 | 43,8 % |
| MModeraterna | 443 | 12,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 425 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 381 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 278 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 221 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 137 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 135 | 3,7 % |
| Övriga partier | 39 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Laxå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 186 | 32,1 % |
| KDKristdemokraterna | 679 | 18,4 % |
| MModeraterna | 508 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 403 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 403 | 10,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 192 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 178 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 136 | 3,7 % |
| Övriga partier | 10 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Laxå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Laxå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,0 % | 49,1 % | 43,9 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,3 % |
| SD | 3,6 % | 5,5 % | 18,1 % | 24,1 % | 30,7 % | 25,5 % |
| M | 13,2 % | 19,5 % | 13,8 % | 12,0 % | 12,2 % | 14,4 % |
| C | 7,6 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,1 % | 6,1 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| KD | 8,0 % | 6,3 % | 5,4 % | 9,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| MP | 2,0 % | 3,0 % | 3,2 % | 1,6 % | 2,1 % | 3,0 % |
| L | 4,3 % | 5,2 % | 2,9 % | 2,8 % | 2,9 % | 3,2 % |
| Övr | 1,8 % | 0,6 % | 1,7 % | 1,2 % | 1,4 % | 5,2 % |
| Valdeltagande | 80,0 % | 84,3 % | 85,9 % | 86,8 % | 85,3 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Laxå 2006–2026
Kommunen mot länet (Örebro).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Laxå 2014
Så skiljer sig Laxå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,9 % i Laxå mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,8
- SD +5,2
- KD +0,8
Svagare än i riket
- M −9,5
- MP −3,6
- FP −2,5
- C −0,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Laxå, från 5,5 % till 18,1 % (+12,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,5 % till 13,8 % (−5,7).
- SD +12,5
- M −5,7
- S −5,2
- FP −2,2
- KD −0,9
- V +0,4
- MP +0,3
- C −0,1
Valdeltagande i Laxå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,9 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Laxå på plats 151 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Laxå är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,8 % i Laxå Centrala till 85,0 % i Finnerödja.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Laxå Centrala (50,5 %) och sitt svagaste i Finnerödja (35,3 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Laxå är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 5,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,0 procentenheter.
- KD +13,0
- SD −12,9
- S −11,8
- V +5,4
- C +5,3
- MP +1,6
- M −0,0
Största parti i Laxå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Laxå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,0 % | 80,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Laxå 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Laxå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Finnerödja | S | 35,3 % | S | 21,8 % | 85,0 % |
| Laxå Centrala | S | 50,5 % | S | 38,4 % | 79,8 % |
| Laxå-Kanalområdet | S | 47,7 % | S | 39,1 % | 81,1 % |
| Röfors | S | 44,3 % | S | 39,2 % | 83,2 % |
| Skagershult | S | 47,2 % | KD | 28,0 % | 82,2 % |