Valresultat Örebro län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Örebro län med 30,3 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,9 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Örebro län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,9 %
Röstberättigade
238 804
Avgivna röster
205 043
Kommuner i länet
12

Riksdagsvalet 2026 i Örebro län

Riksdagsvalet 2026 i Örebro län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna61 60930,3 %
SDSverigedemokraterna36 05617,8 %
MModeraterna35 79517,6 %
VVänsterpartiet15 8747,8 %
KDKristdemokraterna12 5896,2 %
CCenterpartiet11 6055,7 %
MPMiljöpartiet de gröna9 9014,9 %
ÖrebrÖrebropartiet9 0514,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9 0004,4 %
Övriga partier1 5330,8 %

Regionvalet 2026 i Region Örebro län — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Örebro län har 71 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 22 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 12 och Örebropartiet med 11.

Regionvalet 2026 i Region Örebro län: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna61 61730,3 %22(−2)
MModeraterna35 68117,5 %12(−2)
ÖrebrÖrebropartiet31 46115,5 %11(+8)
SDSverigedemokraterna18 2179,0 %6(−5)
VVänsterpartiet17 9558,8 %6(±0)
KDKristdemokraterna11 7695,8 %4(−1)
CCenterpartiet10 5685,2 %4(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 2834,1 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna7 4783,7 %3(+3)
Övriga partier4490,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Örebro län

Kommunvalet 2026 i Örebro län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna60 41029,8 %
MModeraterna40 05019,8 %
SDSverigedemokraterna21 36410,5 %
ÖrebrÖrebropartiet18 3189,0 %
VVänsterpartiet17 7548,8 %
CCenterpartiet12 4856,2 %
KDKristdemokraterna10 2305,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9 7284,8 %
MPMiljöpartiet de gröna7 5373,7 %
LOLandsbygdspartiet Oberoende2 4321,2 %
Övriga partier2 3491,2 %

Partiernas utveckling i Örebro län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Örebro län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har Örebr gjort (+4,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • Övr
  • MP
  • Örebr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Örebro län per valår
Parti200620102014201820222026
S43,4 %38,8 %36,9 %33,1 %33,2 %30,3 %
SD3,8 %6,1 %14,4 %18,2 %22,1 %17,8 %
M18,7 %24,0 %18,6 %16,6 %16,7 %17,6 %
V6,1 %5,7 %5,4 %7,6 %6,1 %7,8 %
KD7,2 %6,2 %5,2 %6,9 %5,3 %6,2 %
C7,5 %5,4 %5,6 %7,8 %6,3 %5,7 %
Övr9,0 %7,4 %7,6 %6,0 %6,2 %5,2 %
MP4,5 %6,5 %6,4 %3,7 %4,1 %4,9 %
Örebr0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %4,5 %
Valdeltagande81,5 %85,5 %86,7 %87,7 %84,7 %85,9 %

Valdeltagande i Örebro län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Örebro län 2026

Så skiljer sig Örebro län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Örebropartiet, som fick 4,5 % i Örebro län mot 0,6 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • Örebr +3,9
  • S +2,3
  • SD +0,3
  • KD +0,0

Svagare än i riket

  • M −2,2
  • C −1,3
  • MP −1,2
  • L −0,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Örebropartiet mest i Örebro län, från 0,0 % till 4,5 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,1 % till 17,8 % (−4,3).

  • Örebr +4,5
  • SD −4,3
  • S −2,9
  • V +1,7
  • M +0,9
  • KD +0,9
  • MP +0,8
  • C −0,5

Valdeltagande i Örebro län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,9 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Örebro län är indelad i 204 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 63,7 % i Vivalla norra till 94,7 % i Rynninge.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Oxhagen (47,8 %) och sitt svagaste i Kräcklinge m.fl. (16,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 160, Sverigedemokraterna i 30, Moderaterna i 12 av 204 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örebro län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 17,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.

  • SD −7,2
  • Örebr +4,6
  • M +2,1
  • MP −1,2
  • KD −1,2
  • V +0,9
  • S −0,5
  • C +0,4

Största parti i Örebro län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Örebro län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Örebro län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,3 %85,9 %
2022Socialdemokraterna33,2 %84,7 %
2018Socialdemokraterna33,1 %87,7 %
2014Socialdemokraterna36,9 %86,7 %
2010Socialdemokraterna38,8 %85,5 %
2006Socialdemokraterna43,4 %81,5 %

Valresultat per kommun i Örebro län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Örebro län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
AskersundS28,1 %86,5 %
DegerforsS34,5 %84,9 %
HallsbergS32,6 %85,1 %
HälleforsS34,6 %80,9 %
KarlskogaS32,7 %84,6 %
KumlaS29,4 %86,7 %
LaxåS29,3 %85,0 %
LekebergSD22,5 %88,9 %
LindesbergS27,8 %84,4 %
LjusnarsbergS29,6 %79,4 %
NoraS29,7 %85,2 %
ÖrebroS30,5 %86,6 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026