Valresultat Kinda 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kinda med 25,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kinda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 7 769
- Avgivna röster
- 6 820
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2026 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 737 | 25,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 491 | 22,1 % |
| MModeraterna | 1 310 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 583 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 533 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 375 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 288 | 4,3 % |
| Övriga partier | 124 | 1,8 % |
Regionvalet 2026 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 743 | 26,5 % |
| MModeraterna | 1 540 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 162 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 597 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 586 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 332 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 2,8 % |
| Övriga partier | 41 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Kinda — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kinda har 35 mandat. Moderaterna fick flest, 10 mandat (+3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 1 820 | 27,2 % | 10(+3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 520 | 22,7 % | 8(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 987 | 14,8 % | 5(−1) |
| CCenterpartiet | 602 | 9,0 % | 3(±0) |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 446 | 6,7 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 426 | 6,4 % | 2(−1) |
| KDKristdemokraterna | 382 | 5,7 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 325 | 4,9 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 149 | 2,2 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 32 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kinda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kinda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,1 % | 31,7 % | 27,5 % | 29,7 % | 25,8 % |
| SD | 2,5 % | 6,3 % | 16,7 % | 20,6 % | 25,3 % | 22,1 % |
| M | 20,8 % | 25,0 % | 19,2 % | 16,9 % | 16,5 % | 19,4 % |
| C | 16,2 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,2 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 8,4 % | 6,7 % | 6,3 % | 8,0 % | 8,2 % | 7,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,3 % | 5,0 % | 3,8 % | 4,5 % | 5,6 % |
| V | 4,1 % | 4,7 % | 4,6 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| L | 3,6 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 0,7 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 86,7 % | 88,0 % | 89,1 % | 88,1 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kinda 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kinda 2026
Så skiljer sig Kinda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,1 % i Kinda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,6
- KD +1,7
- C +1,6
Svagare än i riket
- V −4,0
- S −2,2
- L −1,1
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Kinda, från 16,5 % till 19,4 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,7 % till 25,8 % (−3,9).
- S −3,9
- SD −3,1
- M +3,0
- L +1,8
- MP +1,1
- C +0,7
- V +0,5
- KD −0,3
Valdeltagande i Kinda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,8 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kinda på plats 42 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kinda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,2 % i Rimforsa N till 81,8 % i Horn-Hycklinge-Björkfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kisa samhälle (31,5 %) och sitt svagaste i Horn-Hycklinge-Björkfors (18,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kinda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,2 % i kommunvalet mot 19,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- M +7,8
- SD −7,4
- S −3,1
- KD −2,2
- L −2,0
- V +1,9
- MP −0,7
- C +0,3
Största parti i Kinda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kinda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kinda 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Kinda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Horn-Hycklinge-Björkfors | SD | 25,4 % | LO | 29,4 % | 81,8 % |
| Kisa samhälle | S | 31,5 % | M | 29,6 % | 79,0 % |
| Kisa sydöstra | S | 26,9 % | M | 25,7 % | 77,4 % |
| Kisa västra | S | 28,4 % | M | 27,9 % | 77,7 % |
| Rimforsa N | S | 25,8 % | M | 26,5 % | 74,2 % |
| Rimforsa S | S | 25,9 % | M | 30,0 % | 77,0 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026