Valresultat Kinda 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Kinda med 29,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,3 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kinda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,1 %
- Röstberättigade
- 7 765
- Avgivna röster
- 6 840
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 012 | 29,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 712 | 25,3 % |
| MModeraterna | 1 116 | 16,5 % |
| KDKristdemokraterna | 554 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 541 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 304 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 266 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 171 | 2,5 % |
| Övriga partier | 102 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 892 | 28,8 % |
| MModeraterna | 1 236 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 221 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 764 | 11,6 % |
| CCenterpartiet | 561 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 451 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 217 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 173 | 2,6 % |
| Övriga partier | 44 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 688 | 25,3 % |
| MModeraterna | 1 342 | 20,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 116 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 597 | 9,0 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 557 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 522 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 457 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 192 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 184 | 2,8 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Kinda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kinda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,1 % | 31,7 % | 27,5 % | 29,7 % | 25,8 % |
| SD | 2,5 % | 6,3 % | 16,7 % | 20,6 % | 25,3 % | 22,1 % |
| M | 20,8 % | 25,0 % | 19,2 % | 16,9 % | 16,5 % | 19,4 % |
| KD | 8,4 % | 6,7 % | 6,3 % | 8,0 % | 8,2 % | 7,9 % |
| C | 16,2 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,2 % | 8,0 % | 8,7 % |
| MP | 4,0 % | 6,3 % | 5,0 % | 3,8 % | 4,5 % | 5,6 % |
| V | 4,1 % | 4,7 % | 4,6 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| L | 3,6 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 0,7 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 86,7 % | 88,0 % | 89,1 % | 88,1 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kinda 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kinda 2022
Så skiljer sig Kinda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,3 % i Kinda mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,7
- KD +2,8
- C +1,3
Svagare än i riket
- V −2,8
- M −2,6
- L −2,1
- S −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Kinda, från 20,6 % till 25,3 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,2 % till 8,0 % (−4,2).
- SD +4,7
- C −4,2
- S +2,2
- V −2,0
- L −1,0
- MP +0,7
- M −0,4
- KD +0,2
Valdeltagande i Kinda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,1 %, vilket är 3,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kinda på plats 36 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kinda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,1 % i Kisa sydöstra till 86,6 % i Rimforsa S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kisa samhälle (36,4 %) och sitt svagaste i Horn-Hycklinge-Björkfors (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kinda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 25,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,5 procentenheter.
- SD −8,5
- S −4,4
- V +3,9
- M +3,7
- MP −1,6
- KD −1,3
- C +1,0
Största parti i Kinda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kinda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kinda 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Kinda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Horn-Hycklinge-Björkfors | SD | 30,0 % | LO | 33,7 % | 86,0 % |
| Kisa samhälle | S | 36,4 % | S | 32,1 % | 84,5 % |
| Kisa sydöstra | S | 30,3 % | S | 25,8 % | 83,1 % |
| Kisa västra | S | 32,9 % | S | 30,3 % | 83,7 % |
| Rimforsa N | S | 28,6 % | S | 25,1 % | 83,8 % |
| Rimforsa S | S | 28,7 % | M | 24,9 % | 86,6 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022