Valresultat Ydre 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ydre med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,4 %). Valdeltagandet var 90,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ydre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ydre på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
90,2 %
Röstberättigade
2 870
Avgivna röster
2 589
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2014 i Ydre

Riksdagsvalet 2014 i Ydre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna74729,1 %
MModeraterna45317,7 %
CCenterpartiet42216,4 %
SDSverigedemokraterna36714,3 %
KDKristdemokraterna2489,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1104,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)883,4 %
VVänsterpartiet833,2 %
FIFeministiskt initiativ361,4 %
Övriga partier120,5 %

Landstingsvalet 2014 i Ydre

Landstingsvalet 2014 i Ydre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna79531,7 %
CCenterpartiet50520,2 %
MModeraterna45518,2 %
KDKristdemokraterna2379,5 %
SDSverigedemokraterna2198,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1355,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)753,0 %
VVänsterpartiet662,6 %
Övriga partier170,7 %

Kommunvalet 2014 i Ydre

Kommunvalet 2014 i Ydre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna75129,4 %
CCenterpartiet70527,6 %
MModeraterna51420,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2459,6 %
SDSverigedemokraterna1485,8 %
KDKristdemokraterna1395,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)281,1 %
Övriga partier271,1 %

Partiernas utveckling i Ydre 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ydre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ydre per valår
Parti200620102014201820222026
S30,8 %28,2 %29,1 %22,9 %25,9 %21,9 %
M20,2 %25,5 %17,7 %15,8 %16,2 %18,0 %
C19,2 %16,0 %16,4 %14,9 %11,2 %12,6 %
SD2,4 %5,8 %14,3 %20,5 %24,5 %21,7 %
KD14,5 %11,3 %9,7 %12,4 %10,8 %11,2 %
MP3,7 %4,9 %4,3 %3,0 %4,0 %5,2 %
L4,3 %5,1 %3,4 %3,6 %3,3 %4,2 %
V3,6 %2,9 %3,2 %5,5 %2,9 %3,5 %
Övr1,3 %0,4 %1,9 %1,5 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande84,5 %88,7 %90,2 %91,3 %89,6 %89,7 %

Valdeltagande i Ydre 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ydre 2014

Så skiljer sig Ydre från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 16,4 % i Ydre mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +10,3
  • KD +5,1
  • SD +1,4

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • MP −2,6
  • V −2,5
  • FP −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ydre, från 5,8 % till 14,3 % (+8,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,5 % till 17,7 % (−7,9).

  • SD +8,5
  • M −7,9
  • FP −1,7
  • KD −1,6
  • FI +1,4
  • S +1,0
  • MP −0,6
  • C +0,5

Valdeltagande i Ydre

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 90,2 %, vilket är 4,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ydre på plats 9 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ydre är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 86,6 % i Sund-Svinhult-Norra Vi till 91,3 % i Västra Ryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sund-Svinhult-Norra Vi (33,2 %) och sitt svagaste i Asby (22,6 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ydre är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,6 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.

  • C +11,1
  • SD −8,5
  • MP +5,3
  • KD −4,2
  • M +2,4
  • V −2,4
  • FP −2,3
  • S +0,3

Största parti i Ydre sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ydre i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ydre per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna21,9 %89,7 %
2022Socialdemokraterna25,9 %89,6 %
2018Socialdemokraterna22,9 %91,3 %
2014Socialdemokraterna29,1 %90,2 %
2010Socialdemokraterna28,2 %88,7 %
2006Socialdemokraterna30,8 %84,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ydre 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ydre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ydre, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AsbyS22,6 %C29,9 %90,5 %
Sund-Svinhult-Norra ViS33,2 %S34,1 %86,6 %
TorpaS30,2 %C33,2 %91,0 %
Västra RydS24,9 %C29,7 %91,3 %

Utforska valdistrikten i Ydre på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014