Valresultat Söderköping 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Söderköping med 24,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (20,2 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,3 %
- Röstberättigade
- 11 471
- Avgivna röster
- 10 129
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2026 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 485 | 24,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 265 | 22,6 % |
| MModeraterna | 2 156 | 21,5 % |
| KDKristdemokraterna | 803 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 777 | 7,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 549 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 498 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 348 | 3,5 % |
| Övriga partier | 150 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 364 | 24,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 243 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 073 | 21,0 % |
| KDKristdemokraterna | 959 | 9,7 % |
| CCenterpartiet | 905 | 9,2 % |
| VVänsterpartiet | 435 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 426 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 390 | 4,0 % |
| Övriga partier | 60 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Söderköping — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Söderköping har 39 mandat. Moderaterna och Sverigedemokraterna fick flest, 8 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 2 018 | 20,2 % | 8(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 2 003 | 20,1 % | 8(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 815 | 18,2 % | 7(−1) |
| CCenterpartiet | 1 276 | 12,8 % | 5(+1) |
| SöderSöderköpingsinitiativet | 995 | 10,0 % | 4(+2) |
| KDKristdemokraterna | 673 | 6,7 % | 3(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 433 | 4,3 % | 2(+1) |
| VVänsterpartiet | 376 | 3,8 % | 1(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 364 | 3,6 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 20 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Söderköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−1,9 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,7 % | 5,0 % | 16,5 % | 21,9 % | 26,7 % | 24,8 % |
| S | 31,0 % | 26,2 % | 27,0 % | 22,4 % | 24,4 % | 22,6 % |
| M | 28,5 % | 33,7 % | 26,0 % | 21,7 % | 21,4 % | 21,5 % |
| KD | 7,6 % | 6,6 % | 5,0 % | 7,8 % | 7,1 % | 8,0 % |
| C | 11,7 % | 10,0 % | 8,7 % | 10,9 % | 7,1 % | 7,7 % |
| L | 5,3 % | 5,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 4,4 % | 5,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,1 % | 5,8 % | 3,5 % | 3,7 % | 5,0 % |
| V | 4,4 % | 4,2 % | 3,8 % | 5,5 % | 4,1 % | 3,5 % |
| Övr | 3,6 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 85,8 % | 88,3 % | 89,9 % | 88,8 % | 88,3 % |
Valdeltagande i Söderköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderköping 2026
Så skiljer sig Söderköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,8 % i Söderköping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,3
- KD +1,8
- M +1,6
- C +0,7
Svagare än i riket
- S −5,4
- V −4,9
- MP −1,2
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Söderköping, från 3,7 % till 5,0 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,7 % till 24,8 % (−1,9).
- SD −1,9
- S −1,9
- MP +1,3
- L +1,1
- KD +0,9
- V −0,6
- C +0,6
- M +0,1
Valdeltagande i Söderköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 88,3 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Söderköping på plats 27 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderköping är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Alboga till 88,8 % i Västra Husby-Gårdeby.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skällvik-Mogata (29,0 %) och sitt svagaste i Bossgård (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 12,8 % i kommunvalet mot 7,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- C +5,0
- SD −4,7
- S −4,4
- L −1,8
- M −1,3
- KD −1,3
- MP −0,6
- V +0,3
Största parti i Söderköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Söderköping under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 24,8 % | 88,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,7 % | 88,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,4 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 88,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,7 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderköping 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Söderköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alboga | S | 27,2 % | S | 20,6 % | 78,1 % |
| Bossgård | S | 28,1 % | S | 22,6 % | 80,9 % |
| Drothem | M | 23,5 % | M | 19,2 % | 88,4 % |
| S:t Laurentii | S | 23,9 % | M | 19,6 % | 83,7 % |
| Sankt Anna-Börrum | M | 24,5 % | C | 26,0 % | 87,6 % |
| Skällvik-Mogata | SD | 29,0 % | M | 25,9 % | 88,0 % |
| Skönberga | SD | 26,0 % | M | 20,9 % | 84,5 % |
| Västra Husby-Gårdeby | SD | 27,8 % | SD | 24,3 % | 88,8 % |
| Östra Ryd | SD | 28,5 % | C | 28,4 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026