Valresultat Karlskoga 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Karlskoga med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (43,7 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlskoga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.

Se Karlskoga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,6 %
Röstberättigade
23 973
Avgivna röster
20 276
Län
Örebro län

Riksdagsvalet 2026 i Karlskoga

Riksdagsvalet 2026 i Karlskoga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 55932,7 %
MModeraterna4 41922,0 %
SDSverigedemokraterna3 92719,6 %
VVänsterpartiet1 3186,6 %
KDKristdemokraterna9584,8 %
ÖrebrÖrebropartiet7923,9 %
CCenterpartiet7133,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6773,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6023,0 %
Övriga partier1150,6 %

Regionvalet 2026 i Karlskoga

Regionvalet 2026 i Karlskoga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 98130,0 %
MModeraterna5 88729,5 %
ÖrebrÖrebropartiet2 71913,6 %
SDSverigedemokraterna1 7238,6 %
VVänsterpartiet1 4547,3 %
KDKristdemokraterna7523,8 %
CCenterpartiet5392,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4482,2 %
MPMiljöpartiet de gröna4182,1 %
Övriga partier330,2 %

Kommunvalet 2026 i Karlskoga — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Karlskoga har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 23 mandat (+4 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 16 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Karlskoga: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna8 68143,7 %23(+4)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 97930,1 %16(−1)
SDSverigedemokraterna2 04910,3 %5(−1)
VVänsterpartiet1 3196,6 %3(±0)
KDKristdemokraterna6303,2 %2(±0)
CCenterpartiet4432,2 %1(−1)
MPMiljöpartiet de gröna4192,1 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3331,7 %0(−1)
Övriga partier150,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Karlskoga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Karlskoga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • KD
  • Örebr
  • Övr
  • C
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Karlskoga per valår
Parti200620102014201820222026
S49,8 %46,3 %44,7 %37,5 %37,4 %32,7 %
M19,6 %23,2 %18,7 %18,0 %18,9 %22,0 %
SD3,0 %4,7 %14,4 %18,3 %23,7 %19,6 %
V6,4 %5,3 %5,0 %7,2 %5,0 %6,6 %
KD5,3 %4,8 %3,6 %4,8 %3,9 %4,8 %
Örebr0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %3,9 %
Övr7,1 %7,3 %6,9 %4,1 %3,9 %3,6 %
C4,1 %3,1 %3,4 %6,0 %4,1 %3,6 %
L4,7 %5,3 %3,3 %4,0 %3,0 %3,4 %
Valdeltagande80,0 %84,3 %85,7 %87,1 %84,3 %84,6 %

Valdeltagande i Karlskoga 2006–2026

Kommunen mot länet (Örebro).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Karlskoga 2026

Så skiljer sig Karlskoga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 32,7 % i Karlskoga mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,6
  • Örebr +3,4
  • M +2,2
  • SD +2,1

Svagare än i riket

  • C −3,5
  • MP −3,1
  • L −2,0
  • V −1,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Karlskoga, från 0,0 % till 3,9 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,4 % till 32,7 % (−4,8).

  • S −4,8
  • SD −4,1
  • Örebr +3,9
  • M +3,1
  • V +1,5
  • KD +0,8
  • C −0,5
  • MP +0,4

Valdeltagande i Karlskoga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,6 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Karlskoga på plats 150 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Karlskoga är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,9 % i Landa till 88,1 % i Aggerud.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sandmo (39,5 %) och sitt svagaste i Granbergsdal (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlskoga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 43,7 % i kommunvalet mot 22,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 21,7 procentenheter.

  • M +21,7
  • SD −9,2
  • S −2,6
  • L −1,7
  • KD −1,6
  • C −1,3
  • V +0,1

Största parti i Karlskoga sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Karlskoga i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Karlskoga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,7 %84,6 %
2022Socialdemokraterna37,4 %84,3 %
2018Socialdemokraterna37,5 %87,1 %
2014Socialdemokraterna44,7 %85,7 %
2010Socialdemokraterna46,3 %84,3 %
2006Socialdemokraterna49,8 %80,0 %

Valresultat per valdistrikt i Karlskoga 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Karlskoga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Karlskoga, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AggerudS28,6 %M51,7 %88,1 %
BoforsS38,0 %M42,7 %83,8 %
BohultS35,3 %M42,6 %78,7 %
BregårdenS31,5 %M51,4 %82,4 %
BråtenS32,7 %M51,0 %86,4 %
EkebyS33,2 %M38,3 %77,7 %
GranbergsdalSD31,4 %M43,4 %83,6 %
HäsängenS27,0 %M48,0 %85,7 %
KarlbergS29,6 %M46,1 %84,5 %
Karls-ÅbyS31,3 %M56,5 %86,1 %
LandaS38,5 %S39,8 %69,9 %
RävåsenS35,6 %M41,9 %80,9 %
SandmoS39,5 %M36,2 %81,2 %
SandvikenS35,0 %S35,3 %78,7 %
SkrantaS30,8 %M42,8 %79,9 %
StråningstorpS38,7 %M43,7 %84,1 %
ÖsterledenS30,4 %M44,7 %83,5 %

Utforska valdistrikten i Karlskoga på kartan

Fler kommuner i Örebro län

Hela valresultatet för Örebro län 2026 · Alla kommuner 2026