Valresultat Åtvidaberg 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Åtvidaberg med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,0 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åtvidaberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Åtvidaberg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,8 %
Röstberättigade
9 088
Avgivna röster
7 889
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2026 i Åtvidaberg

Riksdagsvalet 2026 i Åtvidaberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39530,7 %
SDSverigedemokraterna1 82123,4 %
MModeraterna1 49419,2 %
KDKristdemokraterna5667,3 %
CCenterpartiet4836,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3234,1 %
VVänsterpartiet3084,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2753,5 %
Övriga partier1251,6 %

Regionvalet 2026 i Åtvidaberg

Regionvalet 2026 i Åtvidaberg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 42831,9 %
SDSverigedemokraterna1 67322,0 %
MModeraterna1 62321,3 %
CCenterpartiet5367,0 %
KDKristdemokraterna5296,9 %
VVänsterpartiet3905,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2323,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1712,2 %
Övriga partier340,4 %

Kommunvalet 2026 i Åtvidaberg — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Åtvidaberg har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Åtvidaberg: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 38831,0 %11(−1)
MModeraterna1 79523,3 %8(+1)
SDSverigedemokraterna1 70922,2 %8(±0)
CCenterpartiet6057,8 %3(±0)
VVänsterpartiet3144,1 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2623,4 %1(±0)
KDKristdemokraterna2393,1 %1(−1)
ÅFÅtvidabergs Framtid2152,8 %1
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1772,3 %1(±0)
Övriga partier70,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Åtvidaberg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Åtvidaberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Åtvidaberg per valår
Parti200620102014201820222026
S46,6 %41,4 %39,7 %33,4 %34,8 %30,7 %
SD2,1 %5,0 %17,2 %21,3 %25,8 %23,4 %
M19,6 %25,2 %18,4 %16,6 %16,2 %19,2 %
KD7,0 %5,1 %3,8 %5,9 %6,3 %7,3 %
C10,4 %8,2 %7,9 %9,7 %6,2 %6,2 %
L4,2 %4,8 %2,8 %4,0 %3,0 %4,1 %
V4,6 %4,4 %3,9 %5,0 %3,7 %4,0 %
MP3,0 %5,2 %4,5 %2,9 %3,1 %3,5 %
Övr2,4 %0,6 %1,8 %1,2 %0,9 %1,6 %
Valdeltagande83,0 %86,2 %87,8 %89,3 %87,7 %86,8 %

Valdeltagande i Åtvidaberg 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Åtvidaberg 2026

Så skiljer sig Åtvidaberg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,4 % i Åtvidaberg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,9
  • S +2,7
  • KD +1,1

Svagare än i riket

  • V −4,5
  • MP −2,6
  • L −1,2
  • C −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Åtvidaberg, från 16,2 % till 19,2 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,8 % till 30,7 % (−4,1).

  • S −4,1
  • M +2,9
  • SD −2,4
  • L +1,1
  • KD +1,0
  • MP +0,5
  • V +0,3
  • C +0,0

Valdeltagande i Åtvidaberg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,8 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Åtvidaberg på plats 70 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Åtvidaberg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,8 % i Åtvidaberg öst till 83,8 % i Åtvidaberg nord.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åtvidabergs centrum 2 (34,7 %) och sitt svagaste i Åtvidaberg nord (25,7 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åtvidaberg är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 3,1 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.

  • KD −4,2
  • M +4,1
  • L −1,9
  • C +1,6
  • SD −1,2
  • S +0,2
  • MP −0,1
  • V +0,1

Största parti i Åtvidaberg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Åtvidaberg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Åtvidaberg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,7 %86,8 %
2022Socialdemokraterna34,8 %87,7 %
2018Socialdemokraterna33,4 %89,3 %
2014Socialdemokraterna39,7 %87,8 %
2010Socialdemokraterna41,4 %86,2 %
2006Socialdemokraterna46,6 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Åtvidaberg 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Åtvidaberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Åtvidaberg, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Åtvidaberg nordS25,7 %M31,8 %83,8 %
Åtvidaberg sydS29,1 %S28,5 %74,5 %
Åtvidaberg östS34,4 %S34,5 %69,8 %
Åtvidabergs centrum 1S34,4 %S35,8 %73,1 %
Åtvidabergs centrum 2S34,7 %S36,0 %76,4 %

Utforska valdistrikten i Åtvidaberg på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026