Valresultat Norrköping 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Norrköping med 37,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,7 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 75 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,8 %
- Röstberättigade
- 95 334
- Avgivna röster
- 77 059
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 117 | 37,2 % |
| MModeraterna | 19 739 | 26,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 834 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 505 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 403 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 4 251 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 112 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 153 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 348 | 1,8 % |
| Övriga partier | 2 100 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VLVL | 22 535 | 29,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 904 | 27,6 % |
| MModeraterna | 13 858 | 18,3 % |
| VVänsterpartiet | 3 482 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 434 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 132 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 2 936 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 793 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 403 | 1,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 044 | 1,4 % |
| Övriga partier | 241 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 506 | 37,7 % |
| MModeraterna | 19 558 | 25,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 727 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 4 675 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 422 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 397 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 156 | 5,5 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 159 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 062 | 2,7 % |
| ÖVRövriga partier | 815 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Norrköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norrköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- L
- V
- C
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,2 % | 32,5 % | 30,9 % | 28,3 % | 29,4 % | 28,5 % |
| M | 26,1 % | 30,2 % | 23,2 % | 20,5 % | 20,4 % | 20,5 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,5 % |
| L | 6,0 % | 6,0 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,7 % | 4,6 % |
| V | 5,8 % | 5,7 % | 5,5 % | 8,1 % | 6,8 % | 8,3 % |
| C | 5,6 % | 4,7 % | 4,5 % | 6,5 % | 5,1 % | 5,1 % |
| MP | 5,4 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,0 % | 4,4 % | 5,2 % |
| Övr | 4,6 % | 1,8 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,3 % | 1,7 % |
| SD | 2,8 % | 6,1 % | 16,3 % | 19,6 % | 22,7 % | 19,6 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,8 % | 85,3 % | 86,3 % | 82,6 % | 83,3 % |
Valdeltagande i Norrköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norrköping 2006
Så skiljer sig Norrköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 5,6 % i Norrköping mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,0
- SPI +1,3
- MP +0,3
- M +0,0
Svagare än i riket
- C −2,3
- FP −1,5
- KD −0,2
- SD −0,1
Valdeltagande i Norrköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,8 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Norrköping på plats 121 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norrköping är indelad i 75 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,1 % i Hageby NO till 91,8 % i Lindö O.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Navestad Ringarna (62,7 %) och sitt svagaste i Lindö O (13,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 53, Moderaterna i 22 av 75 valdistrikt.
Största parti i Norrköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norrköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 83,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Norrköping 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 75 valdistrikten i Norrköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berget V | S | 27,3 % | S | 30,5 % | 75,7 % |
