Valresultat Ödeshög 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Ödeshög med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (27,8 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ödeshög ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ödeshög på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,1 %
Röstberättigade
4 109
Avgivna röster
3 577
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2022 i Ödeshög

Riksdagsvalet 2022 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna95226,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna86124,4 %
MModeraterna61917,5 %
KDKristdemokraterna45512,9 %
CCenterpartiet2777,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1373,9 %
VVänsterpartiet982,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)762,1 %
Övriga partier601,7 %

Regionvalet 2022 i Ödeshög

Regionvalet 2022 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna84624,3 %
KDKristdemokraterna70820,4 %
MModeraterna67719,5 %
SDSverigedemokraterna60717,5 %
CCenterpartiet2707,8 %
VVänsterpartiet1594,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1123,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)702,0 %
Övriga partier290,8 %

Kommunvalet 2022 i Ödeshög

Kommunvalet 2022 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
KDKristdemokraterna98027,8 %
MModeraterna76721,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna68219,4 %
SDSverigedemokraterna53715,2 %
CCenterpartiet2807,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1333,8 %
FNFolk & Natur591,7 %
Övriga partier852,4 %

Partiernas utveckling i Ödeshög 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ödeshög i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ödeshög per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,8 %5,9 %17,4 %20,9 %26,9 %23,2 %
S36,1 %31,2 %31,5 %26,1 %24,4 %23,8 %
M20,3 %26,5 %18,4 %16,6 %17,5 %20,4 %
KD13,8 %12,4 %10,0 %15,1 %12,9 %12,7 %
C12,9 %9,6 %9,4 %10,3 %7,8 %6,0 %
MP3,6 %5,9 %4,9 %2,6 %3,9 %4,6 %
V3,9 %3,8 %3,0 %4,1 %2,8 %3,6 %
L4,0 %3,8 %2,7 %2,3 %2,1 %3,7 %
Övr2,6 %0,9 %2,7 %2,0 %1,7 %1,9 %
Valdeltagande79,1 %85,5 %87,4 %88,9 %87,1 %86,2 %

Valdeltagande i Ödeshög 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ödeshög 2022

Så skiljer sig Ödeshög från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 12,9 % i Ödeshög mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +7,5
  • SD +6,4
  • C +1,1

Svagare än i riket

  • S −6,0
  • V −4,0
  • L −2,5
  • M −1,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ödeshög, från 20,9 % till 26,9 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,3 % till 7,8 % (−2,4).

  • SD +6,1
  • C −2,4
  • KD −2,2
  • S −1,7
  • V −1,4
  • MP +1,3
  • M +0,9
  • L −0,2

Valdeltagande i Ödeshög

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,1 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ödeshög på plats 65 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ödeshög är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Fridtjuv Berg till 83,4 % i Holaveden.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Holaveden (29,5 %) och sitt svagaste i Alvastra (24,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ödeshög är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 27,8 % i kommunvalet mot 12,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,9 procentenheter.

  • KD +14,9
  • SD −11,7
  • S −5,0
  • M +4,3
  • C +0,1
  • MP −0,1

Största parti i Ödeshög sedan 2006

Största parti har skiftat i Ödeshög under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ödeshög per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,8 %86,2 %
2022Sverigedemokraterna26,9 %87,1 %
2018Socialdemokraterna26,1 %88,9 %
2014Socialdemokraterna31,5 %87,4 %
2010Socialdemokraterna31,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna36,1 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ödeshög 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ödeshög. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ödeshög, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlvastraSD24,9 %M23,9 %83,4 %
Fridtjuv BergS28,9 %KD28,4 %74,9 %
HolavedenSD29,5 %KD30,4 %83,4 %
LysingSD27,8 %KD32,0 %76,8 %

Utforska valdistrikten i Ödeshög på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022