Valresultat Ödeshög 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ödeshög med 31,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (27,0 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ödeshög ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ödeshög på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
4 082
Avgivna röster
3 569
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2014 i Ödeshög

Riksdagsvalet 2014 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11331,5 %
MModeraterna65218,4 %
SDSverigedemokraterna61517,4 %
KDKristdemokraterna35410,0 %
CCenterpartiet3329,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1744,9 %
VVänsterpartiet1063,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)942,7 %
FIFeministiskt initiativ681,9 %
Övriga partier280,8 %

Landstingsvalet 2014 i Ödeshög

Landstingsvalet 2014 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 12132,7 %
MModeraterna55316,1 %
CCenterpartiet44913,1 %
KDKristdemokraterna43912,8 %
SDSverigedemokraterna38511,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2376,9 %
VVänsterpartiet1323,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)912,7 %
Övriga partier250,7 %

Kommunvalet 2014 i Ödeshög

Kommunvalet 2014 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
KDKristdemokraterna95127,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna77822,1 %
MModeraterna44812,7 %
CCenterpartiet37310,6 %
ÖHGPÖHGP3199,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2767,8 %
SDSverigedemokraterna2627,4 %
VVänsterpartiet551,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)531,5 %
Övriga partier80,2 %

Partiernas utveckling i Ödeshög 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ödeshög i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ödeshög per valår
Parti200620102014201820222026
S36,1 %31,2 %31,5 %26,1 %24,4 %23,8 %
M20,3 %26,5 %18,4 %16,6 %17,5 %20,4 %
SD2,8 %5,9 %17,4 %20,9 %26,9 %23,2 %
KD13,8 %12,4 %10,0 %15,1 %12,9 %12,7 %
C12,9 %9,6 %9,4 %10,3 %7,8 %6,0 %
MP3,6 %5,9 %4,9 %2,6 %3,9 %4,6 %
V3,9 %3,8 %3,0 %4,1 %2,8 %3,6 %
Övr2,6 %0,9 %2,7 %2,0 %1,7 %1,9 %
L4,0 %3,8 %2,7 %2,3 %2,1 %3,7 %
Valdeltagande79,1 %85,5 %87,4 %88,9 %87,1 %86,2 %

Valdeltagande i Ödeshög 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ödeshög 2014

Så skiljer sig Ödeshög från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Kristdemokraterna, som fick 10,0 % i Ödeshög mot 4,6 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +5,4
  • SD +4,5
  • C +3,3
  • S +0,5

Svagare än i riket

  • M −4,9
  • FP −2,8
  • V −2,7
  • MP −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ödeshög, från 5,9 % till 17,4 % (+11,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,5 % till 18,4 % (−8,1).

  • SD +11,4
  • M −8,1
  • KD −2,4
  • FI +1,6
  • FP −1,1
  • MP −1,0
  • V −0,8
  • S +0,3

Valdeltagande i Ödeshög

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,4 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ödeshög på plats 70 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ödeshög är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Lysing till 85,9 % i Holaveden.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fridtjuv Berg (37,9 %) och sitt svagaste i Alvastra (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ödeshög är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 27,0 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,0 procentenheter.

  • KD +17,0
  • SD −10,0
  • S −9,4
  • M −5,7
  • MP +2,9
  • C +1,2

Största parti i Ödeshög sedan 2006

Största parti har skiftat i Ödeshög under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ödeshög per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,8 %86,2 %
2022Sverigedemokraterna26,9 %87,1 %
2018Socialdemokraterna26,1 %88,9 %
2014Socialdemokraterna31,5 %87,4 %
2010Socialdemokraterna31,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna36,1 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ödeshög 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ödeshög. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ödeshög, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlvastraM25,6 %KD23,7 %83,2 %
Fridtjuv BergS37,9 %S26,0 %82,5 %
HolavedenS25,5 %KD28,4 %85,9 %
LysingS37,2 %KD32,0 %78,7 %

Utforska valdistrikten i Ödeshög på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014