Valresultat Åtvidaberg 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Åtvidaberg med 46,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,0 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åtvidaberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 9 045
- Avgivna röster
- 7 505
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 413 | 46,6 % |
| MModeraterna | 1 439 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 761 | 10,4 % |
| KDKristdemokraterna | 510 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 338 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 306 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 222 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 157 | 2,1 % |
| Övriga partier | 176 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 263 | 46,4 % |
| MModeraterna | 1 294 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 820 | 11,7 % |
| KDKristdemokraterna | 500 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 330 | 4,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 274 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 193 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 141 | 2,0 % |
| VLVL | 137 | 1,9 % |
| Övriga partier | 69 | 1,0 % |
Kommunvalet 2006 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 933 | 41,0 % |
| MModeraterna | 1 498 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 967 | 13,5 % |
| KopKop | 587 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 312 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 301 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 134 | 1,9 % |
| ÖVRövriga partier | 124 | 1,7 % |
| Övriga partier | 73 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Åtvidaberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åtvidaberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 41,4 % | 39,7 % | 33,4 % | 34,8 % | 30,7 % |
| M | 19,6 % | 25,2 % | 18,4 % | 16,6 % | 16,2 % | 19,2 % |
| C | 10,4 % | 8,2 % | 7,9 % | 9,7 % | 6,2 % | 6,2 % |
| KD | 7,0 % | 5,1 % | 3,8 % | 5,9 % | 6,3 % | 7,3 % |
| V | 4,6 % | 4,4 % | 3,9 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,0 % |
| L | 4,2 % | 4,8 % | 2,8 % | 4,0 % | 3,0 % | 4,1 % |
| MP | 3,0 % | 5,2 % | 4,5 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,5 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 17,2 % | 21,3 % | 25,8 % | 23,4 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,2 % | 87,8 % | 89,3 % | 87,7 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Åtvidaberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åtvidaberg 2006
Så skiljer sig Åtvidaberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 46,6 % i Åtvidaberg mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 11,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,4
- C +2,5
- KD +0,3
Svagare än i riket
- M −6,4
- FP −3,3
- MP −2,1
- V −1,2
Valdeltagande i Åtvidaberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,0 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Åtvidaberg på plats 55 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åtvidaberg är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Hannäs till 87,9 % i Åtvid 1.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åtvid 3 (67,0 %) och sitt svagaste i Björsäter-Yxnerum (33,1 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åtvidaberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 41,0 % i kommunvalet mot 46,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- S −5,6
- C +3,1
- KD −2,8
- M +1,3
- FP −1,2
- MP −1,2
- V −0,3
Största parti i Åtvidaberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åtvidaberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,4 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Åtvidaberg 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åtvidaberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björsäter-Yxnerum | S | 33,1 % | M | 29,3 % | 83,6 % |
| Grebo-Värna | S | 36,8 % | S | 33,5 % | 87,2 % |
| Gärdserum | S | 39,6 % | C | 37,9 % | 79,8 % |
| Hannäs | S | 36,9 % | C | 50,2 % | 76,7 % |
| Åtvid 1 | S | 49,8 % | S | 46,6 % | 87,9 % |
| Åtvid 2 | S | 45,7 % | S | 42,1 % | 85,2 % |
| Åtvid 3 | S | 67,0 % | S | 55,1 % | 77,5 % |
| Åtvid 4 | S | 43,9 % | S | 35,9 % | 83,8 % |
| Åtvid 5 | S | 51,9 % | S | 46,3 % | 79,5 % |
| Åtvid 6 | S | 53,5 % | S | 48,9 % | 80,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006