Valresultat Hällefors 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hällefors med 34,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Hälleforspartiet flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 80,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hällefors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Hällefors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,9 %
Röstberättigade
4 833
Avgivna röster
3 911
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2026 i Hällefors

Riksdagsvalet 2026 i Hällefors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 33334,6 %
SDSverigedemokraterna86022,3 %
MModeraterna55514,4 %
VVänsterpartiet2566,6 %
ÖrebrÖrebropartiet2165,6 %
KDKristdemokraterna1965,1 %
CCenterpartiet1594,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1333,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1163,0 %
Övriga partier340,9 %

Regionvalet 2026 i Hällefors

Regionvalet 2026 i Hällefors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 25732,4 %
ÖrebrÖrebropartiet79920,6 %
MModeraterna55914,4 %
SDSverigedemokraterna3509,0 %
VVänsterpartiet3468,9 %
CCenterpartiet2426,2 %
KDKristdemokraterna1293,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1132,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)731,9 %
Övriga partier80,2 %

Kommunvalet 2026 i Hällefors — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Hällefors har 27 mandat. Socialdemokraterna och Hälleforspartiet fick flest, 7 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Hällefors: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
HälleHälleforspartiet1 09328,0 %7
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna98425,2 %7(−2)
MModeraterna69817,9 %5(−3)
VVänsterpartiet39710,2 %3(−1)
CCenterpartiet3418,7 %2(−1)
SDSverigedemokraterna2606,7 %2(−3)
MPMiljöpartiet de gröna932,4 %1(+1)
Övriga partier340,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Hällefors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hällefors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−7,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • Örebr
  • KD
  • C
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hällefors per valår
Parti200620102014201820222026
S57,9 %51,2 %47,2 %39,7 %38,3 %34,6 %
SD3,6 %7,2 %18,0 %24,7 %29,5 %22,3 %
M12,2 %17,8 %12,9 %11,9 %13,0 %14,4 %
V8,6 %7,2 %6,6 %9,0 %5,9 %6,6 %
Örebr0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %5,6 %
KD3,0 %2,5 %2,1 %3,4 %3,1 %5,1 %
C7,6 %4,7 %4,7 %6,0 %4,2 %4,1 %
Övr4,5 %4,9 %5,4 %3,5 %3,3 %3,9 %
MP2,6 %4,5 %3,1 %1,8 %2,6 %3,4 %
Valdeltagande78,0 %82,7 %82,5 %84,1 %81,6 %80,9 %

Valdeltagande i Hällefors 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hällefors 2026

Så skiljer sig Hällefors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 34,6 % i Hällefors mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,5
  • Örebr +5,0
  • SD +4,8

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • C −2,9
  • MP −2,7
  • L −2,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Hällefors, från 0,0 % till 5,6 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 29,5 % till 22,3 % (−7,2).

  • SD −7,2
  • Örebr +5,6
  • S −3,7
  • KD +1,9
  • M +1,3
  • L +0,9
  • MP +0,8
  • V +0,7

Valdeltagande i Hällefors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,9 %, vilket är 4,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hällefors på plats 264 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Hällefors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,3 % i Centrum till 81,7 % i Grythyttan.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (44,4 %) och sitt svagaste i Grythyttan (27,7 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hällefors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,7 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,6 procentenheter.

  • SD −15,6
  • S −9,3
  • C +4,6
  • KD −4,6
  • V +3,5
  • M +3,5
  • L −2,8
  • MP −1,1

Största parti i Hällefors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hällefors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hällefors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna34,6 %80,9 %
2022Socialdemokraterna38,3 %81,6 %
2018Socialdemokraterna39,7 %84,1 %
2014Socialdemokraterna47,2 %82,5 %
2010Socialdemokraterna51,2 %82,7 %
2006Socialdemokraterna57,9 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Hällefors 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Hällefors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hällefors, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
CentrumS44,4 %S34,9 %75,3 %
GillershöjdenS33,5 %Hälle30,5 %75,8 %
GrythyttanS27,7 %Hälle31,7 %81,7 %
Hjulsjö-KronhagenS35,0 %Hälle25,8 %78,3 %

Utforska valdistrikten i Hällefors på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2026 · Alla kommuner 2026