Valresultat Hällefors 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hällefors med 47,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,6 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hällefors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Hällefors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,5 %
Röstberättigade
5 373
Avgivna röster
4 433
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2014 i Hällefors

Riksdagsvalet 2014 i Hällefors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 07847,2 %
SDSverigedemokraterna79018,0 %
MModeraterna56812,9 %
VVänsterpartiet2896,6 %
CCenterpartiet2054,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1383,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)952,2 %
KDKristdemokraterna922,1 %
FIFeministiskt initiativ841,9 %
OVRövriga partier591,3 %

Landstingsvalet 2014 i Hällefors

Landstingsvalet 2014 i Hällefors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 09548,2 %
MModeraterna58713,5 %
SDSverigedemokraterna52012,0 %
VVänsterpartiet4309,9 %
CCenterpartiet3016,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1363,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1172,7 %
KDKristdemokraterna912,1 %
FIFeministiskt initiativ491,1 %
Övriga partier180,4 %

Kommunvalet 2014 i Hällefors

Kommunvalet 2014 i Hällefors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 16526,6 %
VVänsterpartiet96122,0 %
MModeraterna70716,2 %
CCenterpartiet4359,9 %
GLGL4119,4 %
SDSverigedemokraterna3989,1 %
LBPOLBPO1102,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)862,0 %
MPMiljöpartiet de gröna561,3 %
Övriga partier471,1 %

Partiernas utveckling i Hällefors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hällefors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • Övr
  • MP
  • L
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hällefors per valår
Parti200620102014201820222026
S57,9 %51,2 %47,2 %39,7 %38,3 %34,6 %
SD3,6 %7,2 %18,0 %24,7 %29,5 %22,3 %
M12,2 %17,8 %12,9 %11,9 %13,0 %14,4 %
V8,6 %7,2 %6,6 %9,0 %5,9 %6,6 %
C7,6 %4,7 %4,7 %6,0 %4,2 %4,1 %
Övr1,8 %1,2 %3,3 %1,4 %1,2 %6,5 %
MP2,6 %4,5 %3,1 %1,8 %2,6 %3,4 %
L2,7 %3,6 %2,2 %2,1 %2,1 %3,0 %
KD3,0 %2,5 %2,1 %3,4 %3,1 %5,1 %
Valdeltagande78,0 %82,7 %82,5 %84,1 %81,6 %80,9 %

Valdeltagande i Hällefors 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hällefors 2014

Så skiljer sig Hällefors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 47,2 % i Hällefors mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 16,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +16,2
  • SD +5,1
  • V +0,9
  • OVR +0,4

Svagare än i riket

  • M −10,4
  • MP −3,7
  • FP −3,3
  • KD −2,5

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hällefors, från 7,2 % till 18,0 % (+10,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 17,8 % till 12,9 % (−4,9).

  • SD +10,7
  • M −4,9
  • S −3,9
  • FI +1,5
  • FP −1,5
  • MP −1,3
  • OVR +1,3
  • V −0,7

Valdeltagande i Hällefors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 82,5 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hällefors på plats 269 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Hällefors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Centrum till 84,0 % i Hjulsjö-Kronhagen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (56,2 %) och sitt svagaste i Grythyttan (36,0 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hällefors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 26,6 % i kommunvalet mot 47,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 20,6 procentenheter.

  • S −20,6
  • V +15,4
  • SD −8,9
  • C +5,3
  • M +3,2
  • MP −1,9

Största parti i Hällefors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hällefors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hällefors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,6 %80,9 %
2022Socialdemokraterna38,3 %81,6 %
2018Socialdemokraterna39,7 %84,1 %
2014Socialdemokraterna47,2 %82,5 %
2010Socialdemokraterna51,2 %82,7 %
2006Socialdemokraterna57,9 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Hällefors 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Hällefors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hällefors, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS56,2 %S35,2 %77,9 %
GillershöjdenS49,2 %S26,0 %82,4 %
GrythyttanS36,0 %GL27,7 %81,5 %
Hjulsjö-KronhagenS48,9 %S27,3 %84,0 %

Utforska valdistrikten i Hällefors på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2014 · Alla kommuner 2014