Valresultat Mjölby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mjölby med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mjölby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 20 638
- Avgivna röster
- 17 955
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 685 | 37,7 % |
| MModeraterna | 3 726 | 21,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 644 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 1 135 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 846 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 771 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 770 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 756 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 258 | 1,5 % |
| Övriga partier | 141 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 900 | 40,4 % |
| MModeraterna | 3 479 | 20,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 681 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 1 160 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 001 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 956 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 934 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 764 | 4,5 % |
| Övriga partier | 218 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 435 | 37,2 % |
| MModeraterna | 3 550 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 674 | 9,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 300 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 1 299 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 245 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 890 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 746 | 4,3 % |
| Övriga partier | 172 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Mjölby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mjölby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % | 37,8 % | 37,7 % | 31,7 % | 31,8 % | 28,4 % |
| M | 21,3 % | 26,0 % | 21,0 % | 20,3 % | 20,2 % | 21,9 % |
| SD | 2,0 % | 4,8 % | 14,9 % | 19,4 % | 24,5 % | 22,2 % |
| C | 8,7 % | 6,8 % | 6,4 % | 8,2 % | 5,7 % | 5,6 % |
| KD | 7,2 % | 5,7 % | 4,8 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,8 % |
| V | 4,6 % | 5,1 % | 4,3 % | 5,7 % | 4,0 % | 5,2 % |
| MP | 3,1 % | 5,8 % | 4,3 % | 2,8 % | 2,8 % | 3,5 % |
| L | 5,4 % | 6,4 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,9 % |
| Övr | 4,5 % | 1,6 % | 2,3 % | 1,1 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,8 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mjölby 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mjölby 2014
Så skiljer sig Mjölby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,7 % i Mjölby mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,7
- SD +2,1
- C +0,3
- KD +0,2
Svagare än i riket
- MP −2,5
- M −2,3
- FI −1,7
- V −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mjölby, från 4,8 % till 14,9 % (+10,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,0 % till 21,0 % (−5,0).
- SD +10,1
- M −5,0
- FP −2,1
- MP −1,4
- FI +1,4
- KD −0,9
- V −0,7
- C −0,4
Valdeltagande i Mjölby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,0 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mjölby på plats 94 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mjölby är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,8 % i Östra Lundby mfl till 91,3 % i Veta.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Lundby (52,4 %) och sitt svagaste i Normlösa mfl (19,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Moderaterna i 1 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mjölby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,7 % i kommunvalet mot 14,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- SD −5,2
- FP +3,2
- V +2,8
- C +1,1
- MP +0,8
- S −0,5
- M −0,5
- KD −0,5
Största parti i Mjölby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mjölby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Mjölby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Mjölby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dacke-Egebybacken | S | 47,1 % | S | 44,5 % | 84,0 % |
| Eldlösa | S | 34,5 % | S | 34,0 % | 89,8 % |
| Högby | S | 40,8 % | S | 41,9 % | 86,1 % |
| Lagman | S | 38,7 % | S | 38,6 % | 85,4 % |
| Mantorps centrum mfl | S | 36,8 % | S | 34,8 % | 87,2 % |
| Normlösa mfl | M | 24,8 % | M | 25,6 % | 90,1 % |
| Norrgården-Albacken mfl | S | 43,4 % | S | 43,0 % | 83,2 % |
| Skänninge centrum-Hattorp | S | 46,4 % | S | 45,8 % | 82,1 % |
| Skänninge landsbygd | S | 32,5 % | S | 32,0 % | 82,8 % |
| Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden | S | 43,5 % | S | 42,7 % | 81,1 % |
| Sya-Västra Harg-Östra Tollstad | S | 23,7 % | S | 23,9 % | 87,9 % |
| Vasastaden | S | 33,4 % | S | 32,5 % | 82,9 % |
| Veta | S | 32,5 % | S | 33,0 % | 91,3 % |
| Viby | S | 31,7 % | S | 29,5 % | 89,9 % |
| Väderstad-Appuna-Hogstad-Kumla | S | 33,6 % | S | 33,7 % | 88,9 % |
| Västra Lund-Trojenborg | S | 47,6 % | S | 46,6 % | 84,3 % |
| Västra Lundby | S | 52,4 % | S | 51,6 % | 82,0 % |
| Östra Lundby mfl | S | 38,4 % | S | 38,5 % | 79,8 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014