Valresultat Söderköping 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Söderköping med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,7 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 10 767
- Avgivna röster
- 8 965
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 731 | 31,0 % |
| MModeraterna | 2 510 | 28,5 % |
| CCenterpartiet | 1 035 | 11,7 % |
| KDKristdemokraterna | 673 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 468 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 451 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 390 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 236 | 2,7 % |
| JLJL | 91 | 1,0 % |
| Övriga partier | 218 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VLVL | 2 274 | 26,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 127 | 24,3 % |
| MModeraterna | 1 810 | 20,7 % |
| CCenterpartiet | 906 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 473 | 5,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 297 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 287 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 142 | 1,6 % |
| Övriga partier | 59 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 879 | 32,7 % |
| MModeraterna | 2 310 | 26,3 % |
| CCenterpartiet | 1 479 | 16,8 % |
| KDKristdemokraterna | 560 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 494 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 428 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 416 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 139 | 1,6 % |
| Övriga partier | 83 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Söderköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,0 % | 26,2 % | 27,0 % | 22,4 % | 24,4 % | 22,6 % |
| M | 28,5 % | 33,7 % | 26,0 % | 21,7 % | 21,4 % | 21,5 % |
| C | 11,7 % | 10,0 % | 8,7 % | 10,9 % | 7,1 % | 7,7 % |
| KD | 7,6 % | 6,6 % | 5,0 % | 7,8 % | 7,1 % | 8,0 % |
| L | 5,3 % | 5,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 4,4 % | 5,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,1 % | 5,8 % | 3,5 % | 3,7 % | 5,0 % |
| V | 4,4 % | 4,2 % | 3,8 % | 5,5 % | 4,1 % | 3,5 % |
| Övr | 3,6 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,5 % |
| SD | 2,7 % | 5,0 % | 16,5 % | 21,9 % | 26,7 % | 24,8 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 85,8 % | 88,3 % | 89,9 % | 88,8 % | 88,3 % |
Valdeltagande i Söderköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderköping 2006
Så skiljer sig Söderköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 31,0 % i Söderköping mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 4,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,9
- M +2,4
- KD +1,0
- JL +0,6
Svagare än i riket
- S −4,2
- FP −2,2
- V −1,4
- SD −0,3
Valdeltagande i Söderköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,3 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Söderköping på plats 44 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderköping är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i S:t Laurentii 2 till 86,0 % i Drothem.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skönberga (37,7 %) och sitt svagaste i Sankt Anna-Börrum (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 4 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,8 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.
- C +5,1
- M −2,2
- S +1,7
- KD −1,3
- V +0,4
- MP −0,4
- FP +0,3
Största parti i Söderköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Söderköping under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 24,8 % | 88,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,7 % | 88,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,4 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 88,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,7 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderköping 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Söderköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Drothem | M | 30,6 % | S | 28,8 % | 86,0 % |
| S:t Laurentii 1 | M | 33,2 % | M | 30,8 % | 82,9 % |
| S:t Laurentii 2 | S | 33,5 % | S | 37,0 % | 79,3 % |
| S:t Laurentii 3 | S | 37,2 % | S | 40,8 % | 81,0 % |
| Sankt Anna-Börrum | M | 33,6 % | M | 30,6 % | 81,9 % |
| Skällvik-Mogata | M | 30,4 % | S | 29,6 % | 82,2 % |
| Skönberga | S | 37,7 % | S | 41,2 % | 84,5 % |
| Västra Husby-Gårdeby | S | 32,1 % | S | 32,5 % | 85,2 % |
| Östra Ryd | S | 28,7 % | S | 29,9 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006