Valresultat Ydre 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ydre med 21,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 89,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ydre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,7 %
- Röstberättigade
- 2 879
- Avgivna röster
- 2 582
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2026 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 561 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 555 | 21,7 % |
| MModeraterna | 462 | 18,0 % |
| CCenterpartiet | 322 | 12,6 % |
| KDKristdemokraterna | 287 | 11,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 133 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 107 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 89 | 3,5 % |
| Övriga partier | 46 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 572 | 22,9 % |
| MModeraterna | 537 | 21,5 % |
| CCenterpartiet | 448 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 376 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 300 | 12,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 105 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 93 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 49 | 2,0 % |
| Övriga partier | 20 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Ydre — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Ydre har 21 mandat. Centerpartiet fick flest, 6 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 5 och Socialdemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| CCenterpartiet | 803 | 31,5 % | 6(±0) |
| MModeraterna | 602 | 23,6 % | 5(−1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 573 | 22,5 % | 5(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 324 | 12,7 % | 3(+1) |
| VVänsterpartiet | 107 | 4,2 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 96 | 3,8 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 44 | 1,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Ydre 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ydre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,8 % | 28,2 % | 29,1 % | 22,9 % | 25,9 % | 21,9 % |
| SD | 2,4 % | 5,8 % | 14,3 % | 20,5 % | 24,5 % | 21,7 % |
| M | 20,2 % | 25,5 % | 17,7 % | 15,8 % | 16,2 % | 18,0 % |
| C | 19,2 % | 16,0 % | 16,4 % | 14,9 % | 11,2 % | 12,6 % |
| KD | 14,5 % | 11,3 % | 9,7 % | 12,4 % | 10,8 % | 11,2 % |
| MP | 3,7 % | 4,9 % | 4,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,2 % |
| L | 4,3 % | 5,1 % | 3,4 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,2 % |
| V | 3,6 % | 2,9 % | 3,2 % | 5,5 % | 2,9 % | 3,5 % |
| Övr | 1,3 % | 0,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 84,5 % | 88,7 % | 90,2 % | 91,3 % | 89,6 % | 89,7 % |
Valdeltagande i Ydre 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ydre 2026
Så skiljer sig Ydre från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 21,9 % i Ydre mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,5
- KD +5,0
- SD +4,2
Svagare än i riket
- S −6,1
- V −4,9
- M −1,8
- L −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Ydre, från 16,2 % till 18,0 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 25,9 % till 21,9 % (−4,0).
- S −4,0
- SD −2,9
- M +1,9
- C +1,3
- MP +1,2
- L +0,9
- V +0,6
- KD +0,4
Valdeltagande i Ydre
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,7 %, vilket är 4,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ydre på plats 10 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ydre är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 12,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,9 procentenheter.
- C +18,9
- SD −9,0
- KD −7,4
- M +5,6
- MP −4,2
- L −3,5
- V +0,7
- S +0,6
Största parti i Ydre sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ydre i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,9 % | 89,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,9 % | 91,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 90,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 88,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 84,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ydre 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Ydre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hestra-Asby | S | 23,1 % | C | 36,1 % | 76,5 % |
| Österbymo-Norra Vi-Rydsnäs-Svinhult | SD | 22,2 % | M | 29,2 % | 71,0 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026