| Ektorp | S | 50,7 % | S | 50,4 % | 79,8 % |
| Ektorp O | S | 44,8 % | S | 45,7 % | 83,3 % |
| Ektorp-Strömbacken | S | 45,6 % | S | 47,3 % | 66,0 % |
| Eneby-Ingelstad m fl | S | 36,8 % | S | 37,0 % | 82,6 % |
| Enebymo | S | 42,4 % | S | 42,5 % | 84,2 % |
| Gamla Smedby | M | 33,2 % | M | 33,4 % | 86,9 % |
| Gamla Staden N m fl | M | 34,9 % | M | 34,5 % | 76,8 % |
| Gamla Staden S | S | 35,6 % | S | 35,4 % | 70,3 % |
| Gamla Staden-Berget | M | 28,3 % | S | 28,9 % | 78,8 % |
| Haga NO | S | 43,7 % | S | 43,8 % | 68,0 % |
| Haga NV | S | 42,8 % | S | 43,7 % | 73,5 % |
| Haga SO | S | 46,7 % | S | 46,3 % | 73,4 % |
| Haga SV | S | 39,4 % | S | 39,0 % | 79,7 % |
| Hageby NO | S | 59,2 % | S | 60,6 % | 65,1 % |
| Hageby NV | S | 54,0 % | S | 56,7 % | 71,1 % |
| Hageby SO | S | 61,0 % | S | 63,2 % | 68,4 % |
| Hageby SV | S | 50,9 % | S | 53,0 % | 71,9 % |
| Kimstad | S | 37,2 % | S | 37,1 % | 86,3 % |
| Klingsberg | M | 32,0 % | S | 32,0 % | 79,3 % |
| Klingsberg-Ljura | S | 35,2 % | S | 36,1 % | 81,3 % |
| Klockaretorpet N | S | 55,2 % | S | 57,3 % | 76,1 % |
| Klockaretorpet-Borg m fl | S | 41,9 % | S | 42,1 % | 82,6 % |
| Klockaretorpet-Skarphagen | S | 44,4 % | S | 44,7 % | 82,1 % |
| Kneippen-Ektorp | M | 45,0 % | M | 46,1 % | 87,3 % |
| Krokek-Strömsfors m fl | S | 36,4 % | S | 36,2 % | 82,5 % |
| Krokek-Torskär m fl | M | 34,7 % | M | 33,9 % | 88,1 % |
| Krokek-Uttersberg | S | 36,5 % | S | 35,7 % | 85,4 % |
| Kvarnberget-Ensjön m fl | S | 34,8 % | S | 34,4 % | 83,4 % |
| Kvarsebo m fl | S | 30,5 % | C | 34,0 % | 83,9 % |
| Lagerlunda-Herstadberg m fl | S | 44,0 % | S | 43,4 % | 86,1 % |
| Lindö O | M | 57,4 % | M | 58,0 % | 91,8 % |
| Lindö V | M | 52,6 % | M | 52,4 % | 86,4 % |
| Lindö-Berga m fl | M | 54,1 % | M | 56,0 % | 90,4 % |
| Ljura | S | 47,5 % | S | 49,1 % | 74,1 % |
| Marielund NO | S | 58,4 % | S | 61,8 % | 65,3 % |
| Marielund NV | S | 32,7 % | S | 35,2 % | 79,6 % |
| Marielund-Folkparken | S | 29,9 % | S | 30,4 % | 72,1 % |
| Navestad N | S | 56,6 % | S | 57,8 % | 72,3 % |
| Navestad Ringarna | S | 62,7 % | S | 62,8 % | 70,1 % |
| Nordantill NO | S | 37,0 % | S | 37,1 % | 77,7 % |
| Nordantill NV | S | 38,8 % | S | 40,6 % | 73,9 % |
| Nordantill S | S | 31,1 % | S | 33,3 % | 79,3 % |
| Oxelbergen | S | 35,2 % | S | 36,1 % | 77,3 % |
| Oxelbergen-Risängen | M | 27,4 % | S | 29,2 % | 80,7 % |
| Pryssgården-Fiskeby m fl | S | 36,7 % | S | 37,0 % | 87,5 % |
| Rambodal N m fl | S | 37,8 % | S | 38,2 % | 86,5 % |
| Rambodal S | S | 37,9 % | S | 39,1 % | 91,7 % |
| Skarphagen | S | 39,7 % | S | 40,6 % | 86,6 % |
| Skarphagen-Ensjön m fl | M | 36,1 % | M | 36,9 % | 87,5 % |
| Skärblacka O | S | 54,4 % | S | 53,8 % | 86,0 % |
| Skärblacka V | S | 50,9 % | S | 51,1 % | 80,9 % |
| Skärkind | M | 32,3 % | M | 26,9 % | 85,7 % |
| Smedby-Brånnestad | M | 34,6 % | S | 34,4 % | 90,9 % |
| Svärtinge | S | 33,7 % | M | 32,7 % | 85,1 % |
| Såpkullen | S | 40,2 % | S | 40,7 % | 84,7 % |
| Söderstaden | M | 34,0 % | M | 36,0 % | 83,1 % |
| Söderstaden O | S | 34,6 % | S | 36,5 % | 80,9 % |
| Söderstaden V | M | 34,3 % | M | 33,8 % | 83,2 % |
| Vidablick | S | 48,9 % | S | 48,0 % | 80,7 % |
| Vikbolandet N | M | 28,3 % | M | 25,6 % | 85,8 % |
| Vikbolandet O | M | 27,8 % | C | 26,8 % | 80,5 % |
| Vikbolandet S | M | 26,2 % | C | 36,0 % | 85,8 % |
| Vikbolandet V | M | 35,0 % | M | 34,6 % | 87,5 % |
| Vilbergen NO | S | 47,3 % | S | 46,7 % | 77,2 % |
| Vilbergen SO | S | 50,8 % | S | 50,1 % | 78,4 % |
| Vilbergen V | S | 54,2 % | S | 54,7 % | 85,2 % |
| Vånga | S | 32,3 % | S | 33,1 % | 83,5 % |
| Åby-Jursla m fl | M | 33,5 % | M | 32,3 % | 87,4 % |
| Åby-Malmölandet m fl | S | 39,0 % | S | 39,6 % | 85,8 % |
| Åby-Simonstorp m fl | S | 39,1 % | S | 38,6 % | 77,4 % |
| Åby-Torshag m fl | M | 32,9 % | S | 33,6 % | 89,2 % |
| Östantill | S | 41,4 % | S | 43,4 % | 73,0 % |
| Östantill S | M | 29,3 % | M | 31,4 % | 78,8 % |
| Östantill-Sylten | S | 38,7 % | S | 39,0 % | 76,0 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006