Valresultat Östergötlands län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Östergötlands län med 28,4 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,6 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Östergötlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,6 %
Röstberättigade
367 216
Avgivna röster
314 364
Kommuner i länet
13

Riksdagsvalet 2026 i Östergötlands län

Riksdagsvalet 2026 i Östergötlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna88 26728,4 %
MModeraterna63 95620,6 %
SDSverigedemokraterna57 49618,5 %
VVänsterpartiet21 9577,1 %
CCenterpartiet21 2136,8 %
KDKristdemokraterna20 5396,6 %
MPMiljöpartiet de gröna17 5105,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)15 3084,9 %
Övriga partier4 9611,6 %

Regionvalet 2026 i Region Östergötland — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Östergötland har 101 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 30 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 23 och Sverigedemokraterna med 16.

Regionvalet 2026 i Region Östergötland: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna92 69830,0 %30(−2)
MModeraterna70 33022,8 %23(+1)
SDSverigedemokraterna49 24915,9 %16(±0)
VVänsterpartiet25 9988,4 %9(±0)
KDKristdemokraterna23 5587,6 %8(±0)
CCenterpartiet19 9006,4 %7(+1)
MPMiljöpartiet de gröna14 7704,8 %5(+2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9 8293,2 %3(−2)
Övriga partier2 5560,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Östergötlands län

Kommunvalet 2026 i Östergötlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna87 40328,1 %
MModeraterna66 63421,4 %
SDSverigedemokraterna50 07416,1 %
VVänsterpartiet23 0827,4 %
CCenterpartiet21 0766,8 %
KDKristdemokraterna17 2075,5 %
MPMiljöpartiet de gröna16 3205,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)11 8183,8 %
LinköLinköpingslistan11 2253,6 %
Övriga partier6 0401,9 %

Partiernas utveckling i Östergötlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östergötlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östergötlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S37,6 %32,9 %32,6 %29,1 %30,6 %28,4 %
M24,7 %28,6 %22,3 %20,4 %19,8 %20,6 %
SD2,3 %5,3 %14,4 %17,6 %21,2 %18,5 %
V5,2 %5,1 %4,8 %6,8 %5,6 %7,1 %
C7,6 %6,3 %6,0 %8,4 %6,5 %6,8 %
KD7,2 %5,8 %5,1 %6,7 %6,0 %6,6 %
MP5,0 %7,6 %6,6 %4,2 %4,6 %5,6 %
L6,5 %6,8 %5,1 %5,3 %4,4 %4,9 %
Övr3,9 %1,5 %3,2 %1,6 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande82,1 %85,8 %87,0 %88,2 %85,3 %85,6 %

Valdeltagande i Östergötlands län 2006–2026

Länet mot riket.

808284868890%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Östergötlands län 2026

Så skiljer sig Östergötlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 7,1 % i Östergötlands län mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 1,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +1,0
  • M +0,7
  • KD +0,4
  • S +0,3

Svagare än i riket

  • V −1,3
  • MP −0,5
  • L −0,4
  • C −0,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Östergötlands län, från 5,6 % till 7,1 % (+1,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 21,2 % till 18,5 % (−2,7).

  • SD −2,7
  • S −2,2
  • V +1,4
  • MP +1,0
  • M +0,7
  • KD +0,6
  • L +0,5
  • C +0,3

Valdeltagande i Östergötlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,6 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Östergötlands län är indelad i 285 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 53,9 % i Hageby Centrum till 92,9 % i Johannelund 4 (Ånestad).

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) (49,4 %) och sitt svagaste i Sankt Anna-Börrum (15,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 202, Moderaterna i 53, Sverigedemokraterna i 30 av 285 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östergötlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.

  • SD −2,4
  • L −1,1
  • KD −1,1
  • M +0,9
  • MP −0,4
  • V +0,4
  • S −0,2
  • C −0,0

Största parti i Östergötlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östergötlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östergötlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %85,6 %
2022Socialdemokraterna30,6 %85,3 %
2018Socialdemokraterna29,1 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,6 %87,0 %
2010Socialdemokraterna32,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna37,6 %82,1 %

Valresultat per kommun i Östergötlands län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Östergötlands län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BoxholmS30,3 %88,0 %
FinspångS32,2 %84,3 %
KindaS25,8 %87,8 %
LinköpingS27,8 %87,2 %
MjölbyS28,4 %86,4 %
MotalaS31,6 %84,5 %
NorrköpingS28,5 %83,3 %
SöderköpingSD24,8 %88,3 %
VadstenaS26,9 %88,1 %
ValdemarsvikS26,7 %84,3 %
YdreS21,9 %89,7 %
ÅtvidabergS30,7 %86,8 %
ÖdeshögS23,8 %86,2 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026