Valresultat Valdemarsvik 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Valdemarsvik med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,3 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Valdemarsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 6 241
- Avgivna röster
- 5 433
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 900 | 35,3 % |
| MModeraterna | 1 075 | 20,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 997 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 565 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 198 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 190 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 177 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 149 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 66 | 1,2 % |
| OVRövriga partier | 61 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 061 | 39,6 % |
| MModeraterna | 979 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 638 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 578 | 11,1 % |
| KDKristdemokraterna | 256 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 183 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 175 | 3,4 % |
| LBPOLBPO | 70 | 1,3 % |
| Övriga partier | 35 | 0,7 % |
Kommunvalet 2014 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 931 | 36,3 % |
| MModeraterna | 842 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 785 | 14,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 520 | 9,8 % |
| NBNB | 468 | 8,8 % |
| LBPOLBPO | 212 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 167 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 137 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 130 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 119 | 2,2 % |
| Övriga partier | 8 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Valdemarsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Valdemarsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 37,0 % | 35,3 % | 30,1 % | 29,8 % | 26,7 % |
| M | 22,7 % | 26,2 % | 20,0 % | 17,3 % | 17,1 % | 18,3 % |
| SD | 2,5 % | 6,4 % | 18,5 % | 23,3 % | 29,2 % | 26,4 % |
| C | 14,8 % | 11,9 % | 10,5 % | 10,6 % | 6,4 % | 6,9 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 4,8 % |
| KD | 6,6 % | 5,2 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 8,0 % |
| MP | 2,7 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,5 % |
| L | 4,2 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,7 % | 4,8 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 85,0 % | 87,1 % | 88,4 % | 87,1 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Valdemarsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Valdemarsvik 2014
Så skiljer sig Valdemarsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 18,5 % i Valdemarsvik mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,7
- C +4,4
- S +4,3
- OVR +0,2
Svagare än i riket
- MP −3,6
- M −3,3
- FP −2,6
- V −2,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Valdemarsvik, från 6,4 % till 18,5 % (+12,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,2 % till 20,0 % (−6,2).
- SD +12,1
- M −6,2
- KD −1,7
- S −1,6
- FP −1,4
- C −1,4
- MP −1,1
- FI +1,1
Valdeltagande i Valdemarsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Valdemarsvik på plats 88 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Valdemarsvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Valdemarsvik 1 till 90,8 % i Gryt.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Gusum (45,1 %) och sitt svagaste i Tryserum-Östra Ed (20,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1, Centerpartiet i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Valdemarsvik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 18,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- SD −8,8
- C +4,3
- M −4,2
- V −1,2
- S +1,0
- KD −1,0
- MP −0,2
Största parti i Valdemarsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Valdemarsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Valdemarsvik 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Valdemarsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gryt | M | 31,8 % | M | 30,9 % | 90,8 % |
| Gusum | S | 45,1 % | S | 45,8 % | 84,9 % |
| Ringarum | S | 27,7 % | S | 31,3 % | 86,6 % |
| Tryserum-Östra Ed | C | 22,2 % | C | 23,8 % | 85,8 % |
| Valdemarsvik 1 | S | 43,4 % | S | 46,6 % | 80,4 % |
| Valdemarsvik 2 | S | 44,3 % | S | 44,3 % | 85,9 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